Dnes Úterý - zatazeno 5°C
Zítra Středa - oblacno 5°C
Úterý 9. 3. 2021
Svátek má Františka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Břevnovská poliklinika bude i po rekonstrukci sloužit jen občanské vybavenosti, ujišťuje starosta Prahy 6 Kolář
Pohled na polikliniku z jihu. Foto(4x): Jan Puci

Břevnovská poliklinika bude i po rekonstrukci sloužit jen občanské vybavenosti, ujišťuje starosta Prahy 6 Kolář

Budoucnost břevnovské Polikliniky Pod Marjánkou je velkým tématem Prahy 6 už řadu let. Řeší se její špatný technický stav a budoucí funkce, stále živá je epizoda s neúspěšným pronájmem. V současnosti se k poliklinice mohou vyjadřovat lidé v anketě. Co po ní bude následovat? Jaké funkce bude stavba plnit? Kde na náročnou přeměnu zchátralé polikliniky vezmou peníze? Na otázky serveru Pražský patriot odpovídal starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Co si slibujete od ankety?
Získáme data od veřejnosti, která budou jedním z pokladů chystané architektonické soutěže. Dalšími podklady jsou výstupy, které již vzešly z debat politiků v Praze 6 a také z komunikace radnice s lékaři působících v poliklinice.


poliklinika-pod-marjankou-1 Kdy bude soutěž vypsána a kdy by se mohlo s rekonstrukcí a dostavbou začít?
Věřím, že s pracemi by se mohlo začít do dvou a půl let. Ale povolovací procesy jsou v Česku velmi složité, takže to je spíše optimistický odhad, když nenastanou velká zdržení. U soutěže je ten „jízdní řád“ jasnější. Hlasování v anketě pro širokou veřejnost i odborný personál a lékaře, protože i oni se samozřejmě mohou zapojit, skončí 18. února. Do konce března bude již zmíněné vyhodnocení, ve druhém čtvrtletí bychom chtěli mít jasno se zadáním architektonické soutěže a ve třetím to posuneme do České komory architektů, která už si soutěž řídí dle svých pravidel.

Zvažovalo se celou polikliniku zbourat a postavit novou, zrekonstruovat ji ve stejných dispozicích, jaké má, nebo opravit jednu část a tu druhou zbourat a postavit novou. Proč je příklon ke třetí variantě?
Ukazuje se to jako praktické řešení, při kterém se podaří i během úprav zachovat provoz, zároveň se vyřeší dispoziční nedostatky stávající budovy, takže do nové polikliniky se toho vejde o dost víc. Stávající lékařské provozy se víceméně přestěhují z patra do patra. V prostorech, které uvolní, pak budou moci být další služby.

Jaké?
Podmínkou je, aby plnily funkci veřejné vybavenosti, ale nemusí to být nutně jen zdravotnické služby. Z okolí by se sem mohla třeba přemístit pošta, informační kancelář úřadu, možná i některé jeho odbory, nebo třeba pečovatelská služba. Probíhající participace by měla ukázat, jaké jsou požadavky odborné i laické veřejnosti na budoucí funkci budovy s poliklinikou.

radnice-praha-6

Radnice Prahy 6 v ulici Čs. armády

Proč zrovna stěhovat do polikliniky úředníky? Radnice v Dejvicích jim nestačí?
Kapacitně už bohužel ne, protože úřednické agendy bobtnají, aniž by na to měla městská část vliv. Očekávám od tajemníka úřadu analýzu, co by mohlo hlavní dejvickou budovu opustit. Samosprávní agendy by měly spíše zůstat v hlavním sídle, kde jsou blíže zvoleným představitelům samosprávy, ale agendy související s výkonem státní správy, například stavební úřad, by tam být nemusely. Pokud bychom mohli některé agendy přemístit takzvaně do svého, tak by to pro městskou část bylo ekonomicky výhodné.

Poměrně bouřlivé reakce v minulosti vyvolaly úvahy, že by se do břevnovské polikliniky přestěhovala LDN z bubenečské budovy, o kterou má zájem Penta, vlastník okolních pozemků. To už je definitivně passé?
Ano, o LDN se v poliklinice už neuvažuje. Máme od hlavního města pozemky v Ruzyni v ulici Drnovská, které jsou určené pro výstavbu nové LDN. Takže se půjde tím směrem. Řeči o tom, že radnice prodala „výhodně“ pozemky „zlým“ developerům, chce zničit léčebnu a z polikliniky vystěhovat doktory, jsou lži. Tak to není a nikdy nebylo. 

Proč se tedy v minulosti vzedmula od části lékařů, veřejnosti i opozice vlna kritiky?
Má se začít u sebe, tak musím uznat, že minulá i současná koalice pod mým vedením ten zvažovaný přesun LDN nezvládla dostatečně komunikovat, čímž pak byly živeny dezinformace ve veřejném prostoru a médiích. Ale zpětně mohu s čistým svědomím říct, že přestěhování dlouhodobě nemocných z Bubenče na Břevnov bylo zvažováno z praktických důvodů, prostě nám to přišlo výhodné přestěhovat LDN do zrekonstruované polikliniky.

poliklinika-pod-marjankou2 V čem by bylo přestěhování do polikliniky pro Prahu 6 výhodné?
Je přeci ekonomický výhodnější umístit takové zařízení do stávající budovy, než kvůli stěhování stavět zcela novou budovu. Nemluvě o tom, že na přesun bychom pravděpodobně získali více dotací. Nicméně, jak jsem již řekl, tuto myšlenku jsme již opustili a soustředíme se na Ruzyň.

Dalším dlouholetým tématem je pronájem polikliniky soukromé společnosti, což mělo vést k celkové rekonstrukci. Ta však proběhla jen částečně, firma už budovu neprovozuje, městská část jí navíc vyplatila čtyři desítky milionů…
O pronájmu společnosti Comitia Medical bylo rozhodnuto v roce 2010, tedy dlouho před tím, než jsem v roce 2014 přišel na radnici. Když vedení městské části už za mého působení ve funkci starosty vidělo, že nájemce nestihne rekonstrukci, protože jen vyměnil okna, ukončili jsme s ním vztah a dohodli se s ním na vyrovnání za míru dosavadního zhodnocení, což bylo oněch čtyřicet milionů. Byli jsme kritizováni za to, že jsme tu výpověď udělali předčasně, ale od statiků máme zprávu, že budova je skutečně v havarijním stavu, má řadu konstrukčních vad a její stav musí být bez větších prodlev radikálně řešen. A čekat, že se dlouholetý nájemce nakonec k rekonstrukci rozhoupe, jsme nechtěli riskovat.

starosta-kolar

Starosta Prahy 6 Petr Kolář

Rekonstrukce a dostavba polikliniky nebude levný špás, kde na to chcete vzít?
Těch více než čtyři sta milionů, což jsou odhadované náklady, nemůže zaplatit jen městská část. Kdyby to bylo jen na našich bedrech, nezbydou peníze na ostatní investice. Připravujeme financování z vícero zdrojů, počítáme s významnou účastí hlavního města. Je to jeho budova, kterou má městská část ve správě. Od metropole máme již z minulosti na projekt alokováno 60 milionů korun. Věřím, že se nám také podaří pokrýt část nákladů od státu. Už jsem se o tom bavil na úrovni Ministerstva zdravotnictví, k možné spoluúčasti vidím pozitivní reakce. Navíc se pokusíme získat nějaké prostředky z fondů EU.

Můžete na závěr vyloučit, že by budova Polikliniky Pod Marjánkou jednou sloužila něčemu jinému, než občanské vybavenosti?
Ano, můžu. Jak jsem již řekl, je možné, že budova nebude mít po dostavbě a rekonstrukci jen zdravotnickou funkci, ale vždy to budou služby pro občany.


Nuselská radnice bude ve středu hostit další zasedání zastupitelstva Prahy 4

Dnes v 07:35

Další zasedání zastupitelstva Prahy 4 se bude konat ve středu 10. března od 13 hodin v zasedacím sále historické nuselské radnice (Táborská 500).

V Praze 11 se soutěží O zlatý klíč

Včera v 07:40

Letošní již dvanáctý ročník literární soutěže je určen obyvatelům a příznivcům Jižního Města s tématikou právě Jižního Města. Žánr není omezen, může to být fejeton, pohádka, báseň, povídka, i sci-fi, fantasy.

Propojení pro pěší a cyklisty mezi několika městskými částmi

7. března 2021 ve 21:01

Začala příprava propojení dočasnou komunikací od ulice Doupovské na Praze 15 do ulice U Záběhlického zámku v Praze 11. Dočasně ji bude využívat investor, který v Praze 11 dokončuje výstavbu v okolí místa zvaného Kulatý Chodovec. Na webu patnácté městské části o tom informoval místostarosta pro...

Praha 6 poskytne dotace na sportovní aktivity, kulturu, ekologii i památky

7. března 2021 v 08:21

Praha 6 i v letošním roce připravila dotační programy, jejichž cílem je podpořit sport a aktivní trávení volného času, ekologické projekty, péči o zeleň nebo zachování architektonického dědictví.

Ve Vysočanech bude Piskáčkova ulice

6. března 2021 v 09:23

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Rada hl. m. Prahy, aby v městské části Praha 9 ve Vysočanech měli svou ulici manželé Jaroslav a Antonie Piskáčkovi, jejich syn Miroslav a Anna Hrušková (matka Antonie Piskáčkové). Coby spolupracovníci výsadku Anthropoid byli zavražděni v roce...

Praha 4: Nezapomeňte zaplatit za psa

6. března 2021 v 08:58

Odbor finanční správy radnice čtvrté městské části upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2021. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Praha 2 pomůže nečekaně těhotným ženám

4. března 2021 v 18:10

Praha 2 podporuje projekt „Nesoudíme. Pomáháme“. Ten nabízí praktickou pomoc nečekaně těhotným ženám, které se cítí být nuceny k ukončení těhotenství i přesto, že by si rády dítě ponechaly.   

Praha 6: Psychologická pomoc

3. března 2021 ve 13:00

Radnice Prahy 6 společně s psychology z Břevnova zřídili dvě telefonní linky, na které se mohou obrátit dospělí a děti.

innogy rozšiřuje službu pro neslyšící

3. března 2021 ve 12:47

K výročí Světového dne sluchu představuje innogy se sociálním podnikem Transkript další významnou inovaci v komunikaci osob se sluchovým postižením. Od 3. března 2021 je k dispozici nová funkce umožňující využít službu i osobám se zhoršenou srozumitelností řeči či její úplnou...

Pražští profesionální hasiči provádí vlastní testování

3. března 2021 v 11:04

Od podzimu 2020 provádí hasiči vlastní antigenní testování svých příslušníků a zaměstnanců. Testování probíhá pravidelně buď z preventivních důvodů nebo po vyhodnocení trasování, které děláme při každém kontaktu s pozitivní osobou. Testuje se také po nahlášení příznaků od příslušníka či...

Další články
Nahoru