dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Britská ambasáda se poprvé otevře veřejnosti: prohlídka místností, kde spala královna Alžběta II. i Margaret Thatcherová, ochutnávka specialit
Součástí velvyslanectví je i zahrada s anglickým trávníkem. Foto: archiv

Britská ambasáda se poprvé otevře veřejnosti: prohlídka místností, kde spala královna Alžběta II. i Margaret Thatcherová, ochutnávka specialit

V sobotu 31. května od 10 do 17 hodin otevře Britské velvyslanectví své brány veřejnosti. Je to poprvé v historii, kdy se budete moci podívat do historických prostor Thunovského paláce, ve kterém velvyslanectví sídlí, a prohlédnout si místnosti, kde přebývala královna Alžběta II., princ Charles nebo Margaret Thatcherová.

Do reprezentačních prostor velvyslanectví budou návštěvníci stoupat po čtyřech patrech schodů pokrytých červeným kobercem. Nahlédnout bude možné i do renesanční místnosti s freskami, žlutého salonku, který slouží k přijímání hostů, a do studovny s knihovnou. Z velvyslanectví je netradiční a nádherný výhled na Prahu a do dvorů malostranských paláců.

Kromě prohlídky velvyslanectví je na zítřek připraven i bohatý program. Těšit se můžete na ochutnávky široké škály britských jídel a nápojů včetně vynikající skotské whisky a grilovaných specialit od britského šéfkuchaře Paula Daye.

britska-ambasada-yellow-room-nahled Jsou připravena divadelní představení Prague Shakespeare Company, hudební vystoupení britského flamengového mága Craiga Suttona, minilekce angličtiny a pěvecká vystoupení studentů britských škol v Praze. Nebudou chybět i hry a soutěže o ceny.

Den otevřených dveří britského velvyslanectví, které sídlí na Malé Straně v Thunovské ulici 14, se koná v sobotu 31. května od 10 do 17 hodin. Poslední návštěvníci budou vpuštěni do areálu v půl páté.

Mohutný kamenný stůl opředený legendou

Thunovský palác se nachází v srdci Malé Strany přímo pod Pražským Hradem. První zmínky o domě stojícím v těchto místech sahají až do 14. století, nicméně do své současné podoby byl přestavěn až na počátku 18. století, kdy jej vlastnil šlechtický rod Thunů.

Ti objekt obývali až do 1. světové války. Roku 1919 začal být používán jako britské velvyslanectví; roku 1925 britská vláda objekt od Josefa Thuna odkoupila. Mezi hosty Thunovského paláce patřili i manželé Mozartovi, kteří zde bydleli během své první návštěvy Prahy v roce 1787.

britska-ambasada1-nahled Součástí paláce je terasovitá zahrada s pečlivě udržovaným anglickým trávníkem, která budovu obklopuje. V té stojí například i mohutný kamenný oválný stůl, o němž legenda praví, že byl využíván husity v 15. století jako oltář pro přijímání podobojí. I tam se zájemci podívají.

Ukázka legendárního skládacího kola Brompton

„Od chvíle, kdy jsem do Česka přišla, se snažím otevřít velvyslanectví co nejvíce veřejnosti. Proto jsme před několika týdny zahájili kampaň Britské Jaro, která by nám v tom měla pomoci. Den otevřených dveří je jednou z aktivit této kampaně a další budou následovat,“ říká britská velvyslankyně v Praze paní Jan Thompson.

„Británie je často vnímána jako velice tradiční země. Během dne otevřených dveří bychom ale chtěli ukázat i její moderní stránku a připomenout si inovace, které Británie světu přinesla. Návštěvníci si tak budou moci vyzkoušet třeba dnes již legendární skládací kola Brompton,“ dodává.

public-day-invitation-cz-nahled


Další články
Nahoru