dnes
Čtvrtek - prehanky-dest
26°C
zítra
Pátek - prehanky-dest
24°C
pozítří
Sobota - oblacno
25°C
Brzy začne oprava koní a interiéru, historický kolotoč na Letné se roztočí příští rok na podzim
Interiér Letenského kolotoče před opravou. Foto: archiv NTM

Brzy začne oprava koní a interiéru, historický kolotoč na Letné se roztočí příští rok na podzim

V současnosti je téměř u konce první etapa rekonstrukce Letenského kolotoče, které se týkala jeho zevnějšku a stavby jako takové. Provedena byla statická oprava střechy, stěn a ochozu i vlastní točny. Zároveň už začala etapa druhá. Na konci listopadu totiž byla podepsána smlouva s dodavatelem na opravu koní a jejich rekonstrukce byla zahájena. Hlavní objem práce na interiéru kolotoče se očekává v první polovině příštího roku.

Letenský kolotoč je nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě a jeden z nejstarších kolotočů svého druhu na světě. V Letenských sadech byl postaven v roce 1894 a až do roku 2004 sloužil k zábavě Pražanů. Zajímavostí interiéru je sloup středové točny, který byl vyzdoben třemi rytíři v brnění z papírmaše natřenými stříbřenkou.

V kolotoči se jezdilo na 19 koních různých velikostí potažených pravou koňskou kůží bez spojů, plněných slámou, se skleněnýma očima. Původní sedla a uzdění se dochovala pouze u čtyř koní: Poly, Flora, Blesk a Šemík. Oprava jednoho koně stojí až 180 000 korun. Se záchranou kolotoče pomáhá i veřejná finanční sbírka. Ke včerejšímu dni vynesla téměř 771 tisíc korun. Dalších 400 tisíc dal pražský magistrát a 600 tisíc Nadační fond Avast. Oprava vlastního novorenesančního pavilonu a jeho technologického zařízení bude stát celkem čtyři miliony korun.

Prohlédněte si legendární kolotoč na Letné (nejen) zevnitř

„Velice mě těší, že postoupila do závěrečné etapy rekonstrukce Letenského kolotoče, který je unikátní technickou památkou evropského významu. Kolotoč, který je více než 120 let starou památkou, se po svém zprovoznění jistě bude těšit velkému zájmu veřejnosti,“ uvedl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

„Kolem Letenského kolotoče vznikla velká rodina nadšených fanoušků, což vedle získání potřebných peněz na opravu koní považuji za mimořádnou přidanou hodnotu. Děkuji všem za podporu a pevně věřím, že tyto výjimečné vazby přetrvají i po té, co se kolotoč v příštím roce opět roztočí,“ sdělila radní Hana Třeštíková (Praha 7 sobě).

V souvislosti s opravou vlastní stavby kolotoče bude obnoven, rozšířen a osvětlen chodníček po obvodu kolotoče. Směrem od Kostelní ulice, naproti budově technického muzea, bude vybudováno nové osvětlené přístupové schodiště s kamenným žulovým obkladem.
 


O budoucnosti evropské sociální politiky debatovali politici a odborníci v Evropském domě v Praze

18. června 2019 v 10:54

Pokračující stárnutí evropské populace, rostoucí digitalizace a vznik nových forem práce – to byly jedny z trendů, o kterých se včera v Praze hovořilo na debatě s názvem Sociální rozměr Evropy. Tu pořádala Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v ČR. Debata měla za cíl představit...

Další články
Nahoru