dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - zatazeno
9°C
Bronzový retardér neprošel, propagátor městské cyklistiky má na nábřeží jiný originální pomník
Křižovatka na nábřeží Kapitána Jaroše, kde v roce 2006 srazil nepozorný řidič Jana Bouchala. Foto: Auto*Mat

Bronzový retardér neprošel, propagátor městské cyklistiky má na nábřeží jiný originální pomník

U křižovatky nábřeží Kapitána Jaroše a třídy Dukelských Hrdinů vyrostl unikátní pomník. Po stříbrném stožáru veřejného osvětlení se k nebi šplhá jízdní kolo. Lampa osvětluje přechod pro chodce a ve větru se pomalu otáčí. Autorem nezvyklého díla „Bike to Heaven“ je sochař Krištof Kintera. Pomník, který byl dnes slavnostně odhalen, připomíná oběti dopravních nehod a především propagátora městské cyklistiky Jana Bouchala, který právě zde před sedmi lety zemřel při dopravní nehodě.

Bouchalovi blízcí a iniciativa Auto*Mat, kterou spoluzakládal, usilovali o stavbu pomníku sedm let. Čtvrt milionu na pokrytí nákladů složili lidé ve veřejné sbírce. Dílo v hodnotě více než milion korun nyní přejde do majetku a správy Galerie hlavního města Prahy.

„Od chvíle, kdy Honza Bouchal zemřel na nábřeží kapitána Jaroše, se mnohé změnilo. Loni se podařilo prosadit rekonstrukci křižovatky, kde došlo k tragické nehodě. Pomník symbolizuje význam Honzova odkazu pro proměnu Prahy v lepší místo pro život,” říká mluvčí Auto*Matu Tereza Vohryzková.

pomnik-bouchala-nahled

Pomník na křižovatce

„Celý sloup, včetně bicyklu a svítidel, pokrývá plátkové stříbro, aby celá skulptura působila jako monumentální, lehce nadpozemsky nepatřičný šperk. Kolo i svítidla jsou umístěny na otočném mechanismu, tak aby je vítr čas od času roztočil,“ popsal návrh pomníku sochař Krištof Kintera.

„Důležité je i to, že se v Praze neobjeví další klasický truchlivý pomník, ale jiskřivé gesto současného umění, na které jsme se společně složili,“ řekl Martin Mareček, režisér filmu, který zachycuje Jana Bouchala i okolnosti jeho smrti.

Sražaná postava a kolo ve vozovce

Do veřejné soutěže na pomník Jana Bouchala se před sedmi lety přihlásilo šestnáct autorů. Největší podporu získal návrh Davida Černého. Představoval bronzový reliéf sražené postavy a kola, umístěný do vozovky přímo na místě nehody.

Především nejbližší Bouchalovi kamarádi argumentovali tím, že „bronzový retardér“ přesně sedí k jeho povaze. Začala kolečka vyjednávání na jednotlivých úřadech, jednání s politiky, dopravní policií a s dalšími institucemi.

Anketa

Je tempo vzniku nových cyklostezek a cyklotras v Praze uspokojivé?

18%
(18%)
82%
(82%)
Postupně se zjišťovalo, že Černého idea je technicky a právně neprůchodná. A měnit materiál či umístění převracelo charakter díla, jeho kvalitu a význam.

Během pěti let přirozeně uzrál nápad, že návrh Davida Černého bude opuštěn, jelikož odmítavý postoj dotčených úřadů se neměnil. Nakonec tak nábřeží Kapitána Jaroše byl umístěn pomník od Krištofa Kintery.


Autor: Lukáš Plecháček

Praha 2: Údržba chodníků v zimě

3. ledna 2018 ve 13:12

Radnice Prahy 2 bude pro zimní sezonu  2017/18  zajišťovat schůdnost na chodnících, které jsou zařazeny ve vyhlášce hl. m. Prahy mezi neudržované komunikace.

Další články
Nahoru