Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - polojasno -1°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Brigáda pro bezdomovce, za stovku na hodinu uklízí v Praze 7 své rajóny
Jakub a Jarda uklízejí v okolí Armády spásy. Foto: P7

Brigáda pro bezdomovce, za stovku na hodinu uklízí v Praze 7 své rajóny

Do pilotního projektu úklidu veřejných prostranství v Praze 7 bezdomovci, se během prvních dvou měsíců zapojilo už dvanáct lidí. Informoval o tom mluvčí městské části Martin Vokuš.

Správní a úklidová firma městské části 7U dává v úklidu příležitost pracovníkům, kteří si jen obtížně shánějí a udrží zaměstnání. Letos v říjnu zahájila také další pilotní projekt, kdy do úklidových prací zapojuje přímo lidi bez domova.

„Naší snahou je pokusit se dát lidem na ulici šanci na návrat do běžného života. Zapojujeme je proto do úklidu městské části. Pokud o tuto pomoc stojí, mohou se postavit znovu na nohy, získat soběstačnosti i stálé bydlení. U některých to již dobře zafungovalo, s dalšími je to běh na delší trať,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 Sobě).

Zdejší radnici se v posledních letech osvědčil model zapojování osob v tíživých životních situacích do úklidu ulic a dalších veřejných prostranství. Dosud se tak dělo především prostřednictvím správní a úklidové firmy městské části 7U s.r.o.

„Naše úklidová firma funguje jako sociální podnik. Dostávají zde příležitost občané, kteří prostřednictvím práce usilují o návrat do běžného života. Jsou mezi nimi klienti úřadu práce, lidé z ubytoven či kupříkladu osoby po výkonu trestu – ti všichni dlouhodobě jen velmi obtížně shánějí zaměstnání. Namísto toho, abychom peníze dávali soukromým úklidovým firmám, využijeme je tam, kde pomáhají,“ řekl radní Prahy 7 Jiří Knitl (Praha 7 Sobě), který má ve své gesci péči o veřejný prostor.

Projekt zapojení osob bez trvalého přístřeší do úklidu problematických lokalit realizuje Praha 7 za finanční podpory hlavního města ve spolupráci s Centrem sociálních služeb Praha a Českou asociací streetwork.

„Projekt nabízí lidem bez domova možnost přivýdělku prostřednictvím krátkodobých brigád a zároveň je zapojuje do péče o území, kde se vyskytují a mají zde své vazby. Chceme touto cestou zmírnit dopady přítomnosti osob bez přístřeší na stav veřejného prostoru a zároveň pomoci těmto lidem řešit jejich problémy a dát jim šanci odrazit se ode dna,“ doplnil radní Prahy 7 pro sociální a zdravotní politiku Jakob Hurrle (Praha 7 Sobě).

Koordinátoři Centra sociálních služeb Praha v rámci projektu zajišťují vytipování a monitoring lokalit, které jsou kvůli výskytu osob bez domova zatíženy častým nepořádkem, oslovují a evidují potenciální zájemce o zapojení do úklidu a starají se o koordinaci úklidových prací, dodržování pracovních zásad a vštěpování pracovních návyků zapojeným osobám. Česká asociace streetwork zabezpečuje vyplácení mezd, školení pracovníků či poskytování sociálního poradenství.

„Z praxe víme, že hodně lidí bez domova má silnou motivaci pracovat a potřebují k tomu dostat adekvátní příležitost,“ říká Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha.

Za dva měsíce se v rámci projektu do úklidu zapojilo 12 osob. Pracovníci získali své rajóny, o které se pravidelně starají. Každý všední den probíhá úklid v okolí Armády spásy v Tusarově ulici či kolem Nádraží Holešovice.

Třikrát týdně brigádníci uklízí také nábřeží Vltavy od Hlávkova mostu až po Libeňský most. Pravidelný doplňkový úklid na sedm dní v týdnu byl nastaven také v okolí metra Vltavská, kde Praha 7 nedávno zrekonstruovala zdejší podchody pro sportovní a volnočasové využití.

Hodinová mzda pro osoby zapojené do doplňkového úklidu je 100 korun čistého na hodinu. Většinou se do úklidu zapojují v rámci nastavených směn tři hodiny denně, v některých rajónech se uklízí každý den, v jiných ve vybrané dny v týdnu.

„Finanční odměna není jediným benefitem, který zapojení lidé získají. Neméně důležité jsou pro ně také služby sociálních pracovníků, kteří jim poskytují poradenství, pomáhají s různými životními situacemi a postupně se je snaží postavit na vlastní nohy," podotkl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. 


Autor: puc

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

Dnes v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

Dnes v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

Dnes v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

Včera ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru