Dnes Čtvrtek - zatazeno 4°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 8. 12. 2022
Svátek má Květoslava
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Brutalistní budově u Nuselského mostu hrozí zánik, památkový ústav s demolicí nesouhlasí
Budovu (vpravo) dříve zakrývala reklamní plachta a velká LED obrazovka společnosti BigBoard. O umístění reklamy se vedly soudní spory. Foto: Juandev / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Brutalistní budově u Nuselského mostu hrozí zánik, památkový ústav s demolicí nesouhlasí

Na podporu zachování brutalistní administrativní budovy, v níž dříve sídlil podnik Vojenské stavby, se včera u Nuselského mostu v Praze 2 sešlo asi padesát lidí. Budově hrozí zbourání. Vlastník domu, firma Jizera Invest, na začátku září požádal stavební odbor městské části Praha 2 o svolení k demolici, informoval minulý týden iROZHLAS.cz.

„Nejedná se jenom o tento dům. Za posledních deset let jsme si zbořili několik unikátních brutalistních budov. Praha tak přichází o celou jednu kapitolu z dějin stavební kultury. Na seznam UNESCO byla přitom Praha zařazena nejen kvůli úžasným barokním, gotickým a dalším historickým památkám, ale díky symbiotickému propojení s ranou a pozdní modernou. A o tu teď velmi rychle přicházíme," řekl účastníkům protestní akce její organizátor Pavel Karous ze spolku Vetřelci a volavky. Podobně se vyjádřila i místopředsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková.

Setkání před budovou v ulici Boženy Němcové označil Karous za součást boje za pozdně modernistickou a brutalistní architekturu. Připomněl, že v Praze byly už zbourány brutalistní stavby jako Transgas nebo hotel Praha. Další objekty postavené v tomto slohu jsou demolicí ohroženy.

Podle Karouse není ke zbourání budovy, postavené podle projektu architekta Jana Hančla z roku 1973 v pražské památkové rezervaci mezi dvěma domy z 19. století, žádný důvod. Uvedl, že jde o stavebně, kulturně a rovněž technicky hodnotnou budovu, která stojí nad tunelem metra a která respektuje okolní zástavbu.

S demolicí podle něj nesouhlasí ani Národní památkový ústav, podle něhož je zbourání budovy z památkářského hlediska nepřípustné. Naopak odbor památkové péče magistrátu hlavního města demolici připustil.

Podle informačního panelu umístěného na budově, pod nímž je podepsán Antonín Rosa, posudek pražských památkářů zmiňuje mimo jiné to, že se jedná o architektonicky průměrnou stavbu, jejíž některé části byly vyměněny za novodobé kovové konstrukce a další nepůvodní materiály.

Budovu dříve zakrývala reklamní plachta a velká LED obrazovka společnosti BigBoard. O umístění reklamy se vedly soudní spory. Kvůli zásahu do autorských práv se odstranění reklamních nosičů domáhal i autor budovy Hančl, jak dnes architekt řekl. Vedení města začalo reklamu na budově kritizovat v létě roku 2020, firma Samsung, která na ploše inzerovala, poté nechala reklamu odstranit.

Provozovatel ji následně nahradil fotografií Milady Horákové a poté bannerem propagujícím Českou basketbalovou federaci. Nakonec v září roku 2020 provozovatel reklamy souhlasil s úplným odstraněním plachty, jak tehdy informovali zástupci Svazu provozovatelů venkovní reklamy a pražského magistrátu.

Brutalismus je mezinárodní architektonický styl z přelomu moderny a postmoderny, který se vyznačuje mimo jiné přiznanými konstrukčními, materiálovými a dispozičními řešeními. V Československu se stavby v tomto stylu projektovaly zejména na přelomu 60. a 70. let 20. století.


Autor: ČTK

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

6. prosince 2022 v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Čestné uznání na konferenci Úřad na cestě k rovnosti pro Prahu 5

6. prosince 2022 v 07:32

Ve čtvrtek 1. prosince proběhla na Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii konference k soutěži „Úřad na cestě k rovnosti“, kterou společně pořádají Institut pro veřejnou správu Praha, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády.

Další články
Nahoru