dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Pražský život

Bublina s delfíny v Praze možná splaskne a show nebude

Diskutovaná show s delfíny, která se měla konat v dubnu na Rohanském ostrově a později v Libuši, je zatím v nedohlednu. Iniciativa Delfín patří do moře podala na organizátora Artura Kaisera stížnost k České obchodní inspekci, zájemce o cirkus prý od začátku klame. On se brání tím, že lidem, kteří se delfínů zatím nedočkali, nabídl jako bonus jiné představení.

„Od počátku bylo jasné, že Kaiser povolení k přivezení delfínů pro komerční účely nedostane,“ uvedl pro Pražský patriot Petr Dobrý z iniciativy Delfín patří do moře.

„Nechtěl přiznat, že vše podcenil, vždyť neměl ani stavební povolení na stan, neměl povolení na dovoz delfínů, ani na stavbu bazénu. A přesto suverénně prodával lístky. Pak obvinil všechny okolo, že mu ubližují, přitom úřady rozhodly podle platných zákonů, podle vyhlášek Česka i EU,“ dodal.

Ministerstvo životního prostředí dovoz delfínů pro delfíní cirkus nakonec nepovolilo, protože pro komerční účely se tato zvířata dovážet nesmějí. Podle Dobrého postupoval Kaiser podobně, jako kdyby někdo prodával vstupenky na Elvise Presleyho a následně řekl, že Presley nepřijede, protože už dávno zemřel.

Delfíni možná vůbec přivezeni nebudou

Poté, co ministerstvo dalo dovozu delfínů stopku, začal Kaiser slibovat, že přiveze delfíny druhé generace narozené v zajetí. Pocházet by měli z Ukrajiny. Lidem, kteří si koupili vstupenky na prosincové představení, nejprve slíbil, že se bude konat až v dubnu. Nekonalo se ale ani v červnu a Kaiser nesehnal ani slibovaného mrože.

Rozjel proto náhradní show Aqua aqua, kam prý mohou dorazit lidé s lístky na delfíní show zdarma. Na podzim by se pak podle jeho slibů měli dočkat i delfínů. Podle Dobrého ale není vyloučeno, že delfíni nakonec do Prahy vůbec přivezeni nebudou.

„Pro vědecké účely se smí dovážet jen druhá generace delfínů narozených v zajetí. Tu je ale skoro nemožné sehnat, žádní cirkusáci ji nemají. Delfíni se v zajetí moc nerodí a jejich úmrtnost je vysoká,“ řekl.

Delfíni se dostali i do Poslanecké sněmovny

Iniciativa Delfín patří do moře se domnívá, že organizátor nechtěl vracet peníze za vstupenky, proto láká zklamané lidi na cirkus Aqua aqua s jinými zvířaty, například lachtany nebo želvami, které se dovážet smějí. Nabízí ho jako bonus. Show se až do konce září koná v Libuši.

„Nahlédnete do zajímavého života lachtanů, aligátorů, tučňáků, želv, hadů a pestrobarevných papoušků. Programové pásmo bude obohaceno tematickými projekcemi a odborným komentářem. Jde o výjimečný projekt v délce 100 minut, který v současnosti nedokáže v České republice nabídnout žádný cirkus ani zoologická zahrada,“ tak Kaiser na představení láká.

Delfíní show, která se v Praze doposud neuskutečnila, je v České republice hodně diskutována. Dostala se dokonce i na půdu Poslanecké sněmovny. Poslankyně Kateřina Konečná (KSČM) v interpelaci upozorňovala ministra životního prostředí Tomáše Chalupu (ODS), že pokud by do ČR byli delfíni dovezeni bez povolení, hrozí mezinárodní ostuda.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru