Dnes Pátek - oblacno 6°C
Zítra Sobota - polojasno 5°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Bronzová Rodina měla ozdobit tramvajovou smyčku, nakonec se sousoší vrátilo ke stanici metra
Sousoší Rodina. Foto: MČ Praha 3

Bronzová Rodina měla ozdobit tramvajovou smyčku, nakonec se sousoší vrátilo ke stanici metra

Sousoší Rodina autorů Bohumila Teplého a Vladimíra Navrátila se po jednadvaceti letech vrátilo na své původní místo. Je restaurované a osazené před obchodním centrem Atrium Flora.

„Sochu si pamatuji už z doby, kdy jsem jí míjel jako kluk. Byla přirozenou součástí parčíku, který na přelomu tisíciletí nahradilo nákupní centrum. Před pár lety jsem pátral, co se s ní stalo. Když jsem se stal starostou, začali jsme s kolegy prověřovat možnost vrátit ji na původní místo. Podařilo se nám objevit nejen sochu, ale osobně se i seznámit s jejím spoluautorem Bohumilem Teplým. Mrzí mě, že se dneška nedožil, ale dobře vím, jak se na přesun sousoší těšil a jakou by z toho měl radost,“ uvedl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09).

Se sousoším Rodina počítal pražský dopravní podnik (DPP), který dílo vlastní,  do areálu plánované tramvajové smyčky Depo Hostivař. Nakonec podnik podpořil návrat na původní místo nedaleko stanice metra Flora. 

„Chceme, aby se cenná umělecká díla vracela na svá původní místa například ve stanicích metra či jejich okolí,“ uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski.

Bronzové sousoší autorů Bohumila Teplého a Vladimíra Navrátila vzniklo na konci sedmdesátých let minulého století. V době výstavby obchodního centra roku 2000 bylo přemístěno do parku na konečné stanici metra A – Depo Hostivař.


Autor: puc

Praha 12 má schválený rozpočet

Včera ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru