dnes
Neděle - zatazeno
16°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
20°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
23°C
Brzy začne oprava koní a interiéru, historický kolotoč na Letné se roztočí příští rok na podzim
Interiér Letenského kolotoče před opravou. Foto: archiv NTM

Brzy začne oprava koní a interiéru, historický kolotoč na Letné se roztočí příští rok na podzim

V současnosti je téměř u konce první etapa rekonstrukce Letenského kolotoče, které se týkala jeho zevnějšku a stavby jako takové. Provedena byla statická oprava střechy, stěn a ochozu i vlastní točny. Zároveň už začala etapa druhá. Na konci listopadu totiž byla podepsána smlouva s dodavatelem na opravu koní a jejich rekonstrukce byla zahájena. Hlavní objem práce na interiéru kolotoče se očekává v první polovině příštího roku.

Letenský kolotoč je nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě a jeden z nejstarších kolotočů svého druhu na světě. V Letenských sadech byl postaven v roce 1894 a až do roku 2004 sloužil k zábavě Pražanů. Zajímavostí interiéru je sloup středové točny, který byl vyzdoben třemi rytíři v brnění z papírmaše natřenými stříbřenkou.

V kolotoči se jezdilo na 19 koních různých velikostí potažených pravou koňskou kůží bez spojů, plněných slámou, se skleněnýma očima. Původní sedla a uzdění se dochovala pouze u čtyř koní: Poly, Flora, Blesk a Šemík. Oprava jednoho koně stojí až 180 000 korun. Se záchranou kolotoče pomáhá i veřejná finanční sbírka. Ke včerejšímu dni vynesla téměř 771 tisíc korun. Dalších 400 tisíc dal pražský magistrát a 600 tisíc Nadační fond Avast. Oprava vlastního novorenesančního pavilonu a jeho technologického zařízení bude stát celkem čtyři miliony korun.

Prohlédněte si legendární kolotoč na Letné (nejen) zevnitř

„Velice mě těší, že postoupila do závěrečné etapy rekonstrukce Letenského kolotoče, který je unikátní technickou památkou evropského významu. Kolotoč, který je více než 120 let starou památkou, se po svém zprovoznění jistě bude těšit velkému zájmu veřejnosti,“ uvedl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

„Kolem Letenského kolotoče vznikla velká rodina nadšených fanoušků, což vedle získání potřebných peněz na opravu koní považuji za mimořádnou přidanou hodnotu. Děkuji všem za podporu a pevně věřím, že tyto výjimečné vazby přetrvají i po té, co se kolotoč v příštím roce opět roztočí,“ sdělila radní Hana Třeštíková (Praha 7 sobě).

V souvislosti s opravou vlastní stavby kolotoče bude obnoven, rozšířen a osvětlen chodníček po obvodu kolotoče. Směrem od Kostelní ulice, naproti budově technického muzea, bude vybudováno nové osvětlené přístupové schodiště s kamenným žulovým obkladem.
 


Praha spustila Golemio - největší městský datový projekt v České republice

Včera v 07:33

Městská firma Operátor ICT, která je Prahou pověřena k zavádění inovací do života města, spustila zatím největší městský datový projekt v ČR. Datová platforma Golemio bude sloužit jako jednotné informační místo, kde se budou sbíhat a vyhodnocovat důležitá data o chodu metropole. Takové jednotné...

Strážníkům v Libuši se rozšíří služebna

21. června 2018 v 10:44

Město vyšlo vstříc žádosti pražské Libuše o poskytnutí finančních prostředků ve výši 8 a půl milionu na přístavbu služebny městské policie. Tento krok umožní navýšit potřebný počet strážníků, což přispěje ke zvýšení bezpečnosti v této části Prahy. 

Praha má plán vodohospodářské infrastruktury pro roky 2019-2023

20. června 2018 v 09:38

Střednědobý investiční plán, podle kterého se řídí činnost Pražské vodohospodářské společnost, schválila Rada hl. m. Prahy. Plán definuje pro horizont pěti let věcné a finanční potřeby na rekonstrukce a dostavbu jednotlivých systémů pražské vodohospodářské infrastruktury. Je zpracováván na základě...

Fotosoutěž Hostivař – z5 v čase v Praze 15

20. června 2018 v 09:24

Praha 15 vyhlásila 4. ročník fotografické soutěže na téma „ Hostivař – z5 v čase“. Soutěž je určena pro všechny věkové kategorie a pořádá se v rámci Dnů Prahy 15.

Další články
Nahoru