dnes
Pondělí - zatazeno
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Brněnské HaDivadlo přiveze do Prahy Tajnou zprávu z planety matek
Tajná zpráva z planety matek. Foto: archiv HaDivadlo

Brněnské HaDivadlo přiveze do Prahy Tajnou zprávu z planety matek

Po jarní předehře, kdy byla v Praze uvedena vítězná inscenace ostravské Arény, proběhne 2. a 3. listopadu v Divadle DISK další část Festivalu s vášní pro nové hry, která bude tentokrát zaměřena na koprodukční inscenace Divadla LETÍ s brněnským HaDivadlem. V pražské premiéře se představí inscenace Tajná zpráva z planety matek / Mamma Guerilla a hra Láska, pank a Nesmírnost.

Jak to asi vypadá na planetě, kterou obývají výhradně matky? Odpověď na tuto otázku hledala ve své eseji o mateřství ve všech jeho podobách mladá česko-chilská autorka Anna Saavedra.

„Zaměřila jsem se na téma, které jde napříč časem, generacemi a které je také často alfou a omegou našich osobních historií,“ vysvětluje autorka.

Režie se ujal umělecký šéf HaDivadla Marián Amsler. „Copak se asi děje v hlavě matky během těch podivných 9 měsíců? A co bude dál? Saavedra o tom vypráví poeticky s humorem, respektem ale i ironickou nadsázkou,“ svěřuje režisér insenace Tajná zpráva z planety matek.

Kromě hypnotických obrazů z planety matek se diváci mohou těšit na srdcervoucí neučesané songy, jejichž autorem je Mario Buzzi.

Láska, pank a Nesmírnost

Autobiograficky laděná hra Ondřeje Novotného Roky 90 je sondou do období po sametové revoluci. Devadesátá léta jako puberta naší současnosti, „mal du siècle“ na sklonku jedné epochy, doba euforie, ale také zvratů, pádů, zklamání a narůstající skepse.

To vše viděno pohledem dospívajícího kluka, který vyrůstá v nové, svobodné společnosti, prožívá první lásku, zakládá punkovou kapelu a je PROTI.

Kromě dokumentárních textů, dobových zpráv a četných hudebních odkazů hra vznikala na základě autentických promluv a vzpomínek nejbližších přátel a rodinných příslušníků.

„Více než sonda do dobové politické situace naší země nás však zajímala rovina osobní historie, každodennosti, dále také aspekt generační, tedy jaká byla devadesátá léta pro první svobodnou generaci, pro generaci dnešních třicátníků, kteří v této době dospívali,“ dodává režisérka Martina Schlegelová.

leti-hadi-nahled

Festival s vášní pro nové hry
2. listopadu, 19:30 – Tajná zpráva z planety matek /Divadlo DISK/
3. listopadu, 19.30 – Roky 90 – Láska, pank a Nesmírnost /Divadlo DISK/

Další informace:www.divadlo-leti.cz


Autor: Renata Rákosová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru