dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Pražská doprava

Budapešťská „Opencard“ za 2,5 miliardy korun

Budapešťský dopravní podnik podepsal smlouvu na vybudování systému čipového odbavování v městské hromadné dopravě. Elektronické odbavování postupně vytlačí dosud používané papírové jízdenky. Plně funkční by měl být v roce 2017. Hodnota kontraktu činí 91 milionů Euro.

Dopravní podnik maďarské metropole počítá s emisí zhruba 1,5 milionu kusů karet pro obyvatele Budapešti a přibližně dalšími 9 miliony pro návštěvníky města. Karta (personalizovaná či anonymní) tak nebude sloužit jen pravidelným uživatelům MHD, ale také turistům. Přes 80% všech cestujících MHD v Budapešti ale používá především předplacené kupony, podobně jako v Praze.

Inspirací pro nový systém je podle zástupců dopravního podniku především multifunkční hongkongská OctopusCard , které se od roku 1997 vydalo již přes 27 milionů kusů. Vedle čipových karet dopravního podniku umožní nový systém v Budapešti rovněž využití platebních karet jako například v Londýně .

Základem chystaného systému je však stejná technologie jakou disponuje pražská Opencard. I ta je technicky připravena na akceptaci platebních karet či dalších médií (NFC, čipové nálepky ad.)

Celý proces pro vybudování nového systému čipových karet započal v roce 2011, kdy budapešťská radnice pověřila dopravní podnik přípravou projektu. V roce 2012 byla vypracována studie proveditelnosti a o rok později vypsán tendr. Systém jako takový by měl naplno začít fungovat až v roce 2017.


Další články
Nahoru