dnes
Neděle - zatazeno
-3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - oblacno
3°C
Brněnské HaDivadlo přiveze do Prahy Tajnou zprávu z planety matek
Tajná zpráva z planety matek. Foto: archiv HaDivadlo

Brněnské HaDivadlo přiveze do Prahy Tajnou zprávu z planety matek

Po jarní předehře, kdy byla v Praze uvedena vítězná inscenace ostravské Arény, proběhne 2. a 3. listopadu v Divadle DISK další část Festivalu s vášní pro nové hry, která bude tentokrát zaměřena na koprodukční inscenace Divadla LETÍ s brněnským HaDivadlem. V pražské premiéře se představí inscenace Tajná zpráva z planety matek / Mamma Guerilla a hra Láska, pank a Nesmírnost.

Jak to asi vypadá na planetě, kterou obývají výhradně matky? Odpověď na tuto otázku hledala ve své eseji o mateřství ve všech jeho podobách mladá česko-chilská autorka Anna Saavedra.

„Zaměřila jsem se na téma, které jde napříč časem, generacemi a které je také často alfou a omegou našich osobních historií,“ vysvětluje autorka.

Režie se ujal umělecký šéf HaDivadla Marián Amsler. „Copak se asi děje v hlavě matky během těch podivných 9 měsíců? A co bude dál? Saavedra o tom vypráví poeticky s humorem, respektem ale i ironickou nadsázkou,“ svěřuje režisér insenace Tajná zpráva z planety matek.

Kromě hypnotických obrazů z planety matek se diváci mohou těšit na srdcervoucí neučesané songy, jejichž autorem je Mario Buzzi.

Láska, pank a Nesmírnost

Autobiograficky laděná hra Ondřeje Novotného Roky 90 je sondou do období po sametové revoluci. Devadesátá léta jako puberta naší současnosti, „mal du siècle“ na sklonku jedné epochy, doba euforie, ale také zvratů, pádů, zklamání a narůstající skepse.

To vše viděno pohledem dospívajícího kluka, který vyrůstá v nové, svobodné společnosti, prožívá první lásku, zakládá punkovou kapelu a je PROTI.

Kromě dokumentárních textů, dobových zpráv a četných hudebních odkazů hra vznikala na základě autentických promluv a vzpomínek nejbližších přátel a rodinných příslušníků.

„Více než sonda do dobové politické situace naší země nás však zajímala rovina osobní historie, každodennosti, dále také aspekt generační, tedy jaká byla devadesátá léta pro první svobodnou generaci, pro generaci dnešních třicátníků, kteří v této době dospívali,“ dodává režisérka Martina Schlegelová.

leti-hadi-nahled

Festival s vášní pro nové hry
2. listopadu, 19:30 – Tajná zpráva z planety matek /Divadlo DISK/
3. listopadu, 19.30 – Roky 90 – Láska, pank a Nesmírnost /Divadlo DISK/

Další informace:www.divadlo-leti.cz


Autor: Renata Rákosová

Výstava: Stromovka

16. března 2018 v 08:20

Výstava je věnována Stromovce, jedné z významných zelených ploch na mapě Prahy. Nejslavnější éra této panovnické honitby nastala v 16. a na počátku 17. století. V století 19. se stala místem zábavy Pražanů.

Duchovní hudba v kostele sv. Kateřiny

15. března 2018 v 11:31

Koncert duchovní hudby v kostele sv. Kateřiny v Praze 2 v zahradě Neurologické a Psychiatricky kliniky VFN se koná ve středu 21. března od 16 hodin. Pořádá Společnost pro duchovní hudbu, Pravoslavná církev a VFN u příležitosti 333. výročí narození J. S. Bacha.

Literární soutěž O zlatý klíč. Praha 11 vyhlásila desátý ročník

15. března 2018 v 08:55

Městská část Praha 11 vyhlašuje již IX. ročník literární soutěže O zlatý klíč. Soutěž je určena obyvatelům a příznivcům Jižního Města. Koná pod záštitou zástupce starosty MČ Praha 11 Jakuba Lepše a vyhlašuje se ve věkových kategoriích do 15 let a nad 15 let...

Jak vypadal život v kladenské Poldovce

14. března 2018 v 08:23

Dozvíte na výstavě „Tvář průmyslové doby. Poldi – lidé a jejich továrna“, která je k vidění už jen do 25. března v Národním technickém muzeu.

Přednáška Viktorky Hlaváčkové Pěšky přes Kavkaz

14. března 2018 v 07:52

V červnu 2017 se mladá cestovatelka Viktorka Hlaváčková vydala sama na celkem sedmiměsíční cestu. Cílem bylo přejít pěšky Kavkaz od Černého moře v Gruzii ke Kaspickému moři v Ázerbajdžánu.

Tereza Pergnerová a Josef Formánek otevřeně promluví o svých životech, Richard Müller zazpívá

13. března 2018 v 09:45

Představení o tom, co se stane, když přestaneme býti sami sebou a posloucháme jiné, nebo když se naopak necháme vést svým srdcem. O tom bude unikátní improvizované představení „Dvě srdce jako klíč“, které se koná 16. března od 18 hodin v kostele U Salvátora.

Praha 9: O knížkách nad šálkem čaje

13. března 2018 v 08:27

V knihovně Prosek, Měšická 806/3, Praha 9, si 14. března od 17 hodin můžete nad šálkem čaje popovídat o knižních novinkách a poslechnout si, na jaké přírůstky se můžete v knihovně těšit. Vstup zdarma.

Další články
Nahoru