Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Březen byl v Praze jen nepatrně teplejší než únor
Březnový výhled z Mánesova mostu. Foto: Jan Puci

Březen byl v Praze jen nepatrně teplejší než únor

Letošní březen v pražském Klementinu se zařadil mezi pětinu nejteplejších březnů od začátku měření, tedy za posledních 248 let. S průměrnou teplotou 6,6 stupně Celsia byl současně první měsíc meteorologického jara jen o 0,4 stupně teplejší než zimní měsíc únor. I když obvykle bývá nárůst teploty mezi únorem a březnem vyšší, nejedná se o vzácný jev, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Za dobu klementinských měření bylo zaznamenáno dokonce více než deset procent únorů teplejších než březnů. Předloni měl březen stejnou průměrnou teplotu jako únor, a to 6,9 stupně.

Průměrná březnová teplota v centru Prahy se podle meteorologů výrazně nevymyká z průměru posledních desetiletí. Odchylka od takzvaného normálu let 1991–2020 byla plus 0,3 stupně, zatímco odchylka od dlouhodobého průměru 1775–2014 činila plus 2,4 stupně.

„Březen 2022 se umístil na 40. až 43. místě z 248 dosavadních březnů od roku 1775, což znamená, že se vejde do nejteplejší pětiny všech březnů za dobu měření. Jen necelých 16 procent březnů bylo teplejších," konstatovali meteorologové.

Nejteplejší březen zaznamenali v Klementinu v roce 2014 s průměrnou teplotou 9,4 stupně, následují březny z let 2017, 1990, 1989, 2012 a 2019. Naopak nejchladněji bylo v březnu 1785 s průměrnou teplotou minus 5,5 stupně Celsia, na dalších předních místech se umístily březny v 19. století. Celkem osm březnů mělo průměrnou teplotu pod nulou.

Nejvyšší průměrná denní teplota byla letošní třetí měsíc roku naměřena 28. března, a to 14,2 stupně Celsia. Naopak nejméně ukázal teploměr na nejstarší tuzemské meteorologické stanici 6. března, a to 0,7 stupně.

V Klementinu ležící v historickém centru Prahy se počasí sleduje nepřetržitě od roku 1775. Ačkoliv měření na této stanici ovlivňuje řada faktorů, například umístění měřících přístrojů v rámci areálu Klementina nebo poloha v samém středu města, představují podle meteorologů pro moderní vědu ojedinělý a nesmírně cenný zdroj informací o stavu počasí a podnebí v novodobé historii.

 


Autor: ČTK

Vycházka po Malostranském hřbitově

Dnes ve 12:17

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se koná v sobotu 2. července od 14 hodin. Sraz je u náhrobku biskupa Leopolda Thuna-Hohensteina.

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

26. června 2022 v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Další články
Nahoru