dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Pražská politika

Bublifukem za lidská práva v Tibetu

„Čína chrání lidská práva? Nesouhlasím.“ Bublinu s tímto nápisem rozdávali organizátoři z neziskových organizací, kteří uspořádali tradiční shromáždění před čínskou ambasádou v Pelléově ulici v Praze 6.

Akce se uskutečnila v rámci mezinárodního Dne Tibetu, který připadá na 10. března, kdy uplynulo 56 let od povstání Tibeťanů v roce 1959 proti čínské okupaci Tibetu, které si vyžádalo více než 80 tisíc obětí. Řečníci z řad nevládních organizací požadovali dodržování lidských práv v Tibetu, propuštění politických vězňů včetně 11. pančhenlamy. Tím je Gendün Čhökji Ňima, který se narodil 25. dubna 1989 a tibetský dalajláma jej 11. pančhenlamou uznal v roce 1995.

Tři dny po jmenování, 17. května 1995, byl v Žikace jako 6letý chlapec unesen a dodnes je zadržován na neznámém místě. Pančhenlama je pro Tibeťany druhou nejvýznamnější duchovní autoritou, hned po dalajlámovi.

V rámci akce vystoupil i někdejší místopředseda vlády Martin Bursík (LES), který kritizoval postoje současné vlády a prezidenta k Tibetu a Číně. Na jeho domě ve Sněmovní ulici opět vlaje tibetská vlajka, stejně jako na 594 radnicích a 86 školách po celé ČR. Bez nároku na honorář zahrála kapela Zrní. Přítomní si mohli koupit bublifuk, kterým v závěru vypouštěli bublinky.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru