Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 20°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Brzy začnou úpravy před Pražským Jezulátkem, přístup do kostela bude bezbariérový
Terasa se prodlouží a tím i posune blíže k zastávce v Karmelitské ulici. Zdroj vizualizace: Klášter Pražského Jezulátka

Brzy začnou úpravy před Pražským Jezulátkem, přístup do kostela bude bezbariérový

Prostor před kostelem Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského na Malé Straně, který je díky sošce přezdíván U Pražského Jezulátka, začne brzy procházet roční rekonstrukcí podle projektu architekta Josefa Pleskota. Díky úpravám získá hojně navštěvovaný svatostánek bezbariérový přístup.

Jak uvedla Praha 1 na svém webu, v uplynulých dnech si obyvatelé Malé Strany stěžovali na vypadanou a chybějící mozaiku pod lavičkami u tramvajové zastávky Hellichova v Karmelitské ulici, tedy před Pražským Jezulátkem.

Oddělení vnější kontroly a koordinace Úřadu MČ Praha 1 tamější situaci prošetřilo a zjistilo, že lavičky budou kvůli nachystané rekonstrukci odstraněny.

„Zařízení staveniště, včetně přístupové plochy pro staveništní dopravu, bude v zeleni vpravo od hlavního schodiště do kostela, při pohledu od zastávky tramvaje. Doba prací je odhadována na jeden rok,“ uvedla radnice.

Projektem obnovy veřejného prostranství má být zpřístupněn kostel všem návštěvníkům, a to včetně lidí na vozíku a rodičů s kočárky, a zároveň má být pro příchozí vybudováno odpovídající zázemí.

„K tomu, aby mohl být přístup bez bariér plnohodnotně vybudován, lze využít stávající situace, neboť barokní terasa se schodišti je v tak neuspokojivém stavebním stavu, že je nanejvýš nezbytné ji opravit, zcela rozebrat a znovu přesně složit na nových pevných základech,“ uvedla architekt Pleskot, který je podepsán pod řadou staveb, v Praze například pod rekonstrukcí Lvího dvora na Pražském hradě, průchodu  valem Prašného mostu na Pražském hradě a je také autorem nedávno zprovozněné lávky v Radotíně.

Posunutím celé terasy o zhruba 1,7 metru směrem ke Karmelitské ulici lze podle Pleskota získat prostor pro vytvoření přístupové rampy skryté při pohledu z ulice za barokní balustrádou.

„V duchu barokního myšlení je možné vytvořit bezbariérové spojení, které poslouží návštěvníkům kostela i základní školy. Zásah, který přináší velmi vysokou přidanou hodnotu uživatelům veřejného prostoru, je při pohledu z Karmelitské ulice téměř nepostřehnutelný,“ sdělil Pleskot.

A jak bude prostor po rekonstrukci vypadat? Podle zveřejněného projektu pohled na průčelí s trojramenným schodištěm zůstane prakticky nezměněný, zachovány zůstanou i stromy a zeleň. 

Schodiště a balustráda terasy se posunou o 1,7 metru směrem do ulice. Tím vznikne prostor pro rampu, která ale bude skryta za stěnou terasy a balustrádou. Schodiště, dlažba a balustráda, které jsou v havarijním stavu, budou odborně restaurovány. Pod terasou vznikne nový prostor pro návštěvníky se sociálním zařízením a krytým prostorem, kde bude možné se shromáždit a provést výklad.

Jak je uvedeno na webu projektu, příprava začala už v roce 2018. O rok později byl záměr obnovy schválen magistrátními památkáři. Provedený hydrogeologický průzkum potvrdil, že připravovaná obnova neovlivní podzemní vody. V posledních třech letech probíhala příprava dokumentace pro stavební řízení a schvalování projektu, bylo zajištěno stavební povolení. Kostel během stavby zůstane otevřený. 


Autor: Jan Puci

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

Včera v 07:55

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Dotační program Prahy 15 pro sociální oblast

Včera v 07:07

Praha 15 vyhlásila dotační program pod názvem „MČ Praha 15 pro sociální oblast 2024“. Dotace se vztahuje na pomoc dětem a mládeži, pomoc seniorům, pomoc osobám se zdravotním postižením a ostatní služby a činnosti v oblasti sociální prevence.

Další články
Nahoru