Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - polojasno 16°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Brzké odhalení nádoru Iloně (45) zachránilo život
Nyní je zdravá, klidnější a pokornější. Foto: se souhlasem Ilony Mančíkové

Brzké odhalení nádoru Iloně (45) zachránilo život

Iloně Mančíkové (45) z Prahy lékaři rakovinu plic diagnostikovali před dvěma lety. „Začala jsem se zadýchávat. Ale protože jsem aktivně sportovala, bylo mi to divné a vyhledala jsem pro jistotu lékaře,“ vzpomíná Ilona. Po sérii vyšetření se dozvěděla diagnózu – rakovina plic. Byl to pro ni šok, nikdy totiž nekouřila a žila zdravě.

Pravděpodobnou příčinou byla u Ilony genetika, oba její rodiče totiž zemřeli v mladém věku na rakovinu. „Nejprve jsem se ptala, proč zrovna já, ale pak jsem začala věřit, že to zvládnu. Měla jsem totiž štěstí, že lékaři objevili nádor ve stadiu, kdy se dal operativně odstranit,“ popisuje Ilona. 

Podstoupila proto v roce 2021 operaci, kdy jí odstranili část plíce, kde se nádor nacházel. Nyní je Ilona zdravá, dochází jen na pravidelné kontroly k pneumologovi a onkologovi. Dvakrát ročně absolvuje kontrolní CT vyšetření plic a jednou za rok spirometrii. 

„Nyní se cítím fyzicky i psychicky skvěle. Jediný moment, kdy cítím omezení a tělo mi připomene, že jsem zákrok podstoupila, je zadýchání při fyzické zátěži, sportu nebo rychlejší chůzi do schodů,“ doplňuje Ilona. Jak sama říká, po nemoci je klidnější, pokornější, umí se zastavit a užít si maličkosti každého dne.

„V práci jsem výrazně ubrala. Vyhýbám se stresovým situacím, neberu si příliš úkolů jako dřív, nesnažím se vše stihnout. Snažím se držet hesla ‚všeho s mírou‘.“ Její životní partner jí byl při nemoci velkou oporou. 

„Doprovázel mě na vyšetření, byl u mne, když jsem se probudila z narkózy po operaci. Podporuje mě v novém projektu. Jsem mu za to nesmírně vděčná. I díky němu jsem vše dobře psychicky zvládla a zvládám dál,“ uvádí Ilona. 

Kvůli osobní zkušenosti se začala Ilona o rakovinu plic více zajímat. Mimo to, že se věnuje nemovitostem a je partnerkou realitní kanceláře, působí jako dobrovolnice pacientské organizace Amelie, která pomáhá onkologickým pacientům. 

Je také ambasadorkou projektu PROdýchej. „Tento projekt pacientské organizace Amelie se věnuje pacientům s rakovinou plic a jejich blízkým, poskytuje jim informace o nemoci, pomáhá situaci zvládnout. Lidem je k dispozici psychologické a sociální poradenství, ale také výživový poradce či fyzioterapeut. Kromě edukativních akcí nabízí pacientům například společné procházky nebo cvičení jógy,“ popisuje Ilona.

Rozhodla se také aktivně zapojit do prevence a přichází s výzvou Nekašli na to, která má za cíl zviditelnit Program časného záchytu karcionomu plic, který byl spuštěn v lednu 2022. „S ostatními pacienty, kteří prošli stejnou zkušeností jako já, chceme ještě tento rok ostatní informovat o riziku karcinomu plic, existenci screeningového programu a připomenout důležitost prevence. Výzvu směřujeme na ty, kteří nechodí pravidelně na lékařské prohlídky, bojí se vyšetření a jeho výsledku. Dlouhotrvající kašel je jedním z příznaků, že není něco v pořádku, proto bych ráda všechny vyzvala, ať tyto příznaky nepodceňují a nekašlou na své zdraví. Mně brzké odhalení nádoru a operace zachránily život. Screening plic může zachránit život i vám nebo vašim blízkým,“ dodává Ilona.

 


Autor: Lucie Rychlá

40. ročník světového finále Schwarzkopf Elite Model Look hostila Praha

Dnes v 11:43

Pražská O2 arena se v sobotu 15. června 2024 stala centrem modelingového světa. Hostila totiž světové finále 40. ročníku nejprestižnější modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look, které proběhlo v české metropoli již potřetí. Odborná porota vyhlásila vítěze Micklate Décio Macobola...

Možnosti sociálních služeb i rady odborníků nabídl Den zdraví a Veletrh sociálních služeb

20. června 2024 v 07:52

Ve středu 19. června proběhl v Praze 13 na Slunečním náměstí již 9. ročník Dne zdraví a zároveň také Veletrh sociálních služeb. Na travnaté ploše před radnicí byly k dispozici desítky stánků, které návštěvníkům nabídly pestré informace ze světa zdraví, prevence a sociálních...

Dny prevence v DBK se zaměřily na prevenci rakoviny prostaty

16. června 2024 ve 20:54

Ve středu a ve čtvrtek odpoledne se v OC DBK Budějovická konaly Dny prevence, které byly zaměřeny na prevenci rakoviny prostaty.

Dovolená podle gusta NobodyListena? Miluju bordel a smrad, říká s humorem

15. června 2024 v 11:49

DJ NobodyListen alias Jakub Strach má napilno. Známý muzikant a svého času také model se nedávno zapojil do projektu s názvem glo Dialog, který osobně v rámci doprovodné hudební show představil na pražské smíchovské náplavce. Čeká ho prací nabité léto, ale čas najde i na odpočinek. Možná budete...

Praha 13 zve na Den zdraví na Slunečním náměstí

14. června 2024 v 07:07

Praha 13 zve na jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu – Den zdraví, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví a prevence proti nemocem. Děti si mohou zasoutěžit o zajímavé ceny.

Praha 15: Setkání u kulatého stolu pro pečující osoby

8. června 2024 v 18:01

Pečujete o děti, mladistvé, dospělé osoby se zdravotním postižením (jakéhokoliv handicapu), partnery po úraze, akutních příhodách, dlouhodobě vážně nemocné, rodiče seniory, kteří vyžadují z důvodu svého zdravotního a psychického stavu pomoc druhé osoby?

Databáze ukáže, který praktik očkuje proti černému kašli

8. června 2024 v 07:53

Zájemci o očkování proti černému kašli už nebudou hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici totiž ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví...

Reuse den na Smíchově

7. června 2024 v 08:57

Před kostelem sv. Václava se koná Reuse den od 11 do 17 hodin.

Další články
Nahoru