Dnes Pátek - skorojasno 13°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 12°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Branické divadlo BRAVO! plánuje víc představení, úpravy hlediště i větší foyer
Téměř sto let stará budova divadla, které se už tři roky jmenuje BRAVO!. Foto: Jan Puci

Branické divadlo BRAVO! plánuje víc představení, úpravy hlediště i větší foyer

Na konci října uplynou přesně tři roky od momentu, kdy radní Prahy 4 vybrali nového nájemce budovy Branického divadla. Ještě než se spolek United Arts & Co, který stojí za akrobatickou skupinou Losers Cirque Company, v téměř sto let staré budově rozkoukal, musel čelit opatřením souvisejícím s pandemií covidu. Dlouhé měsíce nuceného uzavření ustál, v rázovité čtvrti vyprodává představení a má řadu ambiciózních plánů. O nich serveru Pražský patriot vyprávěl Petr Horníček, umělecký šéf divadla BRAVO!, což je současný název kulturní stánku v Branické ulici.

Nový nájemce získal divadelní budovu do pronájmu na dobu neurčitou za měsíční nájemné 30 tisíc korun. Vedení Prahy 4 si s výběrem nechalo poradit od odborné komise, jejíž součástí byli například šéfdramaturgyně Národního divadla Marta Ljubková, 1. místopředsedkyně Asociace nezávislých divadel ČR Pavla Petrová nebo třeba prezident Herecké asociace Ondřej Kepka.

„Náš záměr byl zaměřit se na nový cirkus, pantomimu a nové divadlo. Hned do naší první sezóny bohužel po měsíci zasáhnul covid a museli jsme zavřít. I druhou sezónu, která začala loni na podzim, jsme se museli potýkat s pandemickými omezeními. Věřím, že do třetice už to bude bez omezení,“ řekl Horníček.

hroza-a-hornicek

Michal Hroza (vlevo) a Petr Horníček

„Moc si přeji, aby se neopakovala doba, kdy budou divadla muset zavřít. Vážím si toho, že to nájemce během krušné doby nevzdal a neodešel,“ podotkl radní Prahy 4 pro majetek a kulturu Michal Hroza (TOP 09).

Přestavení v divadle nejsou každý den, aby se provoz rentoval, je potřeba, aby přišlo hodně lidí. To se doposud daří. Na říjen je plánováno „jen“ dvanáct představení, z toho deset novocirkusových a dvě jsou určená pro děti. Na listopad se chystá třináct představení, na prosinec deset. „Věřím, že vše půjde dobře a příští rok si budeme moci dovolit dát na program větší množství představení. Nejsme příspěvková organizace, musíme prodat určitý počet míst, aby to bylo rentabilní,“ vysvětlil Horníček. 

Provozovatelé divadla se snaží lákat různé typy diváků, takže i když zde dominuje nový cirkus, vedle zmíněných dětských představení se v Braníku konají i koncerty. Například v prosinci vystoupí v divadle s improvizačním koncertem dva dny po sobě Dan Bárta, Ondřej Havlík – Endru a Jen Hovorka. Nepředvídatelné melodie, které vzniknou přímo na místě, doplní freestyle vybraných tanečníků a triky akrobatů Losers Cirque Company. 

Divadlo sice před deseti lety prošlo rekonstrukcí, ta se však netýkala samotného sálu. Spolek United Arts & Co se po nastěhování před třemi lety postaral o vymalování, instaloval zvukovou aparaturu, udělal úpravy jeviště, aby měli akrobaté přívětivější podmínky a diváci lépe viděli.

branicke-divadlo-interier

Pohled z hlediště na zkoušku

V koordinaci s majitelem divadla jsou plány na další úpravy. „Společně s nájemcem plánujeme další změny, které přispějí k většímu komfortu diváků a také k nižší energetické náročnosti provozu. Divadlo od začátku podporujeme a hodláme v tom pokračovat,“ řekl místostarosta Hroza.

Nedávno vedení Prahy 4 schválilo záměr nájemce divadla na vybudování vestavby v zadní části hlediště pod balkónem. Tím se zvětší poněkud stísněný foyer. Úpravu zafinancuje jeden ze soukromých partnerů divadla.

Dalšími plány do budoucna jsou výměna sedaček nebo změna sklonu hlediště, aby měli diváci ještě lepší výhled. Zadní řady by se zároveň upravily na kabaretní sezení se stolky.

„Taková rekonstrukce bude stát minimálně pět milionů korun, tak uvidíme, jak se podaří sehnat finance,“ dodal umělecký šéf Horníček. „Na investici by se museli podílet nájemce, městská část a magistrát,“ podotkl místostarosta Hroza.  


Autor: Jan Puci

Trio Bohémo zakončí jarní část festivalu Věčná naděje

29. března 2023 v 10:57

Šestý ročník festivalu Věčná naděje zakončí svou jarní část 30. března koncertem Tria Bohémo v kostele sv. Vavřince na Malé Straně.

Oslavy Mezinárodního dne Romů

29. března 2023 v 07:17

Nezisková organizace ARA Art letos pořádá již 9. ročník oslav Mezinárodního dne Romů. Ten se slaví 8. dubna již od roku 1971, kdy byla založena Mezinárodní romská unie. Oslavy proběhnou od 5. do 8. dubna na několika místech v Praze.

Výstava obrazů Radky Kuželové na radnici

27. března 2023 ve 13:12

V atriu radnice Prahy 13 je k vidění nová výstava obrazů Radky Kuželové a dalších autorů ze skupiny Beneart.

Legendární klub na Chmelnici připomene výstava v Malostranské besedě

27. března 2023 ve 13:02

Historie české, respektive československé, alternativní kulturní scény v osmdesátých a první polovině devadesátých let minulého století je neodmyslitelně spjata s legendárním Junior klubem Na Chmelnici na pražském Žižkově. Od 4. dubna do 15. května se na výstavě Tenkrát Na Chmelnici v Malostranské...

Výstava: Zrod Velké Prahy

27. března 2023 v 10:38

Výstava Zrod Velké Prahy se koná od 3. dubna do 28. dubna v prvním patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru.

Chladné dítě bude mít premiéru v divadle DISK

23. března 2023 v 08:49

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK v pátek 31. března.

Goethe-Islands hledají české kapely a německé songy

23. března 2023 v 08:38

Německý Goethe-Institut a hudební festival United Islands of Prague hledají hudební skupiny složené z žáků základních a středních škol, v jejichž tvorbě je zastoupena němčina. Vítězové soutěže Goethe Islands vystoupí ve velkém stylu s vlastním koncertem v rámci květnových United...

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

22. března 2023 ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti Nová komedie

22. března 2023 v 08:27

Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 11. – 18. dubna. V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty...

Malí nakladatelé, velké knihy. Koná se třetí ročník festivalu KniŽižkov

21. března 2023 v 08:05

KC Vozovna pořádá v sobotu 25. března od 11 hodin třetí ročník festivalu KniŽižkov. Čtenáři si již potřetí zalistují beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechnou si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Nebudou chybět ani dvě...

Jarní koncert na Nuselské radnici: Souznění čtyř harf

20. března 2023 v 11:08

Prah-a-harP kvartet představuje v kontextu české hudební scény ojedinělý úkaz. Sestává ze čtyř harfistek – tří sester a jejich matky. Doposud není známá existence obdobného projektu a přihlédneme-li ke kuriózní skutečnosti, že se jedná o čistě rodinný ansámbl, může se nám tento soubor jevit nejen...

Další články
Nahoru