Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 4°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Březen je měsícem čtenářů

Březen je tradičně v České republice věnován čtení a knihám. Ani letos tomu u příležitosti Března měsíce čtenářů nebude jinak a Městská knihovna v Praze (MKP) nabízí po celý měsíc akce zaměřené nejen na čtení ale také digitální gramotnost nebo nové technologie.

Městská knihovna v Praze má po celém městě 46 poboček a každá je trochu jiná (www.mlp.cz/pobocky). Pro všechny, kteří v březnu přijdou do knihovny a rozhodnou se svoji návštěvu zdokumentovat, je připravena výzva, která bude probíhat ve skupině Tipy na čtení od knihovníků (https://www.facebook.com/groups/tipyodknihovniku) na Facebooku. Běžně se tam sdílí tipy na dobré čtení, ale v březnu bude otevřena i sdílení momentek z návštěvy oblíbené nebo nově objevené pobočky MKP. Partnerem březnové výzvy je papírnictví Papelote.

Konference Visiolibrum se uskuteční 4. března od 15 hodin v sále knihovny na Petřinách. Nabídne novinky a možnosti využití virtuální reality nejen v knihovnách. Vstup je zdarma, program konference na www.mlp.cz/vr.

Celý měsíc budou na různých místech probíhat akce s knihou a čtením v hlavní roli. Autorská čtení, představení novinek i vzácných tisků Městské knihovny v Praze, čtenářské kluby. Stačí si jen vybrat na https://www.mlp.cz/cz/novinky/2673-brezen-mesic-ctenaru-2024/.

Pozornost poutá tradičně Noc s Andersenem, která letos proběhne 22. března. Nocovat se bude v několika málo pobočkách (Opatov, Ústřední knihovna, Hloubětín, Lužiny), ale každý může dorazit na Noc s Andersenem živě, která proběhne ve spolupráci s Rádiem Junior v pobočce Petřiny. Program v knihovně začne v 16:00, skončí ve 20:00 hodin a nabídne setkání s dívčí skupinou Rebelky, zpěvačkou Ellie, spisovatelem Vojtěchem Matochou – autorem Prašiny, spisovatelkou Danielou Krolupperovou a do zákrutů překladů superhrdinských animovaných filmů se vydáme s překladatelem Vojtěchem Kostihou. Více informací o akci na https://www.mlp.cz/cz/novinky/2679-noc-s-andersenem-a-radiem-junior-na-petrinach/.

Závěr měsíce bude patřit bezpečnosti na internetu. Studentky Gymnázia Litoměřická připravily workshop pro seniory, kde se účastnice a účastníci seznámí s tím, na co si dát pozor v online prostředí. Obsahově workshop vznikal pod patronací odborníků z ČSOB. Akce Online podvodníci proběhne ve středu 27. 3. 2024 od 15:45 v Klubovně Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Kapacita je omezena na 15 míst, své místo si můžete rezervovat telefonicky na 222 113 387 nebo osobně v Dílně Ústřední knihovny.


Autor: Alo

Ladislav Pazdera na Vyšehradě

Včera v 10:31

Ladislav Pazdera se zcela oddal hře na akustickou kytaru a patří ke generaci hudebníků, která vyrostla bez žánrových hranic. Na Vyšehradě zahraje 25. dubna skladby ze svého posledního alba Chiaroscuro, kde zpracovává řadu stylově různorodých vlivů a přetváří je do velmi osobitých a jímavých...

Jarní část Věčné naděje zakončí jazzové a židovské písně

20. dubna 2024 ve 14:10

Jarní část sedmého ročníku festivalu Věčná naděje zakončí dva dramaturgicky výjimečné koncerty formace Petra Ernyei Quartet v čelákovické vile Volman. Pásmo jazzových a židovských písní odehrají 21. a 28. dubna, součástí akce bude také komentovaná prohlídka...

Komentovaná prohlídka výstavy Nahoru

20. dubna 2024 ve 13:17

Ve čtvrtek 25. dubna si budete moci pohovořit s autorkou výstavy Nahoru, která se koná v Galerii ve věži Novoměstské radnice v Praze 2.

Výstava: Český porcelán tří století

17. dubna 2024 v 08:00

Český porcelán tří století je vůbec první výstavou, která se pokusí ve zkratce přiblížit vývoj porcelánu vyrobeného na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům. Navíc expozice představí ucelenou historii českého a československého porcelánu poprvé z hlediska výtvarného vývoje, tedy...

Musica Florea objevuje raného Janáčka

17. dubna 2024 v 07:51

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Soubor Musica Florea se představí novým koncertním programem v dubnu. Letos slavíme 170 let od narození tohoto významného skladatele a při té příležitosti se Musica Florea chopila jeho nejranějších kompozic, aby je postavila vedle skladeb z počátku italského...

Branický knižní malotrh 2024

16. dubna 2024 v 09:18

Druhý ročník knižního Malotrhu se koná v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Koncert Prahy 2 na Bastionu

15. dubna 2024 v 15:38

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě. V úterý 23. dubna můžete slyšet seskupení hudebníků, kteří se velmi dobře zapsali na naší hudební scéně a jsou příslibem pro tento žánr.

Josef Němec – Obrazy a kresby

14. dubna 2024 v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Hudba bez hranic: Krása Quartet

10. dubna 2024 ve 12:57

V letošním XVI. ročníku cyklu Hudba bez hranic vystoupí 16. dubna Krása Quartet. Mladý soubor během 12 let své existence již dokázal přesvědčit pořadatele i publikum nejen špičkovou interpretací, ale i promyšlenou a pečlivě připravovanou dramaturgií a ryzím přístupem o tom, že česká kvartetní...

Další články
Nahoru