dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Pražský život

Bratr skoro uškrtil nevlastní sestru i jejího syna. Domácí násilí v Praze se hodně týká třicátníků

V době prázdnin došlo oproti minulým letům ke zvýšení počtu případů domácího násilí. V červenci řešili pracovníci Intervenčního centra deset a v srpnu jedenáct případů. Většinou se jednalo o napadání u mladých lidí kolem 30 let. „U posledních případů můžeme pozorovat, jak agresivita nabírá na intenzitě. Útokům navíc stále častěji přihlížejí děti a násilníci se neštítí napadat i je,“ popisoval ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján, do jehož kompetence centrum spadá.

Jenom v srpnu domácímu násilí přihlíželo šest nezletilých dětí, několik z nich se dokonce stalo terčem útoku. Bylo tomu například v případě, kdy nezletilý chlapec skončil v bezvědomí v nemocnici. „V poslední době se ukazuje, že domácí násilí nemusí být jen v rodině, ale i mezi blízkými,“ popisovala otřesný případ vedoucí Intervenčního centra Barbora Holušová.

Právě mezi nevlastními sourozenci vyústilo v konflikt problémové soužití ve společném domě. Obě rodiny totiž využívají společný vchod, což se ukázalo předmětem sváru. Muž se svou rodinou ženu nejdříve vulgárně napadli.

„Slovní ponižování v srpnu přerostlo ve fyzický útok muže proti nevlastní sestře a jejímu synovi. Muž začal ženu škrtit a bít, až jí vyrazil několik zubů,“ popisovala Holušová.

V tu chvíli se na nevlastního strýce vrhl ženin nezletilý syn. Muž ihned svou agresivitu obrátil proti chlapci a škrtil ho, dokud neupadl do bezvědomí. Žena se synem pak skončili v rukou lékařů, strýce zadržela přivolaná policie a vykázala ho z domu.

„S klientkou i jejím synem jsme v kontaktu. Snažíme se jim pomoci. Už se podařilo prodloužit vykázání na jeden měsíc,“ dodala Holušová.

V některých případech podle Holušové ženy doufají, že po deseti dnech odloučení se muži „srovnají“ a soužití může pokračovat.

„Ze zkušenosti však víme, že tomu tak není a za nějakou dobu řešíme opakované vykázání. Pro tyto případy klientům nabízíme poradnu VIOLA,“ dodává Holušová.

Právě v rámci tohoto projektu dochází k setkávání agresivních lidí, většinou mužů, s jejich protějšky za účasti terapeuta/psychologa. Ten pak společně s nimi nastavuje pravidla soužití, pomáhá jim zvládnout emoce a případně si tzv. vyříkat věci, které by v domácnosti mohly být důvodem dalšího násilí.

„Tato setkání po vykázání, je-li k tomu vůle obou stran, se nám osvědčují,“ konstatovala Holušová.


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru