Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - obcasny-dest 10°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Brzy začne znovu promítat kino Atlas
Kino Atlas v sousedství stanice metra Florenc. Foto: Jiří Matějíček / Wikimedia Commons

Brzy začne znovu promítat kino Atlas

Pražské kino Atlas, které ukončilo loni před Vánocemi provoz, začne 21. března znovu promítat. Novými provozovateli kina Atlas je několik filmových tvůrců, kteří chtějí dávat důraz na artový a dokumentární program. Zvětší se kavárna, která bude i další malou scénou. V kině vznikne Galerie Karla Vachka, jež nabídne permanentní výstavu jeho obrazů a další využití při premiérách, pro přednášky nebo workshopy. ČTK o tom informoval Vít Janeček, iniciátor a spoluprovozovatel.

Novými provozovateli kina jsou spolu s režisérem, producentem a pedagogem Janečkem dokumentaristka Zuzana Piussi, režisér Václav Kadrnka, producentka Simona Kadrnková a ekonomka Viera Hladišová. Kino zahájí obnovený provoz premiérou filmu Zešílet režisérky Zuzany Piussi.

Provozovatelé plánují několik linií programu. Cyklus Atlas filmařů nabídne projekce za účasti členů štábu různých filmových profesí, Atlas myšlení s filmem zase spolukurátorství i setkání se zajímavými osobnostmi.

V Atlasu klasiky budou myslet také na klasiku a kultovní díla, která doplní o aktuální kontext, nebo i na studentské filmy. Promítání pro seniory budou spojována s pozváním pro studenty a tyto projekce za příznivou cenu budou doprovázeny i edukativním úvodem. Nebude chybět ani nabídka programu pro děti a rodiče.

„Náš koncept vychází z přesvědčení, že podmínkou pro udržení a zvýšení návštěvnosti našeho kina v době rostoucí dostupnosti filmů je snížení vstupného. Film v minulosti zlidověl i díky tomu, že byl levný. Drahé vstupné dají lidé ochotně za velké spektákly, pro umělecké filmy je spíš demotivační. Věříme, že je lepší mít plný sál za menší částku než poloviční návštěvnost za dražší vstupné," uvedla Zuzana Piussi.

Její hraný debut Zešílet vypráví o překladatelce jménem Nadia, která se svou dcerou po rozvodu nachází novou stabilitu a klid, když konečně získá nový byt. Postupně ale zjistí, že sousedské vztahy v domě mají víc než výstřední rozměr. Nadina nejbližší sousedka zjevně není v pořádku. Nová oáza se mění v místo zážitků, kdy se komedie prolíná s noční můrou a končí groteskním obrazem systému, ve kterém přehlížení problémů patří k důležité výbavě pro přežití.

Jedno z nejznámějších původních kin v Československu vzniklo v bývalém bankovním domě postaveném počátkem 40. let 20. století. Za komunistického režimu tento biograf pod názvem Sokolovo spravoval Pražský filmový podnik.

Po roce 2000 kino dva roky chátralo, v srpnu roku 2002 si jeho správu zajistila společnost Hollywood Classic Entertainment, která do něj měla investovat. To zhatila povodeň, rekonstrukce trvala do roku 2005.

V dubnu roku 2013 provoz kina převzal CinemArt Plus a kino se zaměřovalo jak na mainstreamovou a artovou projekci, tak na filmové festivaly. Loni koncem roku provozovatel uvedl, že mu vlastník budovy neprodloužil smlouvu. K rozhodnutí podle něj přispěly také zvýšené náklady na provoz kina.


Autor: ČTK

Výstava obrazů Radky Kuželové na radnici

Včera ve 13:12

V atriu radnice Prahy 13 je k vidění nová výstava obrazů Radky Kuželové a dalších autorů ze skupiny Beneart.

Legendární klub na Chmelnici připomene výstava v Malostranské besedě

Včera ve 13:02

Historie české, respektive československé, alternativní kulturní scény v osmdesátých a první polovině devadesátých let minulého století je neodmyslitelně spjata s legendárním Junior klubem Na Chmelnici na pražském Žižkově. Od 4. dubna do 15. května se na výstavě Tenkrát Na Chmelnici v Malostranské...

Výstava: Zrod Velké Prahy

Včera v 10:38

Výstava Zrod Velké Prahy se koná od 3. dubna do 28. dubna v prvním patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru.

Chladné dítě bude mít premiéru v divadle DISK

23. března 2023 v 08:49

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK v pátek 31. března.

Goethe-Islands hledají české kapely a německé songy

23. března 2023 v 08:38

Německý Goethe-Institut a hudební festival United Islands of Prague hledají hudební skupiny složené z žáků základních a středních škol, v jejichž tvorbě je zastoupena němčina. Vítězové soutěže Goethe Islands vystoupí ve velkém stylu s vlastním koncertem v rámci květnových United...

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

22. března 2023 ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti Nová komedie

22. března 2023 v 08:27

Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 11. – 18. dubna. V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty...

Malí nakladatelé, velké knihy. Koná se třetí ročník festivalu KniŽižkov

21. března 2023 v 08:05

KC Vozovna pořádá v sobotu 25. března od 11 hodin třetí ročník festivalu KniŽižkov. Čtenáři si již potřetí zalistují beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechnou si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Nebudou chybět ani dvě...

Jarní koncert na Nuselské radnici: Souznění čtyř harf

20. března 2023 v 11:08

Prah-a-harP kvartet představuje v kontextu české hudební scény ojedinělý úkaz. Sestává ze čtyř harfistek – tří sester a jejich matky. Doposud není známá existence obdobného projektu a přihlédneme-li ke kuriózní skutečnosti, že se jedná o čistě rodinný ansámbl, může se nám tento soubor jevit nejen...

Velikonoční koncert v areálu Gabriel Loci

20. března 2023 v 09:14

Koncert uslyšíte v kostele Zvěstování Panny Marie od 18 hodin.

Další články
Nahoru