Dnes Úterý - prehanky-dest 7°C
Zítra Středa - oblacno 5°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Braník a okolí ruší série koncertů i noční párty. Lidé podepisují petici, apelují na politiky
Do areálu mířily v úterý především mladé fanynky, měl tam koncert Ben Cristovao. Foto(3x): Jan Puci

Braník a okolí ruší série koncertů i noční párty. Lidé podepisují petici, apelují na politiky

Od června do poloviny září prostranství v sousedství zchátralých branických ledáren zabrala venkovní scéna Lucerna Music Baru. Několikrát do týdne tu známý hudební klub z centra Prahy organizuje koncerty, které podle obyvatel z okolních oblastí ruší blízké i vzdálenější okolí nadměrným hlukem. Lidé proti tomuto a obdobným hudebním projektům v lokalitě podepisují petici, tento týden odeslali primátorovi a starostce Prahy 4 otevřený dopis. Kromě pravidelných koncertů pořádaných na městských pozemcích jim také vadí ilegální hudební akce na soukromých pozemcích, které probíhají občas i v noci.

Občané žijící v úzkém i širším okolí ledáren vytvořili iniciativu Hluk z Prahy 4. „Naším cílem je definitivní ukončení celoletního hudebního festivalu v Ledárnách Braník a dalších festivalů v této lokalitě, které nám úředníci na tento a další roky chystají.  Tedy permanentní koncerty v širším středu hlavního města, navíc v místě údolí řeky. Jde nám o zajištění klidu pro občany žijící v okolí této lokality,“ uvedla iniciativa na webu, který vytvořila. Zároveň spustila petici.

Petenti protestují proti konání koncertů v této lokalitě „z důvodu enormního hluku v zastavěné oblasti“. K dnešnímu dni ji podepsalo 370 lidí, z nichž mnozí ke svému podpisu připojili vlastní zkušenost. 

„Hluk v noci budí děti, stěny domu duní a hluk je někdy nesnesitelný,“ uvedla Jaroslava Maršálková. „Celé léto hlasitá produkce obtěžuje moji rodinu. I přes zavřená okna a zatažené rolety děti nemohou před desátou usnout,“ sdělila Adéla Balcerová. „Kravál z koncertů konaných v areálu ledáren obtěžuje život také obyvatelům v Hodkovičkách,“ napsala další petentka Krista Vosická.

„V jediných letních měsících, kdy se dá sedět na zahradě, je to kvůli hluku nemožné. Nemohu se soustředit při učení či v klidu spát,“ napsala Martina Čelakovská. „Hluk z koncertů konaných v Braníku extrémně znepříjemňuje bydlení v oblasti starého Barrandova,“ napsala Helena Kölblová. „Hluk z ledáren Braník je enormní i pro obyvatele Kamýku a Lhotky,“ napsal Martin Kníže. „Obtěžující hluk nedovoluje usnout dětem. Je nesmysl pořádat koncerty v údolí, které působí jako zesilovač,“ napsal ke svému podpisu pod petici Jan Motyčka.

Podle iniciativy Hluk z Prahy 4 veřejná hudební produkce vytváří takzvaný bass-beat efekt respektive takzvaný raving, který se nese do širokého okolí, zejména údolím Vltavy z Lucerna Music Baru Open Air.

Podle Jaromíra Telenského, který má v Lucerna Music Baru na starost dramaturgii a produkci, se organizátor již od prvních koncertů v areálu Lucerna Music Bar Open Air v Ledárnách Braník chová zodpovědně a snaží se minimalizovat dopad koncertů na okolí areálu.

„V areálu máme umístěný zvukový systém line array, který umožňuje směrové nastavení zvuku. Systém je nastaven odbornou firmou tak, aby byl zvuk z PA systému nasměrován v maximální míře do samotného areálu a aby se tak eliminoval ,únik´zvuku do okolí,“ sdělil serveru Pražský patriot. 

Zvukaři podle něj mají pokyny držet zvukovou hladinu hudební produkce na rozumné míře. V programu vystupuje večer vždy jen jedna hlavní kapela, přičemž průměrná délka vystoupení je 90 minut a koncerty končí pode Telenského striktně nejdéle ve 21:55. Zkoušky probíhají pouze na sluchátka nebo malý zvukový aparát u zvukaře. 

branik-a-park

Koncerty se občas konají i v A-parku, naposledy zde hrála uplynulou sobotu kapela Tři sestry

Podle něj nepřiměřený hluk, na který si lidé ve skutečnosti stěžují (i když považují za jeho původce scénu Music Baru), pochází z okolních lokalit. „Nejsme schopni ovlivnit produkci a hlasitost dalších akcí, které se v Braníku konají. Jde například o akci v retenční nádrži Braník, o které se píše ve zmíněné petici, anebo akce konané v sousedním areálu A-park, kde se například v polovině července konal dvoudenní taneční festival s hlasitou hudební produkcí od časných odpoledních hodin. V době konání této akce jsme zaznamenali hned několik stížností nespokojených obyvatel okolí Ledáren, avšak v tomto případě jsme nemohli nijak zasáhnout, protože nešlo o akci v naší produkci,“ pokračoval Telenský. 

V A-parku, který sousedí se scénou Music Baru, se uplynulý pátek a sobotu konal festival k oslavě narozenin kapely Tři sestry. Hudební produkce probíhala celé odpoledne a večer, ale po oba dny končila ve 22 hodin.

Co říkají na problémy s hlukem politici, kterým je citovaný otevřený dopis určen? Podle starostky Prahy 4 Ireny Michalcové (ANO) občané situaci popisují správně, cítí s nimi a chápe je. „Téměř každodenní hluk je velmi nepříjemný a pokračování koncertů po 22. hodině je absolutně nepřijatelné,“ uvedla.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, iniciativě vadí jak přílišná frekvence legálních koncertů, které jsou hlasité, ale končí do 22 hodin, tak soukromé hudební party, které ruší noční klid.

branik-u-reky

Soukromé hudební akce se někdy konají i v opuštěných lokalitách u Vltavy

„Zkoumali jsme, jaké jsou možnosti pomoci obyvatelům, kteří si na hluk z hudby stěžují. Zjistili jsme, že zvuk z produkce hudby provozované ve venkovním prostoru podle platné legislativy, není považován za hluk, na který by bylo možné aplikovat hygienické limity. Na tuto skutečnost upozorňuje i Hygienická stanice hlavního města Prahy na svém webu. Rušení nočního klidu po 22. hodině je věcí veřejného pořádku, který je v kompetenci obcí, příslušné městské policie a Policie České republiky,“ sdělila Michalcová.

„Městská část nemůže úkolovat městskou policii, ta je plně v kompetenci hlavního města, přesto jsem požádala ředitele obvodního ředitelství městské policie v Praze 4, aby lidem v okolí ledáren pomohl. Ujistil mě, že městská policie na místo po 22. hodině pravidelně jezdí,“ dodala.

Pražský primátor Zdeněk Hřib na dotazy serveru Pražský patriot odpovědět nechtěl. „S dotazy ohledně festivalu Lucerna Music Baru Open Air se prosím obracejte na paní radní Hanu Třeštíkovou. Žádost o udělení záštity této akci nebyla směřována na pana primátora, ale přímo na paní radní, která jí v letech 2020 a 2021 vyhověla,“ uvedla Hřibova poradkyně Klára Galová.

„Je mi velmi líto, že produkce ruší obyvatele sousedních čtvrtí. S organizátory jsme v kontaktu a apelujeme na ně, aby dále dodržovali hlukové limity. Pozemek není magistrátu, ale v rukou soukromého vlastníka, proto hlavní město Praha nemá možnost nájem ukončit,“ sdělila radní Třeštíková.

Iniciativu Hluk z Prahy 4 mrzí, jak uvedla ve zmíněném otevřeném dopise, že se Třeštíková nepozastavila nad obrovským rozsahem festivalu Music Baru, všemi jeho důsledky pro občany. A navíc, stejně jako místostarosta Prahy 4 Michal Hroza, udělila za hlavní město festivalu záštitu. „Právě od zástupců samosprávy bychom očekávali největší zastání a ochranu. Té se nám bohužel nedostalo,“ uvedla iniciativa.

„Otevřená letní sezona byla pro těžce zasaženou kulturu důležitou vzpruhou. Desítky umělců, zvukařů, techniků a dalších profesí dostali po dlouhých měsících opět možnost si vydělat na živobytí. Samozřejmě ale musí brát ohledy na Pražany, kteří žijí v okolí,“ podotkla Třeštíková.

Iniciativa se pozastavila nad tím, že festival byl do Ledáren Braník přesunut z Prahy 7 po obrovské vlně stížností tamějších rezidentů. „Sám starosta Prahy 7 Jan Čižinský se na základě žádostí občanů zasadil o přestěhování festivalu z této městské části,“ uvedla.

Čižinský serveru Pražský patriot napsal, že se kvůli stížnostem na hluk v Braníku spojil s městskou policií. „Dodržování nočního klidu je nutné vynutit a žádné výjimky nejsou povolovány. Současně se kolegyně Třeštíková kontaktuje s hygienou a bude s ní spolupracovat při ochraně lidí proti hluku,“ sdělil. 

I když sezóna oficiálních venkovních koncertů v Braníku končí, iniciativa Hluk z Prahy 4 varuje, že už nyní je zřejmé, že příští rok se mají hudební akce vrátit. „Ve stejné lokalitě se plánují i další akce, například Prague Summer Festival 2022,“ uvedla. Na festivalu, který je v plánu od 4. června do 2. července v A-parku, má vystoupit i kapela The Offspring.


Autor: Jan Puci

Tragédie v Kyjích: Vlak srazil dva muže, přebíhali přes koleje

Dnes v 09:41

Kolem půl desáté v pondělí večer došlo k tragédii u železniční zastávky Praha – Kyje. Dva muže, které přebíhali přes koleje v místech, kde to je zakázáno, srazil vlak mířící do centra Prahy. Oba na místě zemřeli. Železniční doprava byla odkloněna.

Dotační program podpoří inovační akce

Včera v 08:07

Rada hl. m. Prahy minulý týden schválila Program na podporu akcí v oblasti inovací v hlavním městě pro rok 2024. Program spouští město s cílem poskytovat podporu inovačním akcím systematicky a předvídatelně. K financování akcí z tohoto programu Praha pro rok 2024 vyčlenila...

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

14. dubna 2024 v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

13. dubna 2024 v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Další články
Nahoru