dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Brněnská rocková legenda oslaví výročí vzniku v Praze
V Akropoli zahraje kapela Progres skladby ze všech vydaných alb. Foto: archiv

Brněnská rocková legenda oslaví výročí vzniku v Praze

Dnešním koncertem v Paláci Akropolis oslaví brněnská kapela Progres 2 již 45. výročí svého vzniku. Na oslavu narozenin dorazí i členové původní formace a kapela zahraje v této sestavě v Praze vůbec poprvé. Zazní i skladby z dávné minulosti včetně první desky Klíč k poznání.

45 let Progres 2

Palác Akropolis, 20. května, 19:30 hodin.

Vstupenky v prodeji v síti Ticketpro a na pokladně Paláce Akropolis.

Stání 250 Kč, balkon sezení 450 Kč, pro klienty České spořitelny 20% sleva.

Progres založili v roce 1968 hudebníci Zdeněk Kluka a Pavel Váně pod původním názvem Progress Organization.

Jejich první deska Barnodaj se stala dle kritiků časopisu Melodie deskou roku 1972. Jiří Černý to tehdy desku okomentoval „Tato hudba je nová, silná a trvanlivá…“

V důsledku nastupující normalizace, která nezávislé hudbě vůbec nepřála, se kapela rozhodla na několik let přerušit činnost.

Druhou desku Mauglí vydali brněnští hudebníci v roce 1977 a již během nahrávání k sobě přizvali mladého klávesistu Karla Horkého a kytaristu Miloše Morávka a kapelu obnovili pod názvem PROGRES 2. 

V roce 1978 poprvé představili experimentální audiovizuální projekt, první československou rockovou operu Dialog s vesmírem. V těchto náročných projektech pokračovali i na dalších albech (Třetí kniha džunglí, Mozek, Změna).

Skladby z prvního alba v originálu

plakat-kapela-progres-nahled Jeden ze zakladatelů, kytarista a zpěvák, Pavel Váně k dnešnímu pražskému vystoupení říká: „Na koncertu k pětačtyřicátému výročí skupiny v Paláci Akropolis zahrajeme skladby ze všech projektů a vydaných alb. Výjimečně se zúčastní i hosté, bývalí spoluhráči."

"Po dvaačtyřiceti letech s námi vystoupí i původní člen Progress Organization, zpěvák a basista Emanuel Sideridis, který žije v Řecku. Po mnoha letech tedy zazní i skladby z prvního alba v originálu,“ dodává.

Během 45 let si kapela prošla personálními změnami i krátkými přestávkami, ale Progres se vždy vrátil zpět. Tato kapela má důležité místo nejen v historii československého bigbítu, ale i v jeho současnosti.


Autor: Lukáš Plecháček

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru