Dnes Čtvrtek - mlha -4°C
Zítra Pátek - oblacno -7°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Brzy začnou úpravy před Pražským Jezulátkem, přístup do kostela bude bezbariérový
Terasa se prodlouží a tím i posune blíže k zastávce v Karmelitské ulici. Zdroj vizualizace: Klášter Pražského Jezulátka

Brzy začnou úpravy před Pražským Jezulátkem, přístup do kostela bude bezbariérový

Prostor před kostelem Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského na Malé Straně, který je díky sošce přezdíván U Pražského Jezulátka, začne brzy procházet roční rekonstrukcí podle projektu architekta Josefa Pleskota. Díky úpravám získá hojně navštěvovaný svatostánek bezbariérový přístup.

Jak uvedla Praha 1 na svém webu, v uplynulých dnech si obyvatelé Malé Strany stěžovali na vypadanou a chybějící mozaiku pod lavičkami u tramvajové zastávky Hellichova v Karmelitské ulici, tedy před Pražským Jezulátkem.

Oddělení vnější kontroly a koordinace Úřadu MČ Praha 1 tamější situaci prošetřilo a zjistilo, že lavičky budou kvůli nachystané rekonstrukci odstraněny.

„Zařízení staveniště, včetně přístupové plochy pro staveništní dopravu, bude v zeleni vpravo od hlavního schodiště do kostela, při pohledu od zastávky tramvaje. Doba prací je odhadována na jeden rok,“ uvedla radnice.

Projektem obnovy veřejného prostranství má být zpřístupněn kostel všem návštěvníkům, a to včetně lidí na vozíku a rodičů s kočárky, a zároveň má být pro příchozí vybudováno odpovídající zázemí.

„K tomu, aby mohl být přístup bez bariér plnohodnotně vybudován, lze využít stávající situace, neboť barokní terasa se schodišti je v tak neuspokojivém stavebním stavu, že je nanejvýš nezbytné ji opravit, zcela rozebrat a znovu přesně složit na nových pevných základech,“ uvedla architekt Pleskot, který je podepsán pod řadou staveb, v Praze například pod rekonstrukcí Lvího dvora na Pražském hradě, průchodu  valem Prašného mostu na Pražském hradě a je také autorem nedávno zprovozněné lávky v Radotíně.

Posunutím celé terasy o zhruba 1,7 metru směrem ke Karmelitské ulici lze podle Pleskota získat prostor pro vytvoření přístupové rampy skryté při pohledu z ulice za barokní balustrádou.

„V duchu barokního myšlení je možné vytvořit bezbariérové spojení, které poslouží návštěvníkům kostela i základní školy. Zásah, který přináší velmi vysokou přidanou hodnotu uživatelům veřejného prostoru, je při pohledu z Karmelitské ulice téměř nepostřehnutelný,“ sdělil Pleskot.

A jak bude prostor po rekonstrukci vypadat? Podle zveřejněného projektu pohled na průčelí s trojramenným schodištěm zůstane prakticky nezměněný, zachovány zůstanou i stromy a zeleň. 

Schodiště a balustráda terasy se posunou o 1,7 metru směrem do ulice. Tím vznikne prostor pro rampu, která ale bude skryta za stěnou terasy a balustrádou. Schodiště, dlažba a balustráda, které jsou v havarijním stavu, budou odborně restaurovány. Pod terasou vznikne nový prostor pro návštěvníky se sociálním zařízením a krytým prostorem, kde bude možné se shromáždit a provést výklad.

Jak je uvedeno na webu projektu, příprava začala už v roce 2018. O rok později byl záměr obnovy schválen magistrátními památkáři. Provedený hydrogeologický průzkum potvrdil, že připravovaná obnova neovlivní podzemní vody. V posledních třech letech probíhala příprava dokumentace pro stavební řízení a schvalování projektu, bylo zajištěno stavební povolení. Kostel během stavby zůstane otevřený. 


Autor: Jan Puci

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Dnes v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

Včera ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Včera v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru