Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - zatazeno 8°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Branický sportovní klub s více než stoletou tradicí bojuje o přežití
Kurty na plážový volejbal v branickém areálu. Foto: FB Beach Braník

Branický sportovní klub s více než stoletou tradicí bojuje o přežití

Jeden z nejpopulárnějších pražských sportovních areálů čelí existenčním problémům. Řeč je o sportovištích Beach Braník, které vyhledávají zejména milovníci klasické i plážové varianty volejbalu a stolního tenisu. Sportovní klub TJ ABC Braník, který má v Praze už více než stoletou tradici, sužují problémy vyvolané energetickou krizí, která přišla téměř vzápětí hned poté, co se klubu podařilo vzpamatovat z pandemického šoku. Jde přitom jen o jeden případ z mnoha. Podobné problémy musí řešit celý sportovní svět. Existuje vůbec nějaká cesta, jak mládežnickému a profesionálnímu sportu pomoci?

Konec sportu na Braníku?

Areál Beach Braník by se bez nadsázky dal nazvat jednou z bašt pražského plážového volejbalu. Pod taktovkou Tělovýchovné jednoty ABC Braník oslavil v roce 2017 sto let od založení a za tu dobu zde bylo vychováno několik generací tradičních i plážových volejbalistů. Momentálně v něm působí oddíly, které se kromě dvou zmíněných sportů věnují i stolnímu tenisu.

Klub má téměř sedm stovek členů, z nichž skoro pět stovek jsou mládežníci. Ve správě má jeden outdoorový a jeden indoorový komplex – které dohromady tvoří čtyři antukové kurty, čtyři beachvolejbalové kurty s celoročním provozem, herny stolního tenisu a dvě tělocvičny. TJ ABC Braník často reprezentuje ČR i na mezinárodní úrovni, a proto není divu, že se vždy těšila velké přízni zájemců o členství.

Nyní ale zcela vážně hrozí, že sportovní dny na pražském Braníku skončí. Na vině je zejména probíhající energetická krize a s ní související nedostatečná odezva a finanční podpora pro sport z veřejného sektoru. V kombinaci se stagnací, kterou sportovní organizace zažily už v minulých pandemických letech, vzniká smrtící kombinace, která trvá dlouho a v dohledné době se pravděpodobně nedobere konce.

Areál se v současnosti opírá o tři hlavní zdroje financování, což je model, který sportovní organizace využívají poměrně běžně. Jednu příjmovou větev tvoří příspěvky členů klubu, druhou podpora z programu Můj klub zaštiťovaného Národní sportovní agenturou (NSA) a poslední pak podpora od příslušného obecního úřadu, přičemž v tomto případě jde samozřejmě o Magistrát hl. m. Prahy. Samotné kluby se dají rozdělit do tří skupin – ty, které mají vlastní sportovní infrastrukturu, ty, které si ji musejí pronajímat, a ty, které oba přístupy kombinují.

Branický klub využívá třetí variantu. „Máme vlastní sportoviště, která pro nás ale nejsou kapacitně dostatečná. Proto si musíme pronajímat i jiné sportovní plochy pro činnost naší mládeže. Na provoz a údržbu vypsala letos Praha extra podporu, NSA držela plánovanou alokaci. My jako majitel infrastruktury sportovišť se musíme postarat o jeho funkční provozování, tedy zabezpečit kvalitu vytápění, hygienické podmínky, osvětlení atp.,“ vysvětluje Jakub Lébl, majitel areálu Beach Braník, manažer TJ ABC Braník a předseda Pražského volejbalového svazu.

Krize nemá v moderní historii sportu obdoby

Poklesy v alokaci NSA ale názorně dokládá porovnání plánu na rok 2023 s realitou v roce 2018 – tehdy NSA podpořila sportovní organizace a kluby částkou 9,7 miliardy korun, v příštím roce mohou počítat pouze s 5,9 miliardami. Lébl se domnívá, že situaci komplikuje fakt, že sportu není na vládní úrovni přikládána dostatečná důležitost, navzdory existenci samostatné Národní sportovní agentury. „Bohužel sport nemá své ministerstvo, které by mohlo bojovat za svůj rozpočet na vládě a tím zajistit stabilitu a dlouhodobost podpor,“ dodává.

Situace nejen v Braníku se samozřejmě stává ještě kritičtější s nadcházející zimou, kdy se dá očekávat, že náklady na energie budou eskalovat. V Beach Braník první opatření už zavádějí, nicméně je asi marné doufat, že budou dostačující.

„Jedním z důsledků je snížení vytápění prostor. To je nyní bezprostřední opatření, které jsme zavedli. O ostatních budeme rozhodovat ad hoc s ohledem na to, jak se situace bude nadále vyvíjet. V kritickém případě budeme nuceni omezit, anebo dokonce přerušit činnost úplně,“ předpovídá nejistou budoucnost klubu Lébl.

Sportovní funkcionáři napříč republikou se shodují, že odvětví nyní čelí krizi, která v naší moderní historii nemá obdoby. Podobně se vyjadřují i představitelé České unie sportu (ČUS), ve které se sdružuje většina celorepublikových sportovních a tělovýchovných svazů. Podle předsedy unie se odvětví právě teď potýká s největší krizí ve svojí historii.

„Podpora sportu klesá i bez inflace a narůstajících cen za energie. Od nové vlády jsme očekávali změnu, racionalitu a pochopení významu sportu pro stát, to ale zatím nepřichází. Přitom podle vládou schválené koncepce Sport 2025 mělo být všechno jinak a na sport by mělo jít v roce 2025 minimálně 19 miliard korun. Jsme někde na jedné čtvrtině. Pokud by měl být cíl koncepce v roce 2025 splněn, musely by být výdaje na sport v následujících letech meziročně navyšovány o sto procent,“ nechal se v červenci slyšet předseda ČUS Miroslav Jansta – chvíli poté, co vláda snížila roční výdaje na sport na 4,6 miliardy korun. Tedy zhruba o čtvrtinu toho, co ve prospěch sportovních organizací přikázala o rok dříve.

S tím souhlasí i Jakub Lébl. „Situace v oblasti sportu je vysoce alarmující. Osud sportovního prostředí není v našich rukou, ale v rukou obchodníků s energiemi a naší vlády v návaznosti na finanční pomoc. Sport prochází velmi těžkým obdobím. Po covidu přišla tato rána v podobě nárustu cen energií, ale zároveň si uvědomujeme, že sport není jediným postiženým odvětvím,“ podotýká.

Starat se musí stát i obce

Jak si tedy Jakub Lébl představuje efektivní a dostatečnou formu veřejné podpory? „Ideální formou pomoci by aktuálně byla pomoc s úhradou nákladů za energie a je jedno, jestli formou dotace, případně zastropováním cen pro nestátní neziskové organizace, nebo jinou formou příspěvku. Sport se ale dlouhodobě potýká s podfinancováním, jelikož nemá svou pevnou pozici na vládní úrovni, a tím pádem není ani rozpočtově stabilní. Přitom je jednoznačně prokázáno, jakou nezastupitelnou roli ve společnosti sport má. Nás jako sportovní prostředí zajímá stabilita, koncepce rozvoje investic, oprav a údržba sportovišť,“ uzavírá s jasnou představou. 

Do roku 2011 se mohly české sportovní kluby opírat například o příjmy z povinných odvodů provozovatelů hazardních her a loterií. Ti totiž měli do zmíněného roku zákonnou povinnost v duchu jakési „služby společnosti“ směřovat část svých odvodů na veřejně prospěšnou činnost. Tyto peníze tak směřovaly ve prospěch adiktologické prevence, neziskového sektoru, vzdělávání, kultury, ale právě třeba i sportu.

Řada českých měst, a Praha není výjimkou, ale zavádí model takzvané nulové tolerance hazardu. „S řadou kolegů z branže se shodujeme na tom, že takové řešení mělo smysl. Daň jako takovou nikdo nerozporuje, přesměrování odvodů nám navíc dodávalo jistotu, že pomohou organizacím, jejichž cíle jsou konkrétnímu provozovateli blízké. Je asi naivní si myslet, že by se Česká republika k tomuto modelu vrátila, ale jsem si stoprocentně jistý, že obdobný mechanismu by nikomu nevadil. Mezi námi je i mnoho sportovců, a tak si jsem jistý, že by nemalá část provozovatelů volila právě sportovní kluby pro dorost i dospělé,“ uvedl Provoz podnikatel v herním a zábavním průmyslu Pavel Zákravský.


Autor: TZ, red

Praha 4 podpořila cvičení na podporu lidí s roztroušenou sklerózou

Dnes v 10:48

Starosta Ondřej Kubín (ODS) poskytl záštitu 13. ročníku MaRS maratonu. 24hodinový charitativní maraton cvičení pro lidi s roztroušenou sklerózu proběhne 22. – 23. března.

Běžecká škola Prahy 4 slaví deset let

Včera v 08:20

V Praze 4 funguje Běžecká škola již deset let. Výročí oslaví závodem o pohár starosty městské části. Poběží se ve čtvrtek 4. dubna od 17 hodin.

Březnové plavání v bazénu Tyršova domu s Prahou 1

20. února 2024 v 11:39

Tradiční plavání s Prahou 1 se uskuteční 16. března od 14 hodin v bazénu Tyršova domu.

Praha 4 zajistí i letos dotované plavenky pro seniory a hendikepované

18. února 2024 v 10:41

Praha 4 podpoří i v letošním roce sportovní aktivity seniorů dotovanými vstupenkami (plavenkami), které mohou uplatnit v Plaveckém stadionu v Podolí. Rozhodla o tom ve středu 14. února rada městské části. Plavenky jsou určeny pro seniory starší 63 let a držitele průkazu ZTP s trvalým pobytem na...

RunCzech jde do jubilejní 30. sezony s řadou novinek

15. února 2024 v 10:22

Pořadatel běžeckých závodů RunCzech vstupuje do své jubilejní 30. sezony a má pro rok 2024 velké plány. Očekává letos například přes 100 tisíc přihlášených závodníků. I proto navýšil kapacitu pro 1/2Maraton Praha na 15 500 běžců. Nyní již vyprodaný závod, jehož běžecké pole průměrně tvoří více než...

Praha 1: Sport pro děti Na Františku

14. února 2024 v 07:54

Sportovní areál Na Františku pro děti a dospívající připravuje sportovní kroužky a letní sportovní kempy. V areálu se také až do února bruslí.

Poslední týden můžete bruslit na Letné

12. února 2024 ve 12:35

Na Letné se stále bruslí a kluziště bude v provozu do neděle 18. února, denně od 9 do 21 hodin.

Praha 1: Když fotbal pomáhá

5. února 2024 ve 12:40

Výstavu Jaromíra Bosáka najdete od 6. února na Malostranském náměstí.

Praha 1: Na Františku se bruslí i během jarních prázdnin

2. února 2024 v 06:40

Kluziště ve sportovním areálu Na Františku v Praze 1 je otevřeno i přes jarní prázdniny. Pokud to počasí dovolí, bude se bruslit a hrát hokej až do konce února.

CSOP Praha 15 přijme pečovatelku a zdravotní sestru

30. ledna 2024 ve 23:13

Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci (CSOP) Praha 15 přijme pečovatelku a zdravotní sestru. Jedná se o práci na zkrácený úvazek. 

Bruslení za vysvědčení

30. ledna 2024 v 07:19

Děti, keré přinesou na Gutovku v Praze 10 v pátek 2. února vysvědčení, mohou zdarma bruslit.

Na kluzišti v Podolí se stále bruslí

29. ledna 2024 v 10:34

Praha 4 nabídla zájemcům na zimní období 2023/24 veřejné kluziště s technickým ledem. Je umístěno v areálu sportoviště Podolská a v provozu bude až do 29. února. O víkendech je kluziště plně určeno pro veřejnost, v pracovních dnech je dopoledne vyhrazeno pro školy a v odpoledních hodinách opět pro...

Další články
Nahoru