Dnes Středa - zatazeno 9°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Brůna-Čiháková: Poetické hledání tajemství dobra mezi řádky
Jiří Brůna a Petra Čiháková, spoluautoři knihy Tajemství dobra. Foto: archiv

Brůna-Čiháková: Poetické hledání tajemství dobra mezi řádky

Rozhlédneme-li se kolem sebe, ať už ve virtuálním mediálním prostoru, anebo ještě lépe ve skutečném každodenním životě, snadno podlehneme dojmu, že mnohokrát vyřčená hodnocení akcentující krizi hodnot, absenci pozitivních vzorů, rozdělenou společnost a nadvládu frustrace napříč sociálními bublinami přesně pasují na dobu, v níž právě žijeme. Opravdu je to ale s námi tak beznadějné? Snad jsme si jen trochu, tím spíše v době zarouškované, odvykli nechat na sebe dýchat vjemy naplněné pozitivní energií, a naopak se necháváme pohlcovat tím, co bychom měli nekompromisně rozhánět.

Nejeden z nás si tak opakovaně klade otázku, kam se ono okřídlené ´dobro´ vlastně zatoulalo. Jaké jsou jeho esence? Jakým způsobem ho uchopit, či snad definovat? Ostatně, také dobro má svá tajemství, zákoutí a mnohé odstíny. 

tajemstvi-dobra V anotaci k čerstvě vydané básnické sbírce autorské dvojice Jiří Brůna – Petra Čiháková se doslovně píše, že „dobro je tajemstvím samo o sobě. Nelze jej definovat snadno a jednoduše jej vyslovit, a přesto se o to musíme stále znovu pokoušet. Básně, které si na nic nehrají a řadí za sebou banální pravdy v jakémsi naznačeném dialogu, přesto nebo právě proto, jak jsou přímočaré, přinášejí tajemství mezi řádky. Tajemství toho, že to, co je dobré, je třeba stále hledat, že je třeba číst nejen v textech, ale ve všem, co nás obklopuje, vnímat jako text v rozšířeném humanitním významu vše kolem nás.“ 

Rozjímavou, zastřenou, místy až povznášející atmosféru obsahem poměrně útlé, avšak veskrze příjemnými emocemi nabité básnické sbírky dotváří zdařilé osobité kresby Bohumíra Boba Hochmana. Zbrusu nový soubor nadčasových básní tak může být mimo jiné skvělým tipem na milý dárek pro nejednu romantickou duši. 

Věrní příznivci současné české poezie možná postřehli, že společný básnický počin propojující protiklady v osobách mladé nadějné básnířky Petry Čihákové a zkušeného, vytříbeným stylem píšícího básníka Jiřího Brůny tvořícího výhradně z petřínského hradu je už druhým v pořadí. 

Zmínění autoři pokračují ve své spolupráci, již započali předchozí sbírkou nesoucí mnohoslibný název Ženská přitažlivost, jež se dočkala kladného přijetí jak ze strany odborné veřejnosti, tak i zástupců ohroženého druhu ´čtenářů poezie na dobrou noc´. Ti si jistě přijdou na své i při hledání tajemství dobra mezi řádky.

Knihu můžete koupit například zde: https://www.kosmas.cz/nakladatelstvi/877990/mlhovina/ 


Autor: red

Magnesia Litera 2024 za detektivku patří Janě Jašové

Včera v 07:56

Za svůj v pořadí druhý detektivní román Krutý měsíc ji získala cenu Magnesia Litera v kategorii Detektivka spisovatelka Jana Jašová z nakladatelství Motto, které patří pod křídla Albatros Media. 

Lenka Potůčková: Dálnice

Včera v 07:48

Lenka Potůčková debutovala v loňském roce úspěšným historickým románem Návrat nežádoucí z českého pohraničí po druhé světové válce. V novince Dálnice vypráví opět příběh z minulosti, tentokrát z období let 1984–1990. Rodině Tomanových se otřese život v základech, když se matka Renata nečekaně...

Známé i skryté tváře moravské metropole najdete v hravém průvodci Brnem

22. dubna 2024 ve 21:20

Procházky, památky, místa, která nejsou na prvních místech turistických průvodců, ale rozhodně stojí za vidění, nabízí nový ilustrovaný průvodce Hravý průvodce Brnem, který vydává nakladatelství Fragment (399 Kč).

David Urban: Vražedná splátka

17. dubna 2024 ve 23:04

Vražedná splátka je název nového románu kriminalisty Davida Urbana, držitele Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivku roku 2022. Vyšetřování nového případu začíná nálezem hořícího luxusního auta s mrtvolou uvnitř ..  

Carl Gustav Jung: Odpověď na Jóba

14. dubna 2024 v 19:06

Své poslední dílo Odpověď na Jóba sepsal C. G. Jung roku 1952, devět let před svou smrtí. Tento významný text je psychologickým výkladem biblického příběhu o Bohem zkoušeném muži, který Jung považoval za „milník v dlouhém historickém vývoji božského dramatu“.

Felix Weiß: Zahradní ptáci

13. dubna 2024 ve 20:17

Zahradou se prohání pták – ale jaký druh a jak ho jen poznat? Tento atlas vám to usnadní. S pomocí jasných charakteristik a podrobných ilustrací lze rychle zúžit okruh možných kandidátů. 

Roman Kodet: Příběh samurajů

12. dubna 2024 v 17:59

Japonští středověcí válečníci – samurajové – se stali jedním ze symbolů Země vycházejícího slunce. Jejich zobrazení v nesčetných filmech, knihách či komiksech jim propůjčilo téměř mytickou podobu neohrožených bojovníků, jejichž meče rozsévaly smrt na bitevních...

Jean Giono: Muž, který sázel stromy

11. dubna 2024 v 11:10

Když byl Giono v roce 1953 požádán vydavatelem časopisu Reader’s Dígest, aby napsal příběh o nejpozoruhodnějším člověku, s nímž se kdy setkal, poslal mu tuto povídku, kterou chtěl vzbudit zájem o zalesňovací program.. Ve Vyšehradu vychází již v 8. vydání, opět s ilustracemi Heleny...

Nakladatelství Vyšehrad vstupuje do dalšího desetiletí se silným edičním plánem

11. dubna 2024 v 10:44

Nejstarší české nakladatelství slaví 90 let. Staví na tradici vydávání kvalitní české i překladové literatury, kterou dnes reprezentuje nová generace jeho autorů. Vyšehrad letos vydá téměř devadesát titulů. Čtenáři se mohou těšit na taková díla, jako jsou Proměny Země Petera Frankopana,...

Páteř a ploténky - Jak se zbavit bolesti zad

11. dubna 2024 v 10:37

Ronald Liebscher-Bracht a doktorka Petra Brachtová se již více než 30 let věnují vědeckému výzkumu a terapii. Během této doby se jim podařilo vyvinou jedinečnou a vysoce účinnou metodu léčby bolesti zad.

Tessa Randau: Hory, mlha, láska a já

10. dubna 2024 v 08:19

Hlavní hrdinka má pocit, že ji její manžel sotva vidí a vnímá. Touží po větší sounáležitosti, otevřeném dialogu s ním, a po něze. V naději, že k sobě zase najdou cestu, objedná pro oba víkendový pobyt v horách.

Marshall B. Rosenberg: Nenásilná komunikace v praxi

7. dubna 2024 v 11:18

Čeká vás nepříjemné setkání se šéfem. Právě vám volala učitelka, aby si postěžovala na vaše dospívající dítě. Je večer a pohádali jste se s partnerem. Co uděláte?

John Strelecky: Návrat do Kavárny na konci světa

6. dubna 2024 v 10:55

Vypravěč John býval vystresovaným manažerem, ale dnes už vede vyvážený a spokojený život. Jednou se při svých cestách na Havaji rozhodne pro vyjížďku na kole a zde, na samotném konci světa, narazí na kavárnu, která mu změní život.   

Alan Linnér, Anders Nyman: Láskyplná setkávání

5. dubna 2024 v 06:10

Je v 21. století ještě vůbec možné vybudovat a uchovat základy pevného a trvalého vztahu, v prostředí plném povrchní, roztříštěné komunikace, strachu, že o něco přijdeme, neschopnosti odkládat uspokojení či „sešívaných“ rodin, když navíc stále narůstá počet lidí žijících o samotě? I v této situaci...

Další články
Nahoru