dnes
Neděle - oblacno
9°C
zítra
Pondělí - zatazeno
8°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
10°C
Brzy začne oprava koní a interiéru, historický kolotoč na Letné se roztočí příští rok na podzim
Interiér Letenského kolotoče před opravou. Foto: archiv NTM

Brzy začne oprava koní a interiéru, historický kolotoč na Letné se roztočí příští rok na podzim

V současnosti je téměř u konce první etapa rekonstrukce Letenského kolotoče, které se týkala jeho zevnějšku a stavby jako takové. Provedena byla statická oprava střechy, stěn a ochozu i vlastní točny. Zároveň už začala etapa druhá. Na konci listopadu totiž byla podepsána smlouva s dodavatelem na opravu koní a jejich rekonstrukce byla zahájena. Hlavní objem práce na interiéru kolotoče se očekává v první polovině příštího roku.

Letenský kolotoč je nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě a jeden z nejstarších kolotočů svého druhu na světě. V Letenských sadech byl postaven v roce 1894 a až do roku 2004 sloužil k zábavě Pražanů. Zajímavostí interiéru je sloup středové točny, který byl vyzdoben třemi rytíři v brnění z papírmaše natřenými stříbřenkou.

V kolotoči se jezdilo na 19 koních různých velikostí potažených pravou koňskou kůží bez spojů, plněných slámou, se skleněnýma očima. Původní sedla a uzdění se dochovala pouze u čtyř koní: Poly, Flora, Blesk a Šemík. Oprava jednoho koně stojí až 180 000 korun. Se záchranou kolotoče pomáhá i veřejná finanční sbírka. Ke včerejšímu dni vynesla téměř 771 tisíc korun. Dalších 400 tisíc dal pražský magistrát a 600 tisíc Nadační fond Avast. Oprava vlastního novorenesančního pavilonu a jeho technologického zařízení bude stát celkem čtyři miliony korun.

Prohlédněte si legendární kolotoč na Letné (nejen) zevnitř

„Velice mě těší, že postoupila do závěrečné etapy rekonstrukce Letenského kolotoče, který je unikátní technickou památkou evropského významu. Kolotoč, který je více než 120 let starou památkou, se po svém zprovoznění jistě bude těšit velkému zájmu veřejnosti,“ uvedl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

„Kolem Letenského kolotoče vznikla velká rodina nadšených fanoušků, což vedle získání potřebných peněz na opravu koní považuji za mimořádnou přidanou hodnotu. Děkuji všem za podporu a pevně věřím, že tyto výjimečné vazby přetrvají i po té, co se kolotoč v příštím roce opět roztočí,“ sdělila radní Hana Třeštíková (Praha 7 sobě).

V souvislosti s opravou vlastní stavby kolotoče bude obnoven, rozšířen a osvětlen chodníček po obvodu kolotoče. Směrem od Kostelní ulice, naproti budově technického muzea, bude vybudováno nové osvětlené přístupové schodiště s kamenným žulovým obkladem.
 


Protipovodňová opatření v Nedvězí jsou Vodohospodářskou stavbou roku 2017

23. března 2018 v 07:40

Radní hl. m. Prahy Jana Plamínková včera v rámci Mezinárodního dne vody při slavnostním setkání vodohospodářů převzala ocenění pro Protipovodňová opatření na ochranu hl. m. Prahy – část Nedvězí. Ta se ve své kategorii stala Vodohospodářskou stavbou roku 2017.   

Praha vypíše veřejnou zakázku na obnovu síťové infrastruktury

22. března 2018 v 11:53

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na obnovu síťové infrastruktury města. Náklady budou maximálně 171,82 milionu korun. Záměr dnes schválili pražští zastupitelé.

Mezinárodní konference zaměřená na pomoc dětem ve složitých životních situacích

21. března 2018 v 16:28

Přes sto účastníků z šesti evropských zemí se dnes sešlo v prostorách Magistrátu hl. m. Prahy na mezinárodní konferenci s názvem „Zipyho a Jablíkovi kamarádi – duševní zdraví v inkluzivní škole,“ kterou pořádala v rámci evropského projektu Centrum sociálních služeb...

Praha 5 vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na novou školu

21. března 2018 v 10:14

Radnice vyhlásila 12. března mezinárodní otevřenou dvoufázovou architektonickou soutěž o návrh na řešení nové základní školy „Škola Smíchov“ v nově vznikající čtvrti Smíchov City v místě bývalého nákladového nádraží Smíchov na křížení ulic Nádražní a...

Likvidace hlodavců, deratizace na území Prahy 3

21. března 2018 v 09:20

Odbor ochrany životního prostředí MČ Praha 3 připravuje v dubnu provedení preventivních deratizačních prací na pozemcích svěřených do péče městské části, na kterých byla deratizace provedena v roce 2017.

Praha 3 schválila dotace pro tento rok. Rozdělí 16,5 milionu korun

20. března 2018 ve 20:15

Zastupitelstvo městské části Praha 3 dnes schválilo přidělení finančních prostředků formou dotací z dotačního fondu.

Další články
Nahoru