Dnes Čtvrtek - skorojasno 7°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 30. 3. 2023
Svátek má Arnošt
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Březen ve Viole: Drama, humor, poezie, koncert legendy i pohádka
Sobotní odpoledne 26. března bude patřit novince divadélka Láryfáry Ene bene Erbene. Foto: archiv

Březen ve Viole: Drama, humor, poezie, koncert legendy i pohádka

V programu Divadla Viola si vyberou diváci všech generací i žánrových preferencí. Miroslav Donutil ve středu 2. března od 20 hodin zprostředkuje jedinečný zážitek z textů spisovatele Oty Pavla. Pořad Ota Pavel: Moje velká ryba, to je půvabné vyprávění o mamince, povedeném tatínkovi, báječném strejdovi Proškovi, dětství na břehu Berounky a další příběhy plné opravdového života, kde slzy a dojetí střídá očistný smích.

Milovníky typického anglického černého humoru, a také ty, kteří už někdy absolvovali výběrové řízení, 9. března od 20 hodin zaručené pobaví Smluvní vztahy. Hru úspěšného a uznávaného britského divadelníka Mika Bartletta Viola uvádí v hlavních rolích s Danou Černou (Nadřízená) a Janou Strykovou (Emma). Smluvní vztahy se ve velké nadsázce, ale o to trefněji, zabývají aktuálním společenským tématem: Nakolik vás váš zaměstnavatel vlastní? Kam až smí zasáhnout jeho přirozený zájem o zaměstnance? Co všechno o vašem soukromí smí a může vědět?

Inscenace plná nádherných veršů a hudby v režii Lídy Engelové Jacques Prévert: Pro tebe má lásko je na programu 15. března od 20 hodin. V podání Máši Málkové, Jaromíra Meduny a Viktora Dvořáka zazní Prévertovy známé i méně známé verše, zhudebněné texty, které okouzlily plejádu slavných francouzských šansoniérů, a ze zvukového záznamu také neopakovatelné hlasy Rudolfa Hrušínského a Josefa Somra.

Jiří Dědeček v programu Žalozpěv pro lehký holky v úterý 22. března od 20 hodin zazpívá písničky Georgese Brassense, Jacquese Brela a Borise Viana ve vlastním překladu. Pozvání do Violy přijal s radostí: „Viola je chrám. Jsem moc rád, že si tam zahraju ještě před sedmdesátkou. Chtěl bych zahrát několik současných protestsongů z alba Nebudu bydlet v Québecu nebo pár docela nových a dosud nehraných kousků. Zároveň bych rád přečetl něco poezie ze své nejnovější sbírky,“ zve legendární muzikant.

Sobotní odpoledne 26. března od 16 hodin bude ve Viole patřit novince divadélka Láryfáry Ene bene Erbene se spoustou klasických pohádek. A pozor, herci s sebou přivezou dokonce i starou kouzelnou knihu, ze které si společně s dětmi přivolají samotného pana Karla Jaromíra Erbena… „Interně říkáme, že Erbenovy pohádky jsou vlastně takové horůrky. Krev tam teče proudem, žerou se lidi, čaruje se, umírá se… ale vždy jsou ze života. Samozřejmě, že hrajeme tak, aby se děti nebály, ale naopak nadšeně sledovaly děj a fandily těm hodným postavám. Už se nám několikrát stalo, že za námi přišli rodiče dětí s tím, že Erbenovy pohádky milují od dětství a že jsme je moc potěšili. Říkají, že musí doma vytáhnout z knihovničky jeho knížky a opět se s dětmi do nich začíst,“ podotýká Jarmila Vlčková, spoluautorka pohádky Ene bene Erbene.
Autor: TZ, red

Trio Bohémo zakončí jarní část festivalu Věčná naděje

Včera v 10:57

Šestý ročník festivalu Věčná naděje zakončí svou jarní část 30. března koncertem Tria Bohémo v kostele sv. Vavřince na Malé Straně.

Oslavy Mezinárodního dne Romů

Včera v 07:17

Nezisková organizace ARA Art letos pořádá již 9. ročník oslav Mezinárodního dne Romů. Ten se slaví 8. dubna již od roku 1971, kdy byla založena Mezinárodní romská unie. Oslavy proběhnou od 5. do 8. dubna na několika místech v Praze.

Výstava obrazů Radky Kuželové na radnici

27. března 2023 ve 13:12

V atriu radnice Prahy 13 je k vidění nová výstava obrazů Radky Kuželové a dalších autorů ze skupiny Beneart.

Legendární klub na Chmelnici připomene výstava v Malostranské besedě

27. března 2023 ve 13:02

Historie české, respektive československé, alternativní kulturní scény v osmdesátých a první polovině devadesátých let minulého století je neodmyslitelně spjata s legendárním Junior klubem Na Chmelnici na pražském Žižkově. Od 4. dubna do 15. května se na výstavě Tenkrát Na Chmelnici v Malostranské...

Výstava: Zrod Velké Prahy

27. března 2023 v 10:38

Výstava Zrod Velké Prahy se koná od 3. dubna do 28. dubna v prvním patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru.

Chladné dítě bude mít premiéru v divadle DISK

23. března 2023 v 08:49

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK v pátek 31. března.

Goethe-Islands hledají české kapely a německé songy

23. března 2023 v 08:38

Německý Goethe-Institut a hudební festival United Islands of Prague hledají hudební skupiny složené z žáků základních a středních škol, v jejichž tvorbě je zastoupena němčina. Vítězové soutěže Goethe Islands vystoupí ve velkém stylu s vlastním koncertem v rámci květnových United...

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

22. března 2023 ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti Nová komedie

22. března 2023 v 08:27

Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 11. – 18. dubna. V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty...

Malí nakladatelé, velké knihy. Koná se třetí ročník festivalu KniŽižkov

21. března 2023 v 08:05

KC Vozovna pořádá v sobotu 25. března od 11 hodin třetí ročník festivalu KniŽižkov. Čtenáři si již potřetí zalistují beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechnou si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Nebudou chybět ani dvě...

Jarní koncert na Nuselské radnici: Souznění čtyř harf

20. března 2023 v 11:08

Prah-a-harP kvartet představuje v kontextu české hudební scény ojedinělý úkaz. Sestává ze čtyř harfistek – tří sester a jejich matky. Doposud není známá existence obdobného projektu a přihlédneme-li ke kuriózní skutečnosti, že se jedná o čistě rodinný ansámbl, může se nám tento soubor jevit nejen...

Další články
Nahoru