Dnes Pátek - polojasno 29°C
Zítra Sobota - oblacno 28°C
Pátek 19. 7. 2024
Svátek má Čeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Branické divadlo BRAVO! plánuje víc představení, úpravy hlediště i větší foyer
Téměř sto let stará budova divadla, které se už tři roky jmenuje BRAVO!. Foto: Jan Puci

Branické divadlo BRAVO! plánuje víc představení, úpravy hlediště i větší foyer

Na konci října uplynou přesně tři roky od momentu, kdy radní Prahy 4 vybrali nového nájemce budovy Branického divadla. Ještě než se spolek United Arts & Co, který stojí za akrobatickou skupinou Losers Cirque Company, v téměř sto let staré budově rozkoukal, musel čelit opatřením souvisejícím s pandemií covidu. Dlouhé měsíce nuceného uzavření ustál, v rázovité čtvrti vyprodává představení a má řadu ambiciózních plánů. O nich serveru Pražský patriot vyprávěl Petr Horníček, umělecký šéf divadla BRAVO!, což je současný název kulturní stánku v Branické ulici.

Nový nájemce získal divadelní budovu do pronájmu na dobu neurčitou za měsíční nájemné 30 tisíc korun. Vedení Prahy 4 si s výběrem nechalo poradit od odborné komise, jejíž součástí byli například šéfdramaturgyně Národního divadla Marta Ljubková, 1. místopředsedkyně Asociace nezávislých divadel ČR Pavla Petrová nebo třeba prezident Herecké asociace Ondřej Kepka.

„Náš záměr byl zaměřit se na nový cirkus, pantomimu a nové divadlo. Hned do naší první sezóny bohužel po měsíci zasáhnul covid a museli jsme zavřít. I druhou sezónu, která začala loni na podzim, jsme se museli potýkat s pandemickými omezeními. Věřím, že do třetice už to bude bez omezení,“ řekl Horníček.

hroza-a-hornicek

Michal Hroza (vlevo) a Petr Horníček

„Moc si přeji, aby se neopakovala doba, kdy budou divadla muset zavřít. Vážím si toho, že to nájemce během krušné doby nevzdal a neodešel,“ podotkl radní Prahy 4 pro majetek a kulturu Michal Hroza (TOP 09).

Přestavení v divadle nejsou každý den, aby se provoz rentoval, je potřeba, aby přišlo hodně lidí. To se doposud daří. Na říjen je plánováno „jen“ dvanáct představení, z toho deset novocirkusových a dvě jsou určená pro děti. Na listopad se chystá třináct představení, na prosinec deset. „Věřím, že vše půjde dobře a příští rok si budeme moci dovolit dát na program větší množství představení. Nejsme příspěvková organizace, musíme prodat určitý počet míst, aby to bylo rentabilní,“ vysvětlil Horníček. 

Provozovatelé divadla se snaží lákat různé typy diváků, takže i když zde dominuje nový cirkus, vedle zmíněných dětských představení se v Braníku konají i koncerty. Například v prosinci vystoupí v divadle s improvizačním koncertem dva dny po sobě Dan Bárta, Ondřej Havlík – Endru a Jen Hovorka. Nepředvídatelné melodie, které vzniknou přímo na místě, doplní freestyle vybraných tanečníků a triky akrobatů Losers Cirque Company. 

Divadlo sice před deseti lety prošlo rekonstrukcí, ta se však netýkala samotného sálu. Spolek United Arts & Co se po nastěhování před třemi lety postaral o vymalování, instaloval zvukovou aparaturu, udělal úpravy jeviště, aby měli akrobaté přívětivější podmínky a diváci lépe viděli.

branicke-divadlo-interier

Pohled z hlediště na zkoušku

V koordinaci s majitelem divadla jsou plány na další úpravy. „Společně s nájemcem plánujeme další změny, které přispějí k většímu komfortu diváků a také k nižší energetické náročnosti provozu. Divadlo od začátku podporujeme a hodláme v tom pokračovat,“ řekl místostarosta Hroza.

Nedávno vedení Prahy 4 schválilo záměr nájemce divadla na vybudování vestavby v zadní části hlediště pod balkónem. Tím se zvětší poněkud stísněný foyer. Úpravu zafinancuje jeden ze soukromých partnerů divadla.

Dalšími plány do budoucna jsou výměna sedaček nebo změna sklonu hlediště, aby měli diváci ještě lepší výhled. Zadní řady by se zároveň upravily na kabaretní sezení se stolky.

„Taková rekonstrukce bude stát minimálně pět milionů korun, tak uvidíme, jak se podaří sehnat finance,“ dodal umělecký šéf Horníček. „Na investici by se museli podílet nájemce, městská část a magistrát,“ podotkl místostarosta Hroza.  


Autor: Jan Puci

Projekce krátkých filmů: Malé příběhy velkého světa

Včera v 09:33

Tři krátké filmy v baru kultury a oddychu, v Džungli BKAO, na pražském Výstavišti uvidíte 23. července. Začíná se 19 hodin, filmy se budou promítat od 20 a vstup je zdarma.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Di Coeli

16. července 2024 v 11:02

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 18. července zve na vinici Máchalka.

Performativní přednáška s antropologem Matinem Soukupem

16. července 2024 v 06:43

Pragovka Gallery zve 18. července od 18 hodin na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona Horvátha Broken femur.

Nový termín zrušeného koncertu

15. července 2024 v 10:01

Náhradní termín zrušeného koncertu s názvem Učitel a jeho žák – tchán a jeho zeť, který měl původně proběhnout 23. května, se uskuteční 11. září od 17 hodin v sále Nuselské radnice v Praze 4.

Výstava: Fire Walk With Me!

14. července 2024 v 09:34

The Design, designový obchod s prodejní galerií a kavárnou nabízí více než 3× do roka spatřit výstavu umělců, kteří se zabývají designem, malbou, keramikou, šperky nebo módními doplňky.

Karaoke blues u Keplera

13. července 2024 ve 13:54

Jedno osudové setkání, spousta melancholie i několik litrů kořalky. Finský režisér Aki Kaurismaki vtiskl svůj nezaměnitelný rukopis dalšímu filmu. Rozněžnil přitom srdce svých příznivců i okoralých, cynických kritiků.

V parku Prahy 2 začalo Hudební léto

11. července 2024 ve 14:50

Včera začalo Hudební léto v parcích Prahy 2. První letošní koncert v Riegrových sadech se vydařil navzdory předpovědi počasí.

Výstava: Kafka a Praha aneb ozvěny kafkovského kolokvia

11. července 2024 v 07:37

Fotografie v Galerii Point z porevolučního mezinárodního kolokvia Kafka a Praha jsou historickým dokladem doby nedlouho po převratu v roce 1992. Kolokvium se konalo v dsd Goethe-Institut Prag a bylo symbolickým znovuotevřením svobodné diskuse nad Kafkovým dílem.

Born a Oliva v Chodovské tvrzi

9. července 2024 v 16:37

Chodovská tvrz je otevřena, a do 29. září zde najdete výstavu Adolfa Borna a Miroslava Olivy.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Adhuc Vivit I

9. července 2024 v 16:34

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 11. července zve do Parku Zahrádky.

Další články
Nahoru