Dnes Sobota - skorojasno 15°C
Zítra Neděle - polojasno 11°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Brzy začne oprava trati v Táborské ulici, tramvajová zastávka Pražského povstání se posune blíže k metru
Tramvaj projíždí náměstím Hrdinů. Právě zde vznikne zastávka, která je nyní o dvě stě metrů jižněji (na snímku na úrovni vzdálených aut vlevo). Stanice metra Pražského povstání je u informačního centra. Foto: Jan Puci

Brzy začne oprava trati v Táborské ulici, tramvajová zastávka Pražského povstání se posune blíže k metru

Poslední březnový víkend bude zahájena rekonstrukce tramvajové trati v Táborské ulici, vše by se mělo stihnout dokončit do konce prvního červnového týdne. Nových kolejí a dalších úprav se dočká dvoukilometrový úsek mezi stanicí Pražského povstání a ulicí Nuselská. Oprava měla být provedena již v roce 2019, k velkému zpoždění došlo kvůli průtahům v řešení tramvajových zastávek u metra. Díky novému uspořádání budou přestupy mezi jednotlivými druhy veřejné dopravy pro cestující praktičtější.

Tramvajová trať z Nuslí k pankrácké vozovně měla být podle původních plánů opravena v roce 2019. Dopravní podnik rozdělil projekt za odhadovaných 160 milionů korun na dvě fáze, přičemž loni na podzim byla provedena jen ta první od Pražského povstání k vozovně a zároveň byl vybudován nový čtvrtkilometrový úsek trati v ulici Na Pankráci mezi ulicemi Na Veselí a Hvězdova.

Druhá fáze nabrala ještě větší zpoždění než ta první, protože se nedařilo dohodnout na uspořádání zastávek u metra. V současnosti musí cestující přestupující mezi metrem, tramvají a autobusem zdolat poměrně velké vzdálenosti. Stanice podzemky je od zastávky tramvaje vzdálena zhruba dvě stovky metrů, stejně jako od jinde umístěné autobusové zastávky.

V rámci rekonstrukce trati bude tramvajová zastávka přemístěna z ulice Na Pankráci na náměstí Hrdinů, tedy blíže ke stanici metra Pražského povstání, a zároveň tak i na dohled od stejnojmenné zastávky autobusu.

„Druhá etapa rekonstrukce trati k vozovně Pankrác proběhne od konce března do června letošního roku. V jejím rámci a po jejím dokončení budou tramvajové zastávky v obou směrech posunuty mezi křižovatky Táborská/Na Pankráci a Na Pankráci/Děkanská vinice. Přechody pro chodce jsou vyprojektovány z obou konců zastávek. Ulice si zachová dnešní uspořádání, to je s tramvajovou tratí uprostřed,“ sdělil náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Připravuje se také vznik další tramvajové zastávky v ulici Na Pankráci v úrovni ulice Kotorská. Nově zde bude také přechod pro chodce. Autobusová zastávka v ulici Děkanská vinice I. zůstane na svém stávajícím místě.

Řidiči po provedených úpravách na frekventované křižovatce ulic Táborská x Na Pankráci x Lomnického nebudou moci odbočovat z ulice Lomnického do ulice Na Pankráci vlevo směrem ke kongresovému centru. Tento směr je však již dnes pravidelně užíván z Lomnického odbočením do ulice Na Klikovce a přes Sinkulovu do ulice Na Pankráci.

Jízdní pruhy se podaří ve zmíněné křižovatce zachovat s drobnými směrovými úpravami všechny, dokonce směrem do centra v ulici Na Pankráci před křižovatkou budou regulérní řadící pruhy vlevo, rovně a doprava.

„S pražským dopravním podnikem jsme od začátku hledali shodu na délce zastávek Pražského povstání z důvodu minimálního prostoru mezi křižovatkami. Podnik nakonec ustoupil z požadavku na délku zastávky pro dvě plné tramvajové soupravy s tím, že pro zejména výjezd směrem od pankrácké vozovny bude upraven interval na křižovatkách,“ uvedl již dříve 1. místostarosta Prahy 4 Zdeněk Kovářík (ODS), do jehož kompetencí patří doprava.

Až skončí 4. června druhé fáze rekonstrukce v Táborské ulici, měl by začít provoz na zmíněném loni vybudovaném úseku trati v ulici Na Pankráci. Ke křižovatce u OC Arkády a stanice metra Pankrác by měla jezdit linka 19. Do budoucna se počítá s prodloužením trati k současné budově pošty v ulici Budějovická.


Autor: Jan Puci

Rekonstrukce křižovatky Na Petřinách – Na Větrníku

Dnes v 10:01

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 23. května 2022 rekonstrukci křižovatky ulice Na Petřinách a Na Větrníku, která bude nově osazena semaforem. Celá stavební akce skončí do konce srpna 2022.

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Další články
Nahoru