Dnes Čtvrtek - zatazeno 5°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Brzy začne oprava trati v Táborské ulici, tramvajová zastávka Pražského povstání se posune blíže k metru
Tramvaj projíždí náměstím Hrdinů. Právě zde vznikne zastávka, která je nyní o dvě stě metrů jižněji (na snímku na úrovni vzdálených aut vlevo). Stanice metra Pražského povstání je u informačního centra. Foto: Jan Puci

Brzy začne oprava trati v Táborské ulici, tramvajová zastávka Pražského povstání se posune blíže k metru

Poslední březnový víkend bude zahájena rekonstrukce tramvajové trati v Táborské ulici, vše by se mělo stihnout dokončit do konce prvního červnového týdne. Nových kolejí a dalších úprav se dočká dvoukilometrový úsek mezi stanicí Pražského povstání a ulicí Nuselská. Oprava měla být provedena již v roce 2019, k velkému zpoždění došlo kvůli průtahům v řešení tramvajových zastávek u metra. Díky novému uspořádání budou přestupy mezi jednotlivými druhy veřejné dopravy pro cestující praktičtější.

Tramvajová trať z Nuslí k pankrácké vozovně měla být podle původních plánů opravena v roce 2019. Dopravní podnik rozdělil projekt za odhadovaných 160 milionů korun na dvě fáze, přičemž loni na podzim byla provedena jen ta první od Pražského povstání k vozovně a zároveň byl vybudován nový čtvrtkilometrový úsek trati v ulici Na Pankráci mezi ulicemi Na Veselí a Hvězdova.

Druhá fáze nabrala ještě větší zpoždění než ta první, protože se nedařilo dohodnout na uspořádání zastávek u metra. V současnosti musí cestující přestupující mezi metrem, tramvají a autobusem zdolat poměrně velké vzdálenosti. Stanice podzemky je od zastávky tramvaje vzdálena zhruba dvě stovky metrů, stejně jako od jinde umístěné autobusové zastávky.

V rámci rekonstrukce trati bude tramvajová zastávka přemístěna z ulice Na Pankráci na náměstí Hrdinů, tedy blíže ke stanici metra Pražského povstání, a zároveň tak i na dohled od stejnojmenné zastávky autobusu.

„Druhá etapa rekonstrukce trati k vozovně Pankrác proběhne od konce března do června letošního roku. V jejím rámci a po jejím dokončení budou tramvajové zastávky v obou směrech posunuty mezi křižovatky Táborská/Na Pankráci a Na Pankráci/Děkanská vinice. Přechody pro chodce jsou vyprojektovány z obou konců zastávek. Ulice si zachová dnešní uspořádání, to je s tramvajovou tratí uprostřed,“ sdělil náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Připravuje se také vznik další tramvajové zastávky v ulici Na Pankráci v úrovni ulice Kotorská. Nově zde bude také přechod pro chodce. Autobusová zastávka v ulici Děkanská vinice I. zůstane na svém stávajícím místě.

Řidiči po provedených úpravách na frekventované křižovatce ulic Táborská x Na Pankráci x Lomnického nebudou moci odbočovat z ulice Lomnického do ulice Na Pankráci vlevo směrem ke kongresovému centru. Tento směr je však již dnes pravidelně užíván z Lomnického odbočením do ulice Na Klikovce a přes Sinkulovu do ulice Na Pankráci.

Jízdní pruhy se podaří ve zmíněné křižovatce zachovat s drobnými směrovými úpravami všechny, dokonce směrem do centra v ulici Na Pankráci před křižovatkou budou regulérní řadící pruhy vlevo, rovně a doprava.

„S pražským dopravním podnikem jsme od začátku hledali shodu na délce zastávek Pražského povstání z důvodu minimálního prostoru mezi křižovatkami. Podnik nakonec ustoupil z požadavku na délku zastávky pro dvě plné tramvajové soupravy s tím, že pro zejména výjezd směrem od pankrácké vozovny bude upraven interval na křižovatkách,“ uvedl již dříve 1. místostarosta Prahy 4 Zdeněk Kovářík (ODS), do jehož kompetencí patří doprava.

Až skončí 4. června druhé fáze rekonstrukce v Táborské ulici, měl by začít provoz na zmíněném loni vybudovaném úseku trati v ulici Na Pankráci. Ke křižovatce u OC Arkády a stanice metra Pankrác by měla jezdit linka 19. Do budoucna se počítá s prodloužením trati k současné budově pošty v ulici Budějovická.


Autor: Jan Puci

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Radnice žádá doplnit chybějící zastávku na Červeném vrchu

19. ledna 2023 v 17:50

Když dochází k plánovaným výlukám provozu tramvají a nahrazují je autobusy, obyvatelé sídliště Červený vrch přicházejí o možnost vystoupit na sídlišti ve směru z centra. Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) se proto z podnětu místních obrátil na Ladislava Urbánka, dopravního...

Další články
Nahoru