Dnes Pondělí - polojasno 23°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 21°C
Pondělí 23. 5. 2022
Svátek má Vladimír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Brzy začne v Praze a okolí sezóna historických parních vlaků
V čele historické soupravy pojede parní lokomotiva 434.2186 přezdívaná Čtyřkolák. Foto: ČD

Brzy začne v Praze a okolí sezóna historických parních vlaků

České dráhy (ČD) ve spolupráci s hlavním městem a Středočeským krajem připravily od června do října několik nostalgických vlaků tažených parními lokomotivami. Půjde o okružní jízdy do oblasti dolního Posázaví nebo Prokopským údolím a Pražským Semmeringem. Poprvé v letošním roce vyjedou o víkendu 12. a 13. června.

„Velmi mě těší, že můžeme i v letošním roce znovu nabídnout nejen fanouškům železnice jedinečný a nezapomenutelný zážitek z jízdy historickými vlaky,“ uvedl ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Praze Jakub Goliáš.

Vlaky budou taženy parní lokomotivou 434.2186 přezdívanou Čtyřkolák, jejíž výroba započala již na konci 19. století. Soupravu doplní historické osobní vozy a chybět nebude ani restaurační vůz s občerstvením. Jízdy jsou naplánovány vždy na jeden víkend v měsíci, a to od června do října.

„Posázaví bylo vždycky jedním z hlavních cílů pražských výletníků. Prokopské údolí a nejhezčí pražská železniční trať Pražský Semmering znovu nadchne svojí neopakovatelnou atmosférou i úchvatnými výhledy,“ sdělil náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Vlak „Párou Posázavím“ vyjede poprvé v sobotu 12. června na okružní výlet do oblasti dolního Posázaví a Ladova kraje s možností navštívit Týnce nad Sázavou. Historická souprava pojede po jedné z našich nejkrásnějších lokálek, romantickým krajem kolem řeky Vltavy a Sázavy, které za první republiky dali trampové název Posázavský Pacifik a ten jí zůstal dodnes.

Než se vlak vydá na další cestu, budou mít cestující dostatek času prohlédnout si město Týnec nad Sázavou a jeho památky. Navštívit lze například městské muzeum s expozicí týnecké kameniny, hrad s vyhlídkou ze strážní věže anebo se jen tak projít podél řeky Sázavy.

V neděli 13. června se mohou zájemci prvně vydat „Párou Prahou“. Vlak vyjede ze smíchovského nádraží, bude pokračovat přes Zličín do Hostivice a zpět po stejné trase.

Z provozních důvodů půjde tento den o jedinečnou příležitost užít si nevšední výhledy na město z Pražského Semmeringu hned dvakrát. V následujících termínech již bude trasa tohoto vlaku opět okružní s jízdou Prokopským údolím.

Jízdenky je již nyní možné zakoupit v předprodeji na všech pokladnách i e-shopu Českých drah. Podrobné informace o nostalgických jízdách parních či motorových vlaků jsou na stránkách www.cdnostalgie.cz.


Autor: red

Rekonstrukce křižovatky Na Petřinách – Na Větrníku

21. května 2022 v 10:01

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 23. května 2022 rekonstrukci křižovatky ulice Na Petřinách a Na Větrníku, která bude nově osazena semaforem. Celá stavební akce skončí do konce srpna 2022.

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Další články
Nahoru