dnes
Úterý - prehanky-dest
21°C
zítra
Středa - skorojasno
22°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
16°C
Brownfield u nádraží Bubny by se mohl začít za čtyři roky měnit v novou čtvrť
Bubny projdou v následujících letech velkou proměnou. Foto: IPR

Brownfield u nádraží Bubny by se mohl začít za čtyři roky měnit v novou čtvrť

Jedno z největších zanedbaných území v Praze by se mělo začít proměňovat zhruba za čtyři roky. Vedení města chce na brownfieldu Bubny-Zátory v Holešovicích postavit například koncertní sál, zvažuje se také administrativní centrum pro státní úředníky. O plánech města informoval Institut plánování a rozvoje (IPR). Ten do konce května vybere dodavatele územní studie, která navrhne další rozvoj území. Zástavbu lokality nyní blokuje stavební uzávěra, kterou chce magistrát zrušit do dvou let.

Vedení města si nechá u externí architektonické kancelářa zpracovat studii, která povede k revitalizaci dlouho zanedbávaného brownfieldu Bubny – Zátory. Studie poslouží jako recept, jak z lokality o rozloze 110 hektarů postupně vytvořit plnohodnotnou městskou čtvrť.

„Součástí zadání územní studie bude i realizace koncertního sálu u metra Vltavská a prověření rozvoje okolí Holešovického nádraží. Důraz je kladen na synergii bydlení, pracovních příležitostí, obchodu, kultury a služeb. To vše při zajištění komfortní dopravy, jak osobní, tak i hromadné,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Studie bude kromě budovy filharmonie na Vltavské počítat i s administrativně-správním centrem v okolí stanice Nádraží Holešovice.

Výběrové řízení na zpracovatele studie proběhne v květnu, hotová by mohla být na konci léta. Podle dřívějších informací vyjde její pořízení na tři miliony korun.

„Z hlediska rozvoje širšího centra Prahy jsou Bubny nejvýznamnějším transformačním územím, které má potenciál pozvednout celé město ekonomicky i kulturně. Proto je důležité, aby se staly výstavní pražskou čtvrtí s příjemným městským prostředím a dostatkem veřejné vybavenosti,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).    

Pražští radní již dříve zadali IPR připravit pro Bubny územní studii, institut se rozhodl vypsat otevřené výběrové řízení. Zároveň si nechal zpracovat odborné posudky území Holešovic u pěti nezávislých renomovaných architektonických kanceláří. Ty posloužily jako podklad pro budoucí zpracovatele a nastiňují, na jaké detaily se ve studii soustředit.

„Cílem dodatečných analýz a posudků bylo zajistit, že vzniklá územní studie bude odpovídat jak potřebám lokálním, tak i celého města. Můžete si to představit jako výrobu chybějícího dílku puzzle, který dlouho nikdo nemohl najít. Měl by pohodlně propojit Holešovice a Letnou a dobře navazovat na oblasti za řekou,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Trojkoalice/Zelení).

Podle načrtnutého harmonogramu chce vedení Prahy v září zadat navazující změnu územního plánu, která by měla být schválena v roce 2020. Ve stejném roce pak magistrát plánuje sejmutí stavební uzávěry, která nyní v lokalitě znemožňuje jakoukoliv výstavbu. Již o rok dříve chce vedení města z uzávěry povolit výjimky.

Výstavba na území by mohla podle vedení magistrátu začít za čtyři roky. Zatím není zcela jasné, co všechno by mohlo na brownfieldu vyrůst. Má jít o koordinovanou výstavbu, do které se zapojí město, stát i soukromí investoři. Na jednotlivé stavby by měly být v budoucnu vypisovány architektonické soutěže.

„Území Bubny – Zátory je území, které dlouhou dobu rozděluje Holešovice na dvě části. Je to typický příklad brownfieldu v centru města. Výhodou tohoto území je fakt, že většinu klíčových pozemků vlastní město. Soukromých majitelů zde není mnoho a zatím to vypadá, že jsou ochotní ke spolupráci. Tato situace přináší Praze možnost realizace celého souboru veřejných staveb, na které by se jinak velmi obtížně hledalo místo a které by Praha opravdu potřebovala. Příkladem může být uvažovaná budova filharmonie. Pro celé území Holešovic by tento projekt měl mít velmi pozitivní dopad. Nejenom v propojení jeho, teď rozdělených, částí a zanedbaných ploch, které nikdo dlouhou dobu neřešil, ale také v celkovém pozvednutí celé oblasti,” uvedl pražský architekt Štěpán Toman z Architektonického studia Ting.

Majitel části pozemků, společnost Orco Property Group, plánuje postavit novou čtvrť s byty, kancelářskými prostory, školami nebo zdravotnickými zařízeními, informovala ČTK. Celkově by tu mělo vyrůst 1,2 milionu metrů čtverečních nadzemních ploch.

Nedávno přišel premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) s nápadem, že by v lokalitě mohla vyrůst vládní čtvrť, do které by se přesunuli úředníci z ministerstev v centru hlavního města.

Podrobněji jsme o tom informovali zde:


Jaké budou další kroky?

  • květen 2018 – Výběr zpracovatele na územní studii

  • září 2018 – Schválení územní studie

  • září 2018 – Úprava změny územního plánu (na základě územní studie)

  • květen 2019 – Udělení výjimek ze stavební uzávěry

  • 2020 – Schválení změny územního plánu

  • 2020 – Sejmutí stavební uzávěry

  • 2020 – 2035 – Koordinovaná výstavba ve spolupráci s investory, městem a státem


Odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera

Včera v 16:08

Starosta Prahy 5 Pavel Richter a zástupce starosty Lukáš Herold zvou na slavnostní odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera, který byl starostou Smíchova v letech 1861 – 1865 a budoval zde světově proslulou továrnu na výrobu železničních vagonů.

Informačně - vzdělávací kampaň ke Dni Země 2018

Včera ve 13:23

Hlavní město Praha pořádá na přelomu měsíce dubna a května 2018 v rámci oslav svátku Dne Země třídenní informačně – vzdělávací kampaň pro veřejnost zaměřenou na problematiku ochrany životního prostředí. Akce se uskuteční ve třech přírodních lokalitách Prahy v následujících termínech: Obora...

V Praze se koná mezinárodní konference o městské dopravě Eurocities Mobility Forum

Včera ve 13:09

Přes sto odborníků na dopravu včetně zástupců 40 velkých evropských měst si budou vzájemně předávat zkušenosti a novinky v oblasti městské nízkoemisní dopravy a multimodality. Vedle toho budou také diskutovat budoucí trendy a problematiku městské mobility. Konference se uskuteční od 23. do...

Den Země 2018 na téma Tajemný les

Včera ve 12:54

Život v noční přírodě je stejně bohatý jako ten ve dne. Právě na noc čekají některé druhy živočichů, aby se vydali na lov a staly se tak pomyslnými strážci noci pro nás lidi, kteří máme z noci často obavu. Letošní tematické zpracování stanovišť přiblíží dění v noční přírodě, naučí vás rozluštit...

Stovky lidí se účastnily pochodu proti antisemitismu

Včera ve 12:45

Stovky lidí se včera vydaly centrem Prahy v Pochodu dobré vůle, kterým si připomněly památku židovských obětí holokaustu a 70 let od založení státu Izrael. Z náměstí Franze Kafky prošel průvod částmi židovského města kolem Rudolfina směrem do Valdštejnské zahrady. Tam shromáždění vyvrcholilo...

Jste zamilovaní, ale na tradice vás neužije? Přijďte se sklouznout

Včera v 11:58

Praha 15 chystá speciální zamilované jízdy, vezměte svou přítelkyni nebo přítele a pojďte se sklouznout ve středu 2. května od 16 hodin. Radnice připravila i jednoduché soutěže o drobné dárky.

Pietní vzpomínky na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

Včera v 09:18

K účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939 – 1945 zve radnice Prahy 15. Pietní vzpomínky se uskuteční ve středu dne 25. dubna od 10 hodin v Horních Měcholupech u Pamětní desky obětem 2. světové války,...

Další články
Nahoru