Dnes Čtvrtek - zatazeno -1°C
Zítra Pátek - snih -2°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Brutalistní budově u Nuselského mostu hrozí zánik, památkový ústav s demolicí nesouhlasí
Budovu (vpravo) dříve zakrývala reklamní plachta a velká LED obrazovka společnosti BigBoard. O umístění reklamy se vedly soudní spory. Foto: Juandev / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Brutalistní budově u Nuselského mostu hrozí zánik, památkový ústav s demolicí nesouhlasí

Na podporu zachování brutalistní administrativní budovy, v níž dříve sídlil podnik Vojenské stavby, se včera u Nuselského mostu v Praze 2 sešlo asi padesát lidí. Budově hrozí zbourání. Vlastník domu, firma Jizera Invest, na začátku září požádal stavební odbor městské části Praha 2 o svolení k demolici, informoval minulý týden iROZHLAS.cz.

„Nejedná se jenom o tento dům. Za posledních deset let jsme si zbořili několik unikátních brutalistních budov. Praha tak přichází o celou jednu kapitolu z dějin stavební kultury. Na seznam UNESCO byla přitom Praha zařazena nejen kvůli úžasným barokním, gotickým a dalším historickým památkám, ale díky symbiotickému propojení s ranou a pozdní modernou. A o tu teď velmi rychle přicházíme," řekl účastníkům protestní akce její organizátor Pavel Karous ze spolku Vetřelci a volavky. Podobně se vyjádřila i místopředsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková.

Setkání před budovou v ulici Boženy Němcové označil Karous za součást boje za pozdně modernistickou a brutalistní architekturu. Připomněl, že v Praze byly už zbourány brutalistní stavby jako Transgas nebo hotel Praha. Další objekty postavené v tomto slohu jsou demolicí ohroženy.

Podle Karouse není ke zbourání budovy, postavené podle projektu architekta Jana Hančla z roku 1973 v pražské památkové rezervaci mezi dvěma domy z 19. století, žádný důvod. Uvedl, že jde o stavebně, kulturně a rovněž technicky hodnotnou budovu, která stojí nad tunelem metra a která respektuje okolní zástavbu.

S demolicí podle něj nesouhlasí ani Národní památkový ústav, podle něhož je zbourání budovy z památkářského hlediska nepřípustné. Naopak odbor památkové péče magistrátu hlavního města demolici připustil.

Podle informačního panelu umístěného na budově, pod nímž je podepsán Antonín Rosa, posudek pražských památkářů zmiňuje mimo jiné to, že se jedná o architektonicky průměrnou stavbu, jejíž některé části byly vyměněny za novodobé kovové konstrukce a další nepůvodní materiály.

Budovu dříve zakrývala reklamní plachta a velká LED obrazovka společnosti BigBoard. O umístění reklamy se vedly soudní spory. Kvůli zásahu do autorských práv se odstranění reklamních nosičů domáhal i autor budovy Hančl, jak dnes architekt řekl. Vedení města začalo reklamu na budově kritizovat v létě roku 2020, firma Samsung, která na ploše inzerovala, poté nechala reklamu odstranit.

Provozovatel ji následně nahradil fotografií Milady Horákové a poté bannerem propagujícím Českou basketbalovou federaci. Nakonec v září roku 2020 provozovatel reklamy souhlasil s úplným odstraněním plachty, jak tehdy informovali zástupci Svazu provozovatelů venkovní reklamy a pražského magistrátu.

Brutalismus je mezinárodní architektonický styl z přelomu moderny a postmoderny, který se vyznačuje mimo jiné přiznanými konstrukčními, materiálovými a dispozičními řešeními. V Československu se stavby v tomto stylu projektovaly zejména na přelomu 60. a 70. let 20. století.


Autor: ČTK

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

Dnes ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

Dnes v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Další články
Nahoru