Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 20°C
Zítra Pátek - bourky 20°C
Čtvrtek 18. 8. 2022
Svátek má Helena
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Brigáda pro bezdomovce, za stovku na hodinu uklízí v Praze 7 své rajóny
Jakub a Jarda uklízejí v okolí Armády spásy. Foto: P7

Brigáda pro bezdomovce, za stovku na hodinu uklízí v Praze 7 své rajóny

Do pilotního projektu úklidu veřejných prostranství v Praze 7 bezdomovci, se během prvních dvou měsíců zapojilo už dvanáct lidí. Informoval o tom mluvčí městské části Martin Vokuš.

Správní a úklidová firma městské části 7U dává v úklidu příležitost pracovníkům, kteří si jen obtížně shánějí a udrží zaměstnání. Letos v říjnu zahájila také další pilotní projekt, kdy do úklidových prací zapojuje přímo lidi bez domova.

„Naší snahou je pokusit se dát lidem na ulici šanci na návrat do běžného života. Zapojujeme je proto do úklidu městské části. Pokud o tuto pomoc stojí, mohou se postavit znovu na nohy, získat soběstačnosti i stálé bydlení. U některých to již dobře zafungovalo, s dalšími je to běh na delší trať,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 Sobě).

Zdejší radnici se v posledních letech osvědčil model zapojování osob v tíživých životních situacích do úklidu ulic a dalších veřejných prostranství. Dosud se tak dělo především prostřednictvím správní a úklidové firmy městské části 7U s.r.o.

„Naše úklidová firma funguje jako sociální podnik. Dostávají zde příležitost občané, kteří prostřednictvím práce usilují o návrat do běžného života. Jsou mezi nimi klienti úřadu práce, lidé z ubytoven či kupříkladu osoby po výkonu trestu – ti všichni dlouhodobě jen velmi obtížně shánějí zaměstnání. Namísto toho, abychom peníze dávali soukromým úklidovým firmám, využijeme je tam, kde pomáhají,“ řekl radní Prahy 7 Jiří Knitl (Praha 7 Sobě), který má ve své gesci péči o veřejný prostor.

Projekt zapojení osob bez trvalého přístřeší do úklidu problematických lokalit realizuje Praha 7 za finanční podpory hlavního města ve spolupráci s Centrem sociálních služeb Praha a Českou asociací streetwork.

„Projekt nabízí lidem bez domova možnost přivýdělku prostřednictvím krátkodobých brigád a zároveň je zapojuje do péče o území, kde se vyskytují a mají zde své vazby. Chceme touto cestou zmírnit dopady přítomnosti osob bez přístřeší na stav veřejného prostoru a zároveň pomoci těmto lidem řešit jejich problémy a dát jim šanci odrazit se ode dna,“ doplnil radní Prahy 7 pro sociální a zdravotní politiku Jakob Hurrle (Praha 7 Sobě).

Koordinátoři Centra sociálních služeb Praha v rámci projektu zajišťují vytipování a monitoring lokalit, které jsou kvůli výskytu osob bez domova zatíženy častým nepořádkem, oslovují a evidují potenciální zájemce o zapojení do úklidu a starají se o koordinaci úklidových prací, dodržování pracovních zásad a vštěpování pracovních návyků zapojeným osobám. Česká asociace streetwork zabezpečuje vyplácení mezd, školení pracovníků či poskytování sociálního poradenství.

„Z praxe víme, že hodně lidí bez domova má silnou motivaci pracovat a potřebují k tomu dostat adekvátní příležitost,“ říká Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha.

Za dva měsíce se v rámci projektu do úklidu zapojilo 12 osob. Pracovníci získali své rajóny, o které se pravidelně starají. Každý všední den probíhá úklid v okolí Armády spásy v Tusarově ulici či kolem Nádraží Holešovice.

Třikrát týdně brigádníci uklízí také nábřeží Vltavy od Hlávkova mostu až po Libeňský most. Pravidelný doplňkový úklid na sedm dní v týdnu byl nastaven také v okolí metra Vltavská, kde Praha 7 nedávno zrekonstruovala zdejší podchody pro sportovní a volnočasové využití.

Hodinová mzda pro osoby zapojené do doplňkového úklidu je 100 korun čistého na hodinu. Většinou se do úklidu zapojují v rámci nastavených směn tři hodiny denně, v některých rajónech se uklízí každý den, v jiných ve vybrané dny v týdnu.

„Finanční odměna není jediným benefitem, který zapojení lidé získají. Neméně důležité jsou pro ně také služby sociálních pracovníků, kteří jim poskytují poradenství, pomáhají s různými životními situacemi a postupně se je snaží postavit na vlastní nohy," podotkl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. 


Autor: puc

Zemřel Vladimír Prchlík, Sokol a čestný občan Prahy 4

Včera v 10:17

Ve věku 93 let zemřel čestný občan Prahy 4 Vladimír Prchlík, rodák ze Spořilova a dlouholetý aktivní člen spořilovského Sokola. U příležitosti životního jubilea – 90 let, obdržel Vladimír Prchlík v prosinci 2019 uznání za zásluhy o rozvoj sokolského hnutí stříbrný odznak Zasloužilého člena České...

Dar radnice Pohotovostní motorizované jednotce

16. srpna 2022 ve 20:03

Předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva Prahy 4 Lucie Michková předala v sídle Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy věcný dar v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Jedná se o 17 kusů speciálních taktických nosítek pro rychlou evakuaci...

Další články
Nahoru