Dnes Neděle - polojasno 27°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 27°C
Neděle 14. 8. 2022
Svátek má Alan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Bronzová Rodina měla ozdobit tramvajovou smyčku, nakonec se sousoší vrátilo ke stanici metra
Sousoší Rodina. Foto: MČ Praha 3

Bronzová Rodina měla ozdobit tramvajovou smyčku, nakonec se sousoší vrátilo ke stanici metra

Sousoší Rodina autorů Bohumila Teplého a Vladimíra Navrátila se po jednadvaceti letech vrátilo na své původní místo. Je restaurované a osazené před obchodním centrem Atrium Flora.

„Sochu si pamatuji už z doby, kdy jsem jí míjel jako kluk. Byla přirozenou součástí parčíku, který na přelomu tisíciletí nahradilo nákupní centrum. Před pár lety jsem pátral, co se s ní stalo. Když jsem se stal starostou, začali jsme s kolegy prověřovat možnost vrátit ji na původní místo. Podařilo se nám objevit nejen sochu, ale osobně se i seznámit s jejím spoluautorem Bohumilem Teplým. Mrzí mě, že se dneška nedožil, ale dobře vím, jak se na přesun sousoší těšil a jakou by z toho měl radost,“ uvedl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09).

Se sousoším Rodina počítal pražský dopravní podnik (DPP), který dílo vlastní,  do areálu plánované tramvajové smyčky Depo Hostivař. Nakonec podnik podpořil návrat na původní místo nedaleko stanice metra Flora. 

„Chceme, aby se cenná umělecká díla vracela na svá původní místa například ve stanicích metra či jejich okolí,“ uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski.

Bronzové sousoší autorů Bohumila Teplého a Vladimíra Navrátila vzniklo na konci sedmdesátých let minulého století. V době výstavby obchodního centra roku 2000 bylo přemístěno do parku na konečné stanici metra A – Depo Hostivař.


Autor: puc

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Další články
Nahoru