dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Bublina splaskne? Radnice chce, aby bublifukáři zmizeli z centra
Bubliny na Můstku. Foto: Zlata Jílková / Seen Media

Bublina splaskne? Radnice chce, aby bublifukáři zmizeli z centra

Nejen příliš hlasitá produkce či lidé převlékající se do zvířecích masek patří mezi kontroverzně přijímané typy pouličního umění v centru metropole. V rámci buskingu se rozmáhá produkce mýdlových bublin, na které se však množí stížnosti. Zastupitelstvo Prahy 1 včera schválilo návrh na změnu vyhlášky, kterou by se tato činnost na veřejných prostranstvích zakázala. 

Skupinka několika mladých mužů si postaví v historickém centru Prahy na zem kbelíky se saponáty a pomocí obručí produkují bubliny různých velikostí. Například na Můstku v dolní části Václavského náměstí je to běžný jev. Po chvíli je patrné, proč mnoha lidem vadí.

Bublinám trvá nějaký čas, než prasknou. A nezřídka je to o oblečení či občerstvení cestujících. Nebo třeba o dětskou hlavu v kočárku. Takové výjevy jsou na denním pořádku. Klobása s příchutí jaru, drahý kabát s  flekem či mastné dítě logicky není to, co by budilo veřejné nadšení.

Radnici první městské části se začaly na tyto bubliny množit stížnosti. Zastupitelstvo včera přijalo návrh na změnu ve vyhlášce o udržení čistoty na ulicích a jiných veřejných prostranstvích, která by zakázala „jakékoli použití saponátů, roztoků s příměsí glycerinu, tekutých mýdel, olejů, chemikálií a jiných znečišťujících látek." Jsou v ní výjimky tak, aby opatření cílilo jen na veřejné produkce bublin.

„Stavíme se proti bezbřehému používání saponátů na veřejném prostranství. Když bude někdo ukazovat kouzlení s bublinami na dětském dnu či jiné naplánované akci, s tím logicky problém nemáme,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

„Po lidech, kteří pouští bubliny, zůstávají kluzké chodníky, kolemjdoucí mají zničené oblečení,“ dodal starosta. O osudu návrhu na změnu vyhlášky o čistotě posoudí vedení města.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru