dnes
Sobota - polojasno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Pražská kultura

Buddhistické poklady z Afghánistánu do konce dubna

Návštěvníci Náprstkova muzea mají do soboty 30. dubna poslední možnost zhlédnout v Náprstkově muzeu výstavu Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu, která představuje jedinečné předměty z Národního muzea Afghánistánu. Drahocenné šperky, buddhistické plastiky nebo zlaté a stříbrné mince si již prohlédlo více než  8000 návštěvníků a zájemci se mohou vydat na poslední komentovanou prohlídku výstavy s jejím autorem, která se uskuteční ve čtvrtek 28. dubna od 17 hodin. 

Výstava Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu prezentuje památky afghánského buddhismu z období 1. až 9. století po Kr. zejména z lokality Mes Ajnak a k vidění je široké spektrum exponátů z Národního muzea Afghánistánu. Výstavu doplňují předměty a fotografie ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha.

Poslední komentovaná prohlídka s autorem výstavy Ľubomírem Novákem
28. 4. 2016, 17.00 hodin
Vstupné: běžné vstupné do muzea + 30 Kč

Pro velký zájem návštěvníků se i po ukončení výstavy ponesou témata květnových přednášek Náprstkova muzea v duchu afghánské kultury.

Přednášky:
Afghánistán očima reportéra ČT
5. 5. 2016, 17.30 hodin
Přednáška představí zážitky a osobní zkušenosti reportéra České televize Karla Rožánka z této krásné, avšak válkami zmítané země.
Přednáší: Karel Rožánek
Vstupné: 30 Kč
 
Buddhistické památky starověké Baktrie
12. 5. 2016, 17.30 hodin
Přednáška ukáže, jak vypadaly buddhistické kláštery, stúpy a umělecká díla v oblasti bezprostředně na sever od Mes Ajnaku, tedy ve starověké Baktrii, a zasadí tak mesajnacká díla do širšího dobového kontextu.
Přednáší: Ladislav Stančo
Vstupné: 30 Kč
 
Afghánistán v kušánské době
19. 5. 2016, 17.30 hodin
Sídliště v Mes Ajnaku, stejně jako tamní buddhistické kláštery, byly využívány v kušánské a sásánovské době. Právě prvnímu zmiňovanému období bude věnována tato přednáška. Na bohatém obrazovém materiálu představí kušánskou dobu v Gandháře, Kapíše i Baktrii jako fázi rozkvětu a prosperity, rozvoje městského osídlení, nárůstu počtu obyvatel i pokojného rozvoje kultury a náboženství.
Přednáší: Ladislav Stančo
Vstupné: 30 Kč


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru