dnes
Sobota - prehanky-dest
17°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
17°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
21°C
Brownfield u nádraží Bubny by se mohl začít za čtyři roky měnit v novou čtvrť
Bubny projdou v následujících letech velkou proměnou. Foto: IPR

Brownfield u nádraží Bubny by se mohl začít za čtyři roky měnit v novou čtvrť

Jedno z největších zanedbaných území v Praze by se mělo začít proměňovat zhruba za čtyři roky. Vedení města chce na brownfieldu Bubny-Zátory v Holešovicích postavit například koncertní sál, zvažuje se také administrativní centrum pro státní úředníky. O plánech města informoval Institut plánování a rozvoje (IPR). Ten do konce května vybere dodavatele územní studie, která navrhne další rozvoj území. Zástavbu lokality nyní blokuje stavební uzávěra, kterou chce magistrát zrušit do dvou let.

Vedení města si nechá u externí architektonické kancelářa zpracovat studii, která povede k revitalizaci dlouho zanedbávaného brownfieldu Bubny – Zátory. Studie poslouží jako recept, jak z lokality o rozloze 110 hektarů postupně vytvořit plnohodnotnou městskou čtvrť.

„Součástí zadání územní studie bude i realizace koncertního sálu u metra Vltavská a prověření rozvoje okolí Holešovického nádraží. Důraz je kladen na synergii bydlení, pracovních příležitostí, obchodu, kultury a služeb. To vše při zajištění komfortní dopravy, jak osobní, tak i hromadné,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Studie bude kromě budovy filharmonie na Vltavské počítat i s administrativně-správním centrem v okolí stanice Nádraží Holešovice.

Výběrové řízení na zpracovatele studie proběhne v květnu, hotová by mohla být na konci léta. Podle dřívějších informací vyjde její pořízení na tři miliony korun.

„Z hlediska rozvoje širšího centra Prahy jsou Bubny nejvýznamnějším transformačním územím, které má potenciál pozvednout celé město ekonomicky i kulturně. Proto je důležité, aby se staly výstavní pražskou čtvrtí s příjemným městským prostředím a dostatkem veřejné vybavenosti,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).    

Pražští radní již dříve zadali IPR připravit pro Bubny územní studii, institut se rozhodl vypsat otevřené výběrové řízení. Zároveň si nechal zpracovat odborné posudky území Holešovic u pěti nezávislých renomovaných architektonických kanceláří. Ty posloužily jako podklad pro budoucí zpracovatele a nastiňují, na jaké detaily se ve studii soustředit.

„Cílem dodatečných analýz a posudků bylo zajistit, že vzniklá územní studie bude odpovídat jak potřebám lokálním, tak i celého města. Můžete si to představit jako výrobu chybějícího dílku puzzle, který dlouho nikdo nemohl najít. Měl by pohodlně propojit Holešovice a Letnou a dobře navazovat na oblasti za řekou,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Trojkoalice/Zelení).

Podle načrtnutého harmonogramu chce vedení Prahy v září zadat navazující změnu územního plánu, která by měla být schválena v roce 2020. Ve stejném roce pak magistrát plánuje sejmutí stavební uzávěry, která nyní v lokalitě znemožňuje jakoukoliv výstavbu. Již o rok dříve chce vedení města z uzávěry povolit výjimky.

Výstavba na území by mohla podle vedení magistrátu začít za čtyři roky. Zatím není zcela jasné, co všechno by mohlo na brownfieldu vyrůst. Má jít o koordinovanou výstavbu, do které se zapojí město, stát i soukromí investoři. Na jednotlivé stavby by měly být v budoucnu vypisovány architektonické soutěže.

„Území Bubny – Zátory je území, které dlouhou dobu rozděluje Holešovice na dvě části. Je to typický příklad brownfieldu v centru města. Výhodou tohoto území je fakt, že většinu klíčových pozemků vlastní město. Soukromých majitelů zde není mnoho a zatím to vypadá, že jsou ochotní ke spolupráci. Tato situace přináší Praze možnost realizace celého souboru veřejných staveb, na které by se jinak velmi obtížně hledalo místo a které by Praha opravdu potřebovala. Příkladem může být uvažovaná budova filharmonie. Pro celé území Holešovic by tento projekt měl mít velmi pozitivní dopad. Nejenom v propojení jeho, teď rozdělených, částí a zanedbaných ploch, které nikdo dlouhou dobu neřešil, ale také v celkovém pozvednutí celé oblasti,” uvedl pražský architekt Štěpán Toman z Architektonického studia Ting.

Majitel části pozemků, společnost Orco Property Group, plánuje postavit novou čtvrť s byty, kancelářskými prostory, školami nebo zdravotnickými zařízeními, informovala ČTK. Celkově by tu mělo vyrůst 1,2 milionu metrů čtverečních nadzemních ploch.

Nedávno přišel premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) s nápadem, že by v lokalitě mohla vyrůst vládní čtvrť, do které by se přesunuli úředníci z ministerstev v centru hlavního města.

Podrobněji jsme o tom informovali zde:


Jaké budou další kroky?

  • květen 2018 – Výběr zpracovatele na územní studii

  • září 2018 – Schválení územní studie

  • září 2018 – Úprava změny územního plánu (na základě územní studie)

  • květen 2019 – Udělení výjimek ze stavební uzávěry

  • 2020 – Schválení změny územního plánu

  • 2020 – Sejmutí stavební uzávěry

  • 2020 – 2035 – Koordinovaná výstavba ve spolupráci s investory, městem a státem


Praha spustila Golemio - největší městský datový projekt v České republice

Dnes v 07:33

Městská firma Operátor ICT, která je Prahou pověřena k zavádění inovací do života města, spustila zatím největší městský datový projekt v ČR. Datová platforma Golemio bude sloužit jako jednotné informační místo, kde se budou sbíhat a vyhodnocovat důležitá data o chodu metropole. Takové jednotné...

Strážníkům v Libuši se rozšíří služebna

21. června 2018 v 10:44

Město vyšlo vstříc žádosti pražské Libuše o poskytnutí finančních prostředků ve výši 8 a půl milionu na přístavbu služebny městské policie. Tento krok umožní navýšit potřebný počet strážníků, což přispěje ke zvýšení bezpečnosti v této části Prahy. 

Praha má plán vodohospodářské infrastruktury pro roky 2019-2023

20. června 2018 v 09:38

Střednědobý investiční plán, podle kterého se řídí činnost Pražské vodohospodářské společnost, schválila Rada hl. m. Prahy. Plán definuje pro horizont pěti let věcné a finanční potřeby na rekonstrukce a dostavbu jednotlivých systémů pražské vodohospodářské infrastruktury. Je zpracováván na základě...

Fotosoutěž Hostivař – z5 v čase v Praze 15

20. června 2018 v 09:24

Praha 15 vyhlásila 4. ročník fotografické soutěže na téma „ Hostivař – z5 v čase“. Soutěž je určena pro všechny věkové kategorie a pořádá se v rámci Dnů Prahy 15.

Další články
Nahoru