dnes
Středa - zatazeno
24°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
23°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
16°C
Březnový „klid zbraní“ se v pražském zastupitelstvu nebude opakovat, naznačila příprava dubnového jednání
Jednání pražského zastupitelstva probíhá v Nové radnici na Mariánském náměstí. Foto: puc

Březnový „klid zbraní“ se v pražském zastupitelstvu nebude opakovat, naznačila příprava dubnového jednání

I když se čtvrteční 16. zasedání pražského zastupitelstva uskuteční v upraveném režimu, ten bude pravděpodobně svou charakteristikou bližší tradičním jednáním, kdy se opozice s koalicí pouští nad jednotlivými body do politických šarvátek. Březnové jednání, které proběhlo jen pár dní po vyhlášení nouzového stavu, přitom bylo v mnohém jiné. Konalo se krátce, kluby se dohodly na zhruba poloviční účasti zastupitelů a výrazně byl proškrtán program. Nyní asi s takovým „klidem zbraní" nelze počítat, i když více napoví až diskuse nad programem.

„Jednání pražských zastupitelů se ve čtvrtek 16. dubna bude konat v upraveném režimu. Důvodem je pokračující mimořádná situace vzhledem k šíření nákazy koronaviru. Jednání bude tradičně přenášeno online, proto hlavní město žádá veřejnost, starosty městských částí a ředitele a další účastníky, aby zůstali doma a využili možnosti sledování tohoto přenosu,“ uvedl magistrát v tiskové zprávě.

Občanům, kteří budou chtít dorazit, třeba proto, aby se k nějakému bodu mohli vyjádřit, bude umožněn zvláštní vstup od hlavního vchodu do Nové radnice z Mariánského náměstí a do jednacího sálu, do prostoru veřejnosti vždy vyhrazenému. Samozřejmě za podmínky, že budou mít roušku nebo respirátor.

Z galerie pro veřejnost nebude možné vstoupit mezi zastupitele. Bude zde k dispozici mikrofon tak, aby občané dostali možnost vyjádření k projednávaným bodům, ale nemuseli chodit k řečnickému pultu. Veřejnost, stejně jako zastupitelé, musí udržovat rozestupy dva metry. Zvláštní režim platí i pro novináře. Ti nebudou mít přístup do jednacího sálu.

Zatímco nad programem březnového jednání seopozice s koalici rychle dohodly a řešily se jen neodkladné body, nyní je smír tatam. Podle opozičních ODS a ANO navržený program dubnové schůze řeší body, které lze za současné situace považovat za marginálie. Jde například o prodeje městských pozemků, udělování čestných občanství nebo převody vlastnictví sloupů veřejného osvětlení. Opoziční politici proto vyzvali pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), aby na program zařadil body týkající se pomoci podnikatelům a hospodaření města v souvislosti s koronavirovou krizí.

„Navrhovali jsme, aby to proběhlo jako v březnu, kdy bychom na programu nechali jen tisky důležité a související s koronavirem a rozvojem Prahy, které nesnesou odkladu. Zbytek by se vyškrtnul, sešli bychom se opět v menším počtu a jako opozice bychom podpořili koalici a spory by šly bokem. Po tom jsme volali. Bohužel, doposavad to je u primátora i koalice jako celku bez reakce,“ sdělil ve středu odpoledne předseda zastupitelského klubu hnutí ANO Patrik Nacher, podle kterého klub navrhnul ze čtvrtečního programu vyškrtnout například úplatné převody pozemků, změny územního plánu nebo třeba privatizaci.

„U těchto bodů chtějí být občané, ale ti ve větším počtu kvůli nutnosti dodržování odstupů prostě nemůžou dorazit. Takže udělat klasické zastupitelstvo s dlouhou řadou bodů, ale zároveň ho dělat v omezeném režimu, prostě není vůči lidem fér. Pokud koalice nebude ochotna v programu škrtat, tak naše vstřícnost z března se nebude opakovat, a naopak budeme chtít na program zařadit témata, u kterých máme směrem k vedení Prahy výhrady,“ pokračoval.

Nedávno navrhli koaliční Piráti v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem, aby se jednání dubnového zastupitelstva uskutečnilo prostřednictvím videokonference. Proti návrhu se postavila nejen opozice, ale nakonec i kluby koaličních Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN).

„Zastupitelstvo proběhne standardním způsobem. Návrh Pirátů na konání zastupitelstva online nebyl podpořen většinou zastupitelů. Minulý týden byly čtyři zastupitelské kluby z pěti pro, ale tento týden usilovali o online zastupitelstvo už jen Piráti a všechny ostatní kluby trvaly na standardní přítomnosti v sále,“ sdělila serveru Pražský patriot poradkyně primátora Martina Vacková.

Koaliční Praha Sobě se postavila za standardní jednání v sále s ohledem na rozhodnutí vlády, která minulý týden upravila podmínky obecních zastupitelstev, která již mohou jednat o čemkoliv, a nikoliv pouze o krizových opatřeních, uvedla ČTK.

Zatím není jasné, kolik zastupitelů se čtvrtečního jednání nakonec účastní. Březnové jednání se uskutečnilo s omezenou účastí zastupitelů, kterých bylo v sále z celkového počtu 65 pouze 36. Zatím se údajně rozhoduje o tom, zda tomu tak bude i při čtvrtečním zasedání. „My to navrhovali, ale doposud nemáme žádnou reakci. Proto jsme připraveni dorazit v plné sestavě, mám jen tři omluvenky ze zdravotních a rodinných důvodů,“ řekl Nacher. Podle tiskového mluvčího magistrátu Víta Hofmana je úřad připraven technicky zajistit průběh schůze, ať už bude za omezeného, nebo běžného počtu zastupitelů.

„Požadujeme, aby vládnoucí pražská koalice představila konkrétní kroky pro okamžitou pomoc živnostníkům a podnikatelům, návrhy opatření, které je potřeba projednat s vládou či poslaneckou sněmovnou, a rovněž modely vývoje městského hospodaření,“ sdělil předseda ODS Praha Tomáš Portlík.

Koalice by podle Portlíka měla na zastupitelstvu ukázat, jak bude reálně vypadat letošní a příští rozpočet Prahy, předložit plán úspor v provozu metropole, zahájit debatu o odložení některých zbytných investic, a naopak podpořit takové investice, které povedou k povzbuzení trhu.


Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

Dnes v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

Dnes v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

Včera v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

Včera v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

1. června 2020 v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

31. května 2020 v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Zdravotníci, hasiči i policisté mají v červnu vstup do Zoo Praha za korunu

31. května 2020 ve 12:56

Od 1. do 30. června budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské zoologické zahrady za jednu korunu. Zahrada jim chce tímto způsobem poděkovat za nasazení v boji proti epidemii koronaviru.

Další články
Nahoru