Dnes Neděle - zatazeno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Brigáda pro bezdomovce, za stovku na hodinu uklízí v Praze 7 své rajóny
Jakub a Jarda uklízejí v okolí Armády spásy. Foto: P7

Brigáda pro bezdomovce, za stovku na hodinu uklízí v Praze 7 své rajóny

Do pilotního projektu úklidu veřejných prostranství v Praze 7 bezdomovci, se během prvních dvou měsíců zapojilo už dvanáct lidí. Informoval o tom mluvčí městské části Martin Vokuš.

Správní a úklidová firma městské části 7U dává v úklidu příležitost pracovníkům, kteří si jen obtížně shánějí a udrží zaměstnání. Letos v říjnu zahájila také další pilotní projekt, kdy do úklidových prací zapojuje přímo lidi bez domova.

„Naší snahou je pokusit se dát lidem na ulici šanci na návrat do běžného života. Zapojujeme je proto do úklidu městské části. Pokud o tuto pomoc stojí, mohou se postavit znovu na nohy, získat soběstačnosti i stálé bydlení. U některých to již dobře zafungovalo, s dalšími je to běh na delší trať,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 Sobě).

Zdejší radnici se v posledních letech osvědčil model zapojování osob v tíživých životních situacích do úklidu ulic a dalších veřejných prostranství. Dosud se tak dělo především prostřednictvím správní a úklidové firmy městské části 7U s.r.o.

„Naše úklidová firma funguje jako sociální podnik. Dostávají zde příležitost občané, kteří prostřednictvím práce usilují o návrat do běžného života. Jsou mezi nimi klienti úřadu práce, lidé z ubytoven či kupříkladu osoby po výkonu trestu – ti všichni dlouhodobě jen velmi obtížně shánějí zaměstnání. Namísto toho, abychom peníze dávali soukromým úklidovým firmám, využijeme je tam, kde pomáhají,“ řekl radní Prahy 7 Jiří Knitl (Praha 7 Sobě), který má ve své gesci péči o veřejný prostor.

Projekt zapojení osob bez trvalého přístřeší do úklidu problematických lokalit realizuje Praha 7 za finanční podpory hlavního města ve spolupráci s Centrem sociálních služeb Praha a Českou asociací streetwork.

„Projekt nabízí lidem bez domova možnost přivýdělku prostřednictvím krátkodobých brigád a zároveň je zapojuje do péče o území, kde se vyskytují a mají zde své vazby. Chceme touto cestou zmírnit dopady přítomnosti osob bez přístřeší na stav veřejného prostoru a zároveň pomoci těmto lidem řešit jejich problémy a dát jim šanci odrazit se ode dna,“ doplnil radní Prahy 7 pro sociální a zdravotní politiku Jakob Hurrle (Praha 7 Sobě).

Koordinátoři Centra sociálních služeb Praha v rámci projektu zajišťují vytipování a monitoring lokalit, které jsou kvůli výskytu osob bez domova zatíženy častým nepořádkem, oslovují a evidují potenciální zájemce o zapojení do úklidu a starají se o koordinaci úklidových prací, dodržování pracovních zásad a vštěpování pracovních návyků zapojeným osobám. Česká asociace streetwork zabezpečuje vyplácení mezd, školení pracovníků či poskytování sociálního poradenství.

„Z praxe víme, že hodně lidí bez domova má silnou motivaci pracovat a potřebují k tomu dostat adekvátní příležitost,“ říká Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha.

Za dva měsíce se v rámci projektu do úklidu zapojilo 12 osob. Pracovníci získali své rajóny, o které se pravidelně starají. Každý všední den probíhá úklid v okolí Armády spásy v Tusarově ulici či kolem Nádraží Holešovice.

Třikrát týdně brigádníci uklízí také nábřeží Vltavy od Hlávkova mostu až po Libeňský most. Pravidelný doplňkový úklid na sedm dní v týdnu byl nastaven také v okolí metra Vltavská, kde Praha 7 nedávno zrekonstruovala zdejší podchody pro sportovní a volnočasové využití.

Hodinová mzda pro osoby zapojené do doplňkového úklidu je 100 korun čistého na hodinu. Většinou se do úklidu zapojují v rámci nastavených směn tři hodiny denně, v některých rajónech se uklízí každý den, v jiných ve vybrané dny v týdnu.

„Finanční odměna není jediným benefitem, který zapojení lidé získají. Neméně důležité jsou pro ně také služby sociálních pracovníků, kteří jim poskytují poradenství, pomáhají s různými životními situacemi a postupně se je snaží postavit na vlastní nohy," podotkl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. 


Autor: puc

Mladíci se vezli vlakem. Zvenku

Dnes v 00:07

Záchranáři soukromé záchranné služby záchranné služby TRANS HOSPITAL PLUS při pátečním ošetřování zraněného cyklisty v Černošicích natočili na palubní kameru projíždějící příměstský vlak, na jehož zadní straně se vezla trojice mladíků, kteří stáli na náraznících vagonu. Záběry záchranka zveřejnila...

V Divoké Šárce zemřel muž

Včera ve 23:50

K tragédii došlo v sobotu odpoledne kolem 13:30 hodin v přírodní rezervaci Divoká Šárka. Nedaleko nádrže Džbán po pádu ze skály zemřel muž. Podle policistů se pravděpodobně jednalo o sebevraždu.

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

14. června 2024 ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

12. června 2024 ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru