dnes
Sobota - zatazeno
15°C
zítra
Neděle - zatazeno
14°C
pozítří
Pondělí - jasno
14°C
Brzy začne oprava koní a interiéru, historický kolotoč na Letné se roztočí příští rok na podzim
Interiér Letenského kolotoče před opravou. Foto: archiv NTM

Brzy začne oprava koní a interiéru, historický kolotoč na Letné se roztočí příští rok na podzim

V současnosti je téměř u konce první etapa rekonstrukce Letenského kolotoče, které se týkala jeho zevnějšku a stavby jako takové. Provedena byla statická oprava střechy, stěn a ochozu i vlastní točny. Zároveň už začala etapa druhá. Na konci listopadu totiž byla podepsána smlouva s dodavatelem na opravu koní a jejich rekonstrukce byla zahájena. Hlavní objem práce na interiéru kolotoče se očekává v první polovině příštího roku.

Letenský kolotoč je nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě a jeden z nejstarších kolotočů svého druhu na světě. V Letenských sadech byl postaven v roce 1894 a až do roku 2004 sloužil k zábavě Pražanů. Zajímavostí interiéru je sloup středové točny, který byl vyzdoben třemi rytíři v brnění z papírmaše natřenými stříbřenkou.

V kolotoči se jezdilo na 19 koních různých velikostí potažených pravou koňskou kůží bez spojů, plněných slámou, se skleněnýma očima. Původní sedla a uzdění se dochovala pouze u čtyř koní: Poly, Flora, Blesk a Šemík. Oprava jednoho koně stojí až 180 000 korun. Se záchranou kolotoče pomáhá i veřejná finanční sbírka. Ke včerejšímu dni vynesla téměř 771 tisíc korun. Dalších 400 tisíc dal pražský magistrát a 600 tisíc Nadační fond Avast. Oprava vlastního novorenesančního pavilonu a jeho technologického zařízení bude stát celkem čtyři miliony korun.

Prohlédněte si legendární kolotoč na Letné (nejen) zevnitř

„Velice mě těší, že postoupila do závěrečné etapy rekonstrukce Letenského kolotoče, který je unikátní technickou památkou evropského významu. Kolotoč, který je více než 120 let starou památkou, se po svém zprovoznění jistě bude těšit velkému zájmu veřejnosti,“ uvedl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

„Kolem Letenského kolotoče vznikla velká rodina nadšených fanoušků, což vedle získání potřebných peněz na opravu koní považuji za mimořádnou přidanou hodnotu. Děkuji všem za podporu a pevně věřím, že tyto výjimečné vazby přetrvají i po té, co se kolotoč v příštím roce opět roztočí,“ sdělila radní Hana Třeštíková (Praha 7 sobě).

V souvislosti s opravou vlastní stavby kolotoče bude obnoven, rozšířen a osvětlen chodníček po obvodu kolotoče. Směrem od Kostelní ulice, naproti budově technického muzea, bude vybudováno nové osvětlené přístupové schodiště s kamenným žulovým obkladem.
 


Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

Včera v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Včera v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

17. října 2018 v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Další články
Nahoru