Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Brůna-Čiháková: Poetické hledání tajemství dobra mezi řádky
Jiří Brůna a Petra Čiháková, spoluautoři knihy Tajemství dobra. Foto: archiv

Brůna-Čiháková: Poetické hledání tajemství dobra mezi řádky

Rozhlédneme-li se kolem sebe, ať už ve virtuálním mediálním prostoru, anebo ještě lépe ve skutečném každodenním životě, snadno podlehneme dojmu, že mnohokrát vyřčená hodnocení akcentující krizi hodnot, absenci pozitivních vzorů, rozdělenou společnost a nadvládu frustrace napříč sociálními bublinami přesně pasují na dobu, v níž právě žijeme. Opravdu je to ale s námi tak beznadějné? Snad jsme si jen trochu, tím spíše v době zarouškované, odvykli nechat na sebe dýchat vjemy naplněné pozitivní energií, a naopak se necháváme pohlcovat tím, co bychom měli nekompromisně rozhánět.

Nejeden z nás si tak opakovaně klade otázku, kam se ono okřídlené ´dobro´ vlastně zatoulalo. Jaké jsou jeho esence? Jakým způsobem ho uchopit, či snad definovat? Ostatně, také dobro má svá tajemství, zákoutí a mnohé odstíny. 

tajemstvi-dobra V anotaci k čerstvě vydané básnické sbírce autorské dvojice Jiří Brůna – Petra Čiháková se doslovně píše, že „dobro je tajemstvím samo o sobě. Nelze jej definovat snadno a jednoduše jej vyslovit, a přesto se o to musíme stále znovu pokoušet. Básně, které si na nic nehrají a řadí za sebou banální pravdy v jakémsi naznačeném dialogu, přesto nebo právě proto, jak jsou přímočaré, přinášejí tajemství mezi řádky. Tajemství toho, že to, co je dobré, je třeba stále hledat, že je třeba číst nejen v textech, ale ve všem, co nás obklopuje, vnímat jako text v rozšířeném humanitním významu vše kolem nás.“ 

Rozjímavou, zastřenou, místy až povznášející atmosféru obsahem poměrně útlé, avšak veskrze příjemnými emocemi nabité básnické sbírky dotváří zdařilé osobité kresby Bohumíra Boba Hochmana. Zbrusu nový soubor nadčasových básní tak může být mimo jiné skvělým tipem na milý dárek pro nejednu romantickou duši. 

Věrní příznivci současné české poezie možná postřehli, že společný básnický počin propojující protiklady v osobách mladé nadějné básnířky Petry Čihákové a zkušeného, vytříbeným stylem píšícího básníka Jiřího Brůny tvořícího výhradně z petřínského hradu je už druhým v pořadí. 

Zmínění autoři pokračují ve své spolupráci, již započali předchozí sbírkou nesoucí mnohoslibný název Ženská přitažlivost, jež se dočkala kladného přijetí jak ze strany odborné veřejnosti, tak i zástupců ohroženého druhu ´čtenářů poezie na dobrou noc´. Ti si jistě přijdou na své i při hledání tajemství dobra mezi řádky.

Knihu můžete koupit například zde: https://www.kosmas.cz/nakladatelstvi/877990/mlhovina/ 


Autor: red

Jaclyn Dunneová ve své knize nabízí návod k vytvoření zdravých návyků

15. srpna 2022 v 08:31

Nakladatelství PRÁH vydalo titul MYSL. TĚLO. ZÁZAK autorky Jaclyn Dunneové. Kniha nabízí snadno použitelný návod k vytvoření zdravých návyků při každodenních činnostech, aby vaše mysl i tělo fungovaly co nejlépe.  

Všeho schopní: Právě vyšel v českém překladu švédský krimi debut roku

15. srpna 2022 v 08:00

Příznivce thrillerů jistě potěší románový debut švédského novináře a spisovatele Klase Ekmana, který se zatím věnoval především hudebním biografiím. 

Helen Frippová: Bublinky štěstí

6. srpna 2022 v 06:35

Metafora vydala novinku z populární řady biografických románů s názvem Bublinky štěstÍ. Román inspirovaný skutečným příběhem ženy, která vytvořila výjimečnou značku šampaňského Veuve Clicquot.

Barbara Davisová: Poslední měsíční dívka

31. července 2022 v 06:43

Knihu Barbary Davisové vydalo nakladatelství Metafora. Lizzy Moonová po Měsíční farmě nikdy netoužila. Domov, o který pečovalo celých devět generací nadaných léčitelek, opustila před osmi lety, aby se distancovala od neutuchajícího šepotu o podivném dědictví rodiny...

Sestry z vinice, novinka nakladatelství Metafora

30. července 2022 ve 12:52

Kniha JoAnn Rossové Sestry z vinice je další letní novinkou nakladatelství Metafora. Zdědily vinici a s ní i novou rodinu. Odváží se začít znovu?  

Vychází biografie ukrajinského prezidenta z pera válečného zpravodaje

27. července 2022 v 07:01

Volodymyr Zelenskyj se během posledních měsíců stal hrdinou západního světa. Od začátku ruské invaze je symbolem boje proti zlu ve válce Davida a Goliáše. Tato kniha nabízí pohled na netradiční vzestup vrcholného politika, který už dnes vstoupil do dějin.

Vychází Odplata za chamtivost, pokračování série Vražedná Mallorca

20. července 2022 ve 13:42

Druhé pokračování dobrodružných případů vyšetřovatele Toniho Moralese pod názvem Vražedná Mallorca autorky Eleny Bellmar nese název Odplata za chamtivost a přeložil ho z originálu Mördischers Mallorca – Toni Morales und der Lohn der Habiger Tomáš Butala. Vydává...

Nová kniha: Ulicemi Hostivaře a Horních Měcholup

20. července 2022 ve 12:32

Pro všechny milovníky knih a historie připravuje patnáctá městská část ke stému výročí vzniku Velké Prahy novou publikaci mapující všechny ulice v Praze 15. 

Italské léto vypráví příběh tří generací žen

19. července 2022 v 09:34

Americkou bestsellerovou spisovatelku Jennifer Probstovou čeští čtenáři a zejména čtenářky už dobře znají, česky jí vyšlo již několik knih. Její novinka Italské léto vypráví příběh tří generací žen, které se společně vydají na jedinečnou pouť Itálií, aby v ruinách starověkého Říma či ve zvlněných...

Říkejte mi Win cílí na příznivce napětí

5. července 2022 ve 14:55

Na milovníky knižního napětí cílí novinka od klasika tohoto žánru Harlana Cobena nazvaná Říkejte mi Win. Vydává ji nakladatelství Kalibr a hlavním hrdinou příběhu je Windsor Horne Lockwood III., zvaný stručně a krátce Win. Je to psychopat, který však své sklony k násilí zpravidla dokáže držel na...

Vychází další pokračování nejslavnější rodinné ságy Anne Jacobsové

3. července 2022 ve 14:43

Rodinná sága německé autorky Anne Jacobsové Panský dům patří u českých čtenářů a především čtenářek k těm nejpopulárnějším.  Původně byla plánovaná jen jako třídílná, autorka však v loňském roce překvapila své příznivce čtvrtým dílem Panský dům – Návrat a slíbila přidat i páté pokračování. A právě...

První republika – Jak žily hvězdy

26. června 2022 ve 12:02

Z nakladatelství Universum je novinka Blanky Kovaříkové, která potěší všechny milovníky starých časů. V knize První republika – Jak žily hvězdy čtenáři nahlédnou do soukromí filmových a divadelních herců a hereček i dalších výjimečných osobností své doby – režisérů, tanečnic, výtvarníků, lékařů či...

Politický thriller Hillary Clintonové a Louise Pennyové Vláda Teroru

22. června 2022 ve 13:16

Uznávaná spisovatelka Louise Pennyová se jednou zeptala Hillary Clintonové na její působení ve funkci ministryně zahraničí a jaká byla její nejhorší noční můra. Autentický politický thriller Vláda teroru je odpovědí na tuto otázku.

Další články
Nahoru