Dnes Úterý - obcasny-dest 1°C
Zítra Středa - skorojasno 0°C
Úterý 19. 1. 2021
Svátek má Doubravka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Březnový „klid zbraní“ se v pražském zastupitelstvu nebude opakovat, naznačila příprava dubnového jednání
Jednání pražského zastupitelstva probíhá v Nové radnici na Mariánském náměstí. Foto: puc

Březnový „klid zbraní“ se v pražském zastupitelstvu nebude opakovat, naznačila příprava dubnového jednání

I když se čtvrteční 16. zasedání pražského zastupitelstva uskuteční v upraveném režimu, ten bude pravděpodobně svou charakteristikou bližší tradičním jednáním, kdy se opozice s koalicí pouští nad jednotlivými body do politických šarvátek. Březnové jednání, které proběhlo jen pár dní po vyhlášení nouzového stavu, přitom bylo v mnohém jiné. Konalo se krátce, kluby se dohodly na zhruba poloviční účasti zastupitelů a výrazně byl proškrtán program. Nyní asi s takovým „klidem zbraní" nelze počítat, i když více napoví až diskuse nad programem.

„Jednání pražských zastupitelů se ve čtvrtek 16. dubna bude konat v upraveném režimu. Důvodem je pokračující mimořádná situace vzhledem k šíření nákazy koronaviru. Jednání bude tradičně přenášeno online, proto hlavní město žádá veřejnost, starosty městských částí a ředitele a další účastníky, aby zůstali doma a využili možnosti sledování tohoto přenosu,“ uvedl magistrát v tiskové zprávě.

Občanům, kteří budou chtít dorazit, třeba proto, aby se k nějakému bodu mohli vyjádřit, bude umožněn zvláštní vstup od hlavního vchodu do Nové radnice z Mariánského náměstí a do jednacího sálu, do prostoru veřejnosti vždy vyhrazenému. Samozřejmě za podmínky, že budou mít roušku nebo respirátor.

Z galerie pro veřejnost nebude možné vstoupit mezi zastupitele. Bude zde k dispozici mikrofon tak, aby občané dostali možnost vyjádření k projednávaným bodům, ale nemuseli chodit k řečnickému pultu. Veřejnost, stejně jako zastupitelé, musí udržovat rozestupy dva metry. Zvláštní režim platí i pro novináře. Ti nebudou mít přístup do jednacího sálu.

Zatímco nad programem březnového jednání seopozice s koalici rychle dohodly a řešily se jen neodkladné body, nyní je smír tatam. Podle opozičních ODS a ANO navržený program dubnové schůze řeší body, které lze za současné situace považovat za marginálie. Jde například o prodeje městských pozemků, udělování čestných občanství nebo převody vlastnictví sloupů veřejného osvětlení. Opoziční politici proto vyzvali pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), aby na program zařadil body týkající se pomoci podnikatelům a hospodaření města v souvislosti s koronavirovou krizí.

„Navrhovali jsme, aby to proběhlo jako v březnu, kdy bychom na programu nechali jen tisky důležité a související s koronavirem a rozvojem Prahy, které nesnesou odkladu. Zbytek by se vyškrtnul, sešli bychom se opět v menším počtu a jako opozice bychom podpořili koalici a spory by šly bokem. Po tom jsme volali. Bohužel, doposavad to je u primátora i koalice jako celku bez reakce,“ sdělil ve středu odpoledne předseda zastupitelského klubu hnutí ANO Patrik Nacher, podle kterého klub navrhnul ze čtvrtečního programu vyškrtnout například úplatné převody pozemků, změny územního plánu nebo třeba privatizaci.

„U těchto bodů chtějí být občané, ale ti ve větším počtu kvůli nutnosti dodržování odstupů prostě nemůžou dorazit. Takže udělat klasické zastupitelstvo s dlouhou řadou bodů, ale zároveň ho dělat v omezeném režimu, prostě není vůči lidem fér. Pokud koalice nebude ochotna v programu škrtat, tak naše vstřícnost z března se nebude opakovat, a naopak budeme chtít na program zařadit témata, u kterých máme směrem k vedení Prahy výhrady,“ pokračoval.

Nedávno navrhli koaliční Piráti v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem, aby se jednání dubnového zastupitelstva uskutečnilo prostřednictvím videokonference. Proti návrhu se postavila nejen opozice, ale nakonec i kluby koaličních Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN).

„Zastupitelstvo proběhne standardním způsobem. Návrh Pirátů na konání zastupitelstva online nebyl podpořen většinou zastupitelů. Minulý týden byly čtyři zastupitelské kluby z pěti pro, ale tento týden usilovali o online zastupitelstvo už jen Piráti a všechny ostatní kluby trvaly na standardní přítomnosti v sále,“ sdělila serveru Pražský patriot poradkyně primátora Martina Vacková.

Koaliční Praha Sobě se postavila za standardní jednání v sále s ohledem na rozhodnutí vlády, která minulý týden upravila podmínky obecních zastupitelstev, která již mohou jednat o čemkoliv, a nikoliv pouze o krizových opatřeních, uvedla ČTK.

Zatím není jasné, kolik zastupitelů se čtvrtečního jednání nakonec účastní. Březnové jednání se uskutečnilo s omezenou účastí zastupitelů, kterých bylo v sále z celkového počtu 65 pouze 36. Zatím se údajně rozhoduje o tom, zda tomu tak bude i při čtvrtečním zasedání. „My to navrhovali, ale doposud nemáme žádnou reakci. Proto jsme připraveni dorazit v plné sestavě, mám jen tři omluvenky ze zdravotních a rodinných důvodů,“ řekl Nacher. Podle tiskového mluvčího magistrátu Víta Hofmana je úřad připraven technicky zajistit průběh schůze, ať už bude za omezeného, nebo běžného počtu zastupitelů.

„Požadujeme, aby vládnoucí pražská koalice představila konkrétní kroky pro okamžitou pomoc živnostníkům a podnikatelům, návrhy opatření, které je potřeba projednat s vládou či poslaneckou sněmovnou, a rovněž modely vývoje městského hospodaření,“ sdělil předseda ODS Praha Tomáš Portlík.

Koalice by podle Portlíka měla na zastupitelstvu ukázat, jak bude reálně vypadat letošní a příští rozpočet Prahy, předložit plán úspor v provozu metropole, zahájit debatu o odložení některých zbytných investic, a naopak podpořit takové investice, které povedou k povzbuzení trhu.


Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

Včera ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

17. ledna 2021 ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru