Dnes Čtvrtek - zatazeno 5°C
Zítra Pátek - oblacno 8°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Branické divadlo BRAVO! plánuje víc představení, úpravy hlediště i větší foyer
Téměř sto let stará budova divadla, které se už tři roky jmenuje BRAVO!. Foto: Jan Puci

Branické divadlo BRAVO! plánuje víc představení, úpravy hlediště i větší foyer

Na konci října uplynou přesně tři roky od momentu, kdy radní Prahy 4 vybrali nového nájemce budovy Branického divadla. Ještě než se spolek United Arts & Co, který stojí za akrobatickou skupinou Losers Cirque Company, v téměř sto let staré budově rozkoukal, musel čelit opatřením souvisejícím s pandemií covidu. Dlouhé měsíce nuceného uzavření ustál, v rázovité čtvrti vyprodává představení a má řadu ambiciózních plánů. O nich serveru Pražský patriot vyprávěl Petr Horníček, umělecký šéf divadla BRAVO!, což je současný název kulturní stánku v Branické ulici.

Nový nájemce získal divadelní budovu do pronájmu na dobu neurčitou za měsíční nájemné 30 tisíc korun. Vedení Prahy 4 si s výběrem nechalo poradit od odborné komise, jejíž součástí byli například šéfdramaturgyně Národního divadla Marta Ljubková, 1. místopředsedkyně Asociace nezávislých divadel ČR Pavla Petrová nebo třeba prezident Herecké asociace Ondřej Kepka.

„Náš záměr byl zaměřit se na nový cirkus, pantomimu a nové divadlo. Hned do naší první sezóny bohužel po měsíci zasáhnul covid a museli jsme zavřít. I druhou sezónu, která začala loni na podzim, jsme se museli potýkat s pandemickými omezeními. Věřím, že do třetice už to bude bez omezení,“ řekl Horníček.

hroza-a-hornicek

Michal Hroza (vlevo) a Petr Horníček

„Moc si přeji, aby se neopakovala doba, kdy budou divadla muset zavřít. Vážím si toho, že to nájemce během krušné doby nevzdal a neodešel,“ podotkl radní Prahy 4 pro majetek a kulturu Michal Hroza (TOP 09).

Přestavení v divadle nejsou každý den, aby se provoz rentoval, je potřeba, aby přišlo hodně lidí. To se doposud daří. Na říjen je plánováno „jen“ dvanáct představení, z toho deset novocirkusových a dvě jsou určená pro děti. Na listopad se chystá třináct představení, na prosinec deset. „Věřím, že vše půjde dobře a příští rok si budeme moci dovolit dát na program větší množství představení. Nejsme příspěvková organizace, musíme prodat určitý počet míst, aby to bylo rentabilní,“ vysvětlil Horníček. 

Provozovatelé divadla se snaží lákat různé typy diváků, takže i když zde dominuje nový cirkus, vedle zmíněných dětských představení se v Braníku konají i koncerty. Například v prosinci vystoupí v divadle s improvizačním koncertem dva dny po sobě Dan Bárta, Ondřej Havlík – Endru a Jen Hovorka. Nepředvídatelné melodie, které vzniknou přímo na místě, doplní freestyle vybraných tanečníků a triky akrobatů Losers Cirque Company. 

Divadlo sice před deseti lety prošlo rekonstrukcí, ta se však netýkala samotného sálu. Spolek United Arts & Co se po nastěhování před třemi lety postaral o vymalování, instaloval zvukovou aparaturu, udělal úpravy jeviště, aby měli akrobaté přívětivější podmínky a diváci lépe viděli.

branicke-divadlo-interier

Pohled z hlediště na zkoušku

V koordinaci s majitelem divadla jsou plány na další úpravy. „Společně s nájemcem plánujeme další změny, které přispějí k většímu komfortu diváků a také k nižší energetické náročnosti provozu. Divadlo od začátku podporujeme a hodláme v tom pokračovat,“ řekl místostarosta Hroza.

Nedávno vedení Prahy 4 schválilo záměr nájemce divadla na vybudování vestavby v zadní části hlediště pod balkónem. Tím se zvětší poněkud stísněný foyer. Úpravu zafinancuje jeden ze soukromých partnerů divadla.

Dalšími plány do budoucna jsou výměna sedaček nebo změna sklonu hlediště, aby měli diváci ještě lepší výhled. Zadní řady by se zároveň upravily na kabaretní sezení se stolky.

„Taková rekonstrukce bude stát minimálně pět milionů korun, tak uvidíme, jak se podaří sehnat finance,“ dodal umělecký šéf Horníček. „Na investici by se museli podílet nájemce, městská část a magistrát,“ podotkl místostarosta Hroza.  


Autor: Jan Puci

Praha 1: Varhanní nešpory maltézských rytířů

Včera v 10:09

V rámci cyklu „Varhanní nešpory maltézských rytířů“ uspořádá Suverénní Rytířský a Špitální řád sv. Jana z Jeruzaléma, Rhodu a Malty a Společnost pro duchovní hudbu za finanční podpory radnice Prahy 1 v řádovém kostele Panny Marie pod řetězem koncert duchovní hudby v pondělí 10. října...

Art Book Fair. Prodejní veletrh zaměřený na literaturu

21. září 2022 v 10:37

Galerie hlavního města Prahy uvede poslední zářijový víkend druhý ročník Art Book Fair – knižního veletrhu zaměřeného na uměleckou a uměnovědnou literaturu. V průběhu dvou dnů nabídne platformu pro více než 60 vystavovatelů – galerie, umělecké školy, internetové portály, časopisy, nakladatelství,...

Století mučedníků. Výstava představí křesťany, kteří se stali obětmi totalitních režimů

21. září 2022 v 09:58

V pátek 23. září začne v Ambitu kláštera františkánů u Panny Marie Sněžné putovní výstava Století mučedníků (Century of Martyrs), která představuje osobnosti z různých evropských států, které zasvětily svůj život službě Bohu, lidem a společnosti. Muzeum paměti XX. století a Platforma evropské...

Kreslířka Bára z Nikolajky představí svůj nový projekt Barbora Sika

21. září 2022 v 09:44

Výrazná kreslířka Bára z Nikolajky představí na letošní výstavě Designblok svůj nový projekt Barbora Sika. Svou kolekci abstraktních maleb CirkLES uvede společně s nábytkářským duem BUDU. Instalace s mottem „Je to jen o úhlu pohledu“ oslaví svou vernisáž...

Musica Dolce Vita ve Vysočanech

20. září 2022 v 18:38

Cyklus koncertů komorní hudby pokračuje v obřadní síni vysočanské radnice ve čtvrtek 22. září vystoupením souboru Musica Dolce Vita.

Midi Lidi a Letní kapela zahrají zdarma na závěr Landscape festivalu

20. září 2022 v 09:15

Landscape festival připravil na závěr letošního ročníku koncert dvou vynikajících kapel. V prostoru Nákladového nádraží Žižkov, kde má festival hlavní expozici, vystoupí 20. září od 19 hodin kultovní Midi Lidi a Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem. 

Vernisáž umělecké instalace: Dvě barevná vychýlení – Štěpán Málek

20. září 2022 v 08:33

Projekt Štěpána Málka Dvě vychýlení v barvě situovaný na podesty schodiště před Volnočasovým centrem H55 v Hloubětíně je inspirován kouzlem pohledového betonu, betonu jako materiálu, který nemusí být jen čímsi strohým a industriálním.

Dny Prahy 15: Multikulturní festival Pestrá Praha 15

19. září 2022 ve 21:53

V areálu Galerie Golf Hostivař se ve čtvrtek 22. září koná festival Pestrá Praha 15.

Koncert: Michal Hrůza a Kapela Hrůzy

19. září 2022 v 18:06

V pátek 30. září vás čeká páteční odpoledne plné muziky u rozhledny Doubravka.

NO NAME vystoupí v Hostivaři

19. září 2022 v 17:16

Praha 15 ve spolupráci s Galerií Golf Hostivař a uměleckou agenturou ZV zvou na koncert slovenské skupiny NO NAME

Koncert pro Motýlek

18. září 2022 v 10:34

Praha 14 zve na koncert pro Motýlek. V úterý 20. září od 18:30 hodin v Kulturním domě v Kyjích zazní nejznámější české a světové operní a operetní árie.

Výstava obrazů od umělců s mentálním postižením v Sovových mlýnech

18. září 2022 v 09:27

Každý může být umělcem. To je podtitul celorepublikové výtvarné soutěže pro výtvarně nadané lidi s mentálním postižením. Mimořádnou výstavu přihlášených uměleckých děl chystá od 20. září Museum Kampa.

SMOKIE revival a INA HANY BANY na Střeleckém ostrově

18. září 2022 v 08:39

V sobotu 24. září od 15 hodin se na Střeleckém ostrově uskuteční koncert profesionálních kapel SMOKIE revival a INA HANY BANY. Těšit se můžete na nejslavnější hity od anglické hudební skupiny, která byla založena v roce 1965 a která byla populární zejména v 70. letech minulého...

Další články
Nahoru