Brzké odhalení nádoru Iloně (45) zachránilo život
27. července 2023 18:33
Pravděpodobnou příčinou byla u Ilony genetika, oba její rodiče totiž zemřeli v mladém věku na rakovinu. „Nejprve jsem se ptala, proč zrovna já, ale pak jsem začala věřit, že to zvládnu. Měla jsem totiž štěstí, že lékaři objevili nádor ve stadiu, kdy se dal operativně odstranit,“ popisuje Ilona.
Podstoupila proto v roce 2021 operaci, kdy jí odstranili část plíce, kde se nádor nacházel. Nyní je Ilona zdravá, dochází jen na pravidelné kontroly k pneumologovi a onkologovi. Dvakrát ročně absolvuje kontrolní CT vyšetření plic a jednou za rok spirometrii.
„Nyní se cítím fyzicky i psychicky skvěle. Jediný moment, kdy cítím omezení a tělo mi připomene, že jsem zákrok podstoupila, je zadýchání při fyzické zátěži, sportu nebo rychlejší chůzi do schodů,“ doplňuje Ilona. Jak sama říká, po nemoci je klidnější, pokornější, umí se zastavit a užít si maličkosti každého dne.
„V práci jsem výrazně ubrala. Vyhýbám se stresovým situacím, neberu si příliš úkolů jako dřív, nesnažím se vše stihnout. Snažím se držet hesla ‚všeho s mírou‘.“ Její životní partner jí byl při nemoci velkou oporou.„Doprovázel mě na vyšetření, byl u mne, když jsem se probudila z narkózy po operaci. Podporuje mě v novém projektu. Jsem mu za to nesmírně vděčná. I díky němu jsem vše dobře psychicky zvládla a zvládám dál,“ uvádí Ilona.
Kvůli osobní zkušenosti se začala Ilona o rakovinu plic více zajímat. Mimo to, že se věnuje nemovitostem a je partnerkou realitní kanceláře, působí jako dobrovolnice pacientské organizace Amelie, která pomáhá onkologickým pacientům.
Je také ambasadorkou projektu PROdýchej. „Tento projekt pacientské organizace Amelie se věnuje pacientům s rakovinou plic a jejich blízkým, poskytuje jim informace o nemoci, pomáhá situaci zvládnout. Lidem je k dispozici psychologické a sociální poradenství, ale také výživový poradce či fyzioterapeut. Kromě edukativních akcí nabízí pacientům například společné procházky nebo cvičení jógy,“ popisuje Ilona.
Rozhodla se také aktivně zapojit do prevence a přichází s výzvou Nekašli na to, která má za cíl zviditelnit Program časného záchytu karcionomu plic, který byl spuštěn v lednu 2022. „S ostatními pacienty, kteří prošli stejnou zkušeností jako já, chceme ještě tento rok ostatní informovat o riziku karcinomu plic, existenci screeningového programu a připomenout důležitost prevence. Výzvu směřujeme na ty, kteří nechodí pravidelně na lékařské prohlídky, bojí se vyšetření a jeho výsledku. Dlouhotrvající kašel je jedním z příznaků, že není něco v pořádku, proto bych ráda všechny vyzvala, ať tyto příznaky nepodceňují a nekašlou na své zdraví. Mně brzké odhalení nádoru a operace zachránily život. Screening plic může zachránit život i vám nebo vašim blízkým,“ dodává Ilona.