Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Bude mít Praha Havlův most? Navrhuje to radnice
Vítězný návrh budoucí podoby mostu. Zdroj vizualizace(2x): Tubes a Atelier 6 (autoři projektu)

Bude mít Praha Havlův most? Navrhuje to radnice

Vedení Prahy 5 se v pondělí usneslo, že navrhne hlavnímu městu, aby připravovaný most, který propojí pátou městskou část v oblasti Zlíchova a Prahu 4 v lokalitě Dvorce, pojmenovalo Havlův nebo Zlíchovský. Vyplývá to z unesení Rady MČ, které Praha 5 zveřejnila. Most je při přípravě projektu označován jako Dvorecký. Radní Prahy 4 se už minulý týden usnesli, že budou prosazovat, aby se most jmenoval Podolský. Hlavní a zároveň konečné slovo budou mít pražští radní.

vizu-dvorecky4-nahled-nahled Pražský magistrát vypsal před zhruba dvěma měsíci tendr na stavbu mostu za 972 milionů korun. Jak uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě), se stavbou by se mělo začít nejpozději v polovině příštího roku a dílo bude vznikat dva až tři roky.

Most má sloužit tramvajím, autobusům, vozidlům integrovaného záchranného systému, cyklistům a pěším.

Z dosavadních prezentací vyplývá, že západní vyústění mostu povede poblíž tramvajové zastávky Lihovar, východní bude u Žlutých lázní severně od Jeremenkovy ulice. Délka bude 388 metrů a šířka 16 metrů. Součástí projektu je návrh nové tramvajové zastávky.

Zatím se používá ve spojení s mostem jen název Dvorecký. Dvorce jsou lokalita na pravém břehu Vltavy u ústí chystaného mostu. Před staletími to byla osada, která se později stala součástí Podolí.

V důvodové zprávě aktuálního usnesení přináší vedení Prahy 5 argumenty, proč by pojmenování Havlův nebo Zlíchovský most bylo vhodnější.

„Domníváme se, že název mostu je správněji vtahovat spíše ke Zlíchovu než k Dvorcům na pravobřežní straně. Poloha mostu sice byla původně plánována s vyústěním do místa původní osady a dnešní zastávky MHD Dvorce, ale v průběhu příprav byla posunuta na sever, takže most do Dvorců nebude směřovat,“ uvádí zpráva.

Anketa

Který z navrhovaných názvů pro chystaný most v Praze se vám líbí nejvíc?

7.4%
(7.4%)
65.5%
(65.5%)
16.8%
(16.8%)
10.3%
(10.3%)
Pojmenování Zlíchovský most by podle autorů návrhu připomínalo i historickou skutečnost, že Zlíchov byl místem jedněch z nejtěžších bojů Pražského povstání v roce 1945.

Pojmenování Havlův by podle politiků z Prahy 5 bylo také vhodné, protože by odkazovalo nejen na prvního prezidenta České republiky Václava Havla, ale i na jeho děda Vácslava Havla a strýce Miloše Havla.

Názvy staveb, ulic a veřejných prostranství v metropoli schvalují městští radní na návrh magistrátní místopisné komise, které Praha 5 chce svoje návrhy předložit. Dle usnesení odpovídá místostarosta Lukáš Herold (ODS) za to, že návrh bude předložen do 10. ledna 2022.

Radní čtvrté městské části se na zasedání 15. prosince usnesli, že most spojující Prahu 4 a Prahu 5 by měl nést název Podolský. S tímto požadavkem se obrátí na pražský magistrát. 

Po smrti Václava Havla v roce 2011 byla zahájena diskuse nad návrhem historika fotografie a později komunálního politika Petra Vilguse. Chtěl přejmenovat Jiráskův most v centru Prahy na most Václava Havla. Bývalý prezident v domě na Rašínově nábřeží v sousedství Jiráskova mostu dlouho žil a pracoval.

„Říkal jsem si, že když se po Havlovi přejmenuje most, nebudou si lidé muset měnit adresu v občankách. Navíc by mi to jako propojení mezi břehy, mezi lidmi, přišlo jako důstojné řešení,“ zavzpomínal před pár lety Vilgus na svou aktivitu, kterou posuzovala dokonce místopisná komise magistrátu, stejně jako návrhy na pojmenování tehdy nového mostu na severu Prahy po Havlovi (dnes Trojský most).

Nakonec žádný z těchto návrhů neuspěl. Jiráskův most přejmenován nebyl, most na severu metropole se jmenuje Trojský. Piazzetta u Národního divadla byla oficiálně pojmenována náměstí Václava Havla.


Autor: Jan Puci

Rekonstrukce křižovatky na náměstí Osvoboditelů

Včera ve 14:31

Od 20. ledna začne další etapa prací na rekonstrukci křižovatky na náměstí Osvoboditelů v Radotíně.

Portlík: Praha 9 je pro rozvoj trolejbusových linek

11. ledna 2022 v 18:20

Pražský dopravní podnik včera v Letňanech zahájil výstavbu infrastruktury pro první regulérní trolejbusovou linku od roku 1954. Stavební práce na elektrifikaci autobusové linky 140 Palmovka – Miškovice potrvají 10 měsíců, uvedení linky 58 do zkušebního provozu se předpokládá v průběhu letošního...

Oprava opěrné zdi v Komořanské pokračuje

7. ledna 2022 v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) naváže na již provedené práce v minulém roce podél Komořanské a začne od pondělí 10. ledna s druhou a třetí etapou stavby. 

Strahovský tunel, Brusnický a Dejvický budou uzavřeny

5. ledna 2022 ve 12:46

Z důvodu čištění kamer a pravidelné údržby technologií v tunelech bude Strahovský tunel uzavřen v nočních hodinách od středy 5. ledna od 23 hodin do čtvrtka 6. ledna do 5 hodin.

Další články
Nahoru