dnes
Čtvrtek - jasno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Branické divadlo letos neotevře: Průtahy kvůli vzduchotechnice a sporům se sousedkou
Krásné divadlo je jednou z dominant Braníku. Foto: Packa / Wikimedia Commons

Branické divadlo letos neotevře: Průtahy kvůli vzduchotechnice a sporům se sousedkou

I když měla rekonstrukce Branického divadla, při které byla vybudována nástavba a nová vzduchotechnika, původně skončit loni na podzim, v kulturním stánku se stále nezačalo hrát. Podle zjištění serveru Pražský patriot to s největší pravděpodobností nebude ani letos! Jaké jsou důvody průtahů?

Při kolaudaci nástavby Branického divadla loni v listopadu zjistil stavební úřad, že v rozporu se stavebním povolením byla na stavbě umístěna vzduchotechnická jednotka, která je nezbytně nutná k provozu divadla. Musela být proto odstraněna.

Podle vyjádření projektantů stavební povolení nebylo třeba, stavební úřad měl jiný názor. Nástavba divadla je již zkolaudovaná, nikoliv však vzduchotechnika. Pro dodatečné povolení vzduchotechniky bylo nutné přeprojektovat její umístění. Stavební povolení bylo uděleno, jedna ze sousedek se proti tomu odvolala k pražskému magistrátu.

„Zdržení způsobili projektanti a sousedka, která se i přes veškerou snahu odmítala dohodnout,“ obhajuje zpoždění zástupce starosty a radní Prahy 4 Jiří Bodenlos, do jehož kompetencí patří investice.

„Praha 4 se půl roku snažila domluvit se sousedkou, která se odvolala. Dostala například nabídky na kompenzaci, veškerou naši snahu však odmítla. Její odvolání leží na stavebním úřadu, běží správní lhůty,“ podotkl.

Bodenlos pochybení Prahy 4 odmítá

Rekonstrukce, kterou financuje čtvrtá městská část, měla původně stát 12,5 milionu korun s DPH. Změna projektu umístění vzduchotechniky a výroba nové vyšla na dalších téměř 3,4 milionu korun.

Bodenlos odmítá, že by Praha 4 nějak pochybila. „Městská část je sice vedena jako stavebník, delegovala však odpovědnost za veškeré doklady na projektanty, kteří za to nesou odpovědnost,“ nevidí pochybení v nezvládnutí projektu Bodenlos.

„Vše nyní záleží na tom, jak odvolání sousedky posoudí magistrát, nepočítám však, že by bylo otevřeno ještě v letošním roce. Bude záležet také na počasí, aby bylo možné vzduchotechnickou jednotku umístit,“ dodal.

Rekonstrukce divadla byla nutná

Podle ředitelky Branického divadla a předsedkyně společnosti pro rekonstrukci a obnovu Branického divadla Letitia Jiřiny Pachlové působí průtahy rekonstrukce velké problémy. „Divadlo muselo bohužel již několikrát zrušit přípravný program a divákům se omluvit za mylné informace. Věřím ale, že jednoho dne se Branické divadlo otevře,“ uvedla.

Nelituje, že rekonstrukce probíhala? V minulosti se totiž objevily kritické hlasy, které práce zpochybňovaly. „Rekonstrukce divadla byla nutná. Celý objekt trpěl vlhkostí jak spodní, tak zatékáním z poškozené střechy. Dalším nepřehlédnutelným problémem byla nevyhovující klimatizace hlediště a jeviště. Omdlévající diváci a stížnosti umělců na nesnesitelné vedro a nedostatek kyslíku byly důvodem k opravě nefunkční klimatizace, kterou nebylo možné pro její hlučnost během představení používat,“ sdělila.

Ředitelka: Věřím, že se diváci vrátí

„Bohužel od prvopočátku chyběla součinnost projektanta s potřebami divadelního provozu, který mu byl zjevně cizí. Z tohoto důvodu docházelo k některým změnám během samotné stavby,“ řekla.

„Věřím, že se i přes dlouhou pauzu diváci do divadla po skončení rekonstrukce vrátí. Začátek nebude snadný. Program, který byl svého času pouze u nás, dnes převzala divadla v centru, kam je pro diváky samozřejmě i lepší dopravní spojení. Bez větší reklamy a zajímavého programu se zahájení prostě neobejde,“ pokračovala.

„Branické divadlo je důležitým centrem v celopražské kulturní síti a nelze jej označit jako divadlo lokálního významu, jak jej kdysi označila grantová komise hlavního města,“ dodala.

Ačkoli magistrát v minulosti divadlo finančně podporoval, grant nebyl kulturní instituci v Braníku udělen loni, ani letos. Divadlo má zažádáno o grant na příští rok.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Další články
Nahoru