Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Branické divadlo BRAVO! plánuje víc představení, úpravy hlediště i větší foyer
Téměř sto let stará budova divadla, které se už tři roky jmenuje BRAVO!. Foto: Jan Puci

Branické divadlo BRAVO! plánuje víc představení, úpravy hlediště i větší foyer

Na konci října uplynou přesně tři roky od momentu, kdy radní Prahy 4 vybrali nového nájemce budovy Branického divadla. Ještě než se spolek United Arts & Co, který stojí za akrobatickou skupinou Losers Cirque Company, v téměř sto let staré budově rozkoukal, musel čelit opatřením souvisejícím s pandemií covidu. Dlouhé měsíce nuceného uzavření ustál, v rázovité čtvrti vyprodává představení a má řadu ambiciózních plánů. O nich serveru Pražský patriot vyprávěl Petr Horníček, umělecký šéf divadla BRAVO!, což je současný název kulturní stánku v Branické ulici.

Nový nájemce získal divadelní budovu do pronájmu na dobu neurčitou za měsíční nájemné 30 tisíc korun. Vedení Prahy 4 si s výběrem nechalo poradit od odborné komise, jejíž součástí byli například šéfdramaturgyně Národního divadla Marta Ljubková, 1. místopředsedkyně Asociace nezávislých divadel ČR Pavla Petrová nebo třeba prezident Herecké asociace Ondřej Kepka.

„Náš záměr byl zaměřit se na nový cirkus, pantomimu a nové divadlo. Hned do naší první sezóny bohužel po měsíci zasáhnul covid a museli jsme zavřít. I druhou sezónu, která začala loni na podzim, jsme se museli potýkat s pandemickými omezeními. Věřím, že do třetice už to bude bez omezení,“ řekl Horníček.

hroza-a-hornicek

Michal Hroza (vlevo) a Petr Horníček

„Moc si přeji, aby se neopakovala doba, kdy budou divadla muset zavřít. Vážím si toho, že to nájemce během krušné doby nevzdal a neodešel,“ podotkl radní Prahy 4 pro majetek a kulturu Michal Hroza (TOP 09).

Přestavení v divadle nejsou každý den, aby se provoz rentoval, je potřeba, aby přišlo hodně lidí. To se doposud daří. Na říjen je plánováno „jen“ dvanáct představení, z toho deset novocirkusových a dvě jsou určená pro děti. Na listopad se chystá třináct představení, na prosinec deset. „Věřím, že vše půjde dobře a příští rok si budeme moci dovolit dát na program větší množství představení. Nejsme příspěvková organizace, musíme prodat určitý počet míst, aby to bylo rentabilní,“ vysvětlil Horníček. 

Provozovatelé divadla se snaží lákat různé typy diváků, takže i když zde dominuje nový cirkus, vedle zmíněných dětských představení se v Braníku konají i koncerty. Například v prosinci vystoupí v divadle s improvizačním koncertem dva dny po sobě Dan Bárta, Ondřej Havlík – Endru a Jen Hovorka. Nepředvídatelné melodie, které vzniknou přímo na místě, doplní freestyle vybraných tanečníků a triky akrobatů Losers Cirque Company. 

Divadlo sice před deseti lety prošlo rekonstrukcí, ta se však netýkala samotného sálu. Spolek United Arts & Co se po nastěhování před třemi lety postaral o vymalování, instaloval zvukovou aparaturu, udělal úpravy jeviště, aby měli akrobaté přívětivější podmínky a diváci lépe viděli.

branicke-divadlo-interier

Pohled z hlediště na zkoušku

V koordinaci s majitelem divadla jsou plány na další úpravy. „Společně s nájemcem plánujeme další změny, které přispějí k většímu komfortu diváků a také k nižší energetické náročnosti provozu. Divadlo od začátku podporujeme a hodláme v tom pokračovat,“ řekl místostarosta Hroza.

Nedávno vedení Prahy 4 schválilo záměr nájemce divadla na vybudování vestavby v zadní části hlediště pod balkónem. Tím se zvětší poněkud stísněný foyer. Úpravu zafinancuje jeden ze soukromých partnerů divadla.

Dalšími plány do budoucna jsou výměna sedaček nebo změna sklonu hlediště, aby měli diváci ještě lepší výhled. Zadní řady by se zároveň upravily na kabaretní sezení se stolky.

„Taková rekonstrukce bude stát minimálně pět milionů korun, tak uvidíme, jak se podaří sehnat finance,“ dodal umělecký šéf Horníček. „Na investici by se museli podílet nájemce, městská část a magistrát,“ podotkl místostarosta Hroza.  


Autor: Jan Puci

Michael Červenka vystavuje na radnici

Dnes v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

V Praze 11 budou vyhlášeny výsledky literární soutěže

26. listopadu 2023 ve 12:13

V úterý 28. listopadu od 16 hodin zve radnice na slavnostní setkání, při němž bude udělena Cena Miloslava Švandrlíka, kterou získá autor nejvtipnější humoristické knihy vytvořené v roce 2022.

Venkovní výstava věnovaná Antonínu Švehlovi

26. listopadu 2023 v 11:53

Venkovní výstavu věnovanou Antonínu Švehlovi najdete nově v parku v Holoubkovské ulici. Letošní rok nese v Praze 15 označení „Rok Antonína Švehly“, kdy si radnice připomíná slavného rodáka a čestného občana in memoriam.

Večer s Bělou Janoštíkovou

26. listopadu 2023 v 08:43

Autorský večer spisovatelky Běly Janoštíkové se koná v úterý 28. listopadu od 18:30 hodin v Knihovně Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Co bude, Vltavská? Eva Truncová a Monika Přikrylová

24. listopadu 2023 v 08:19

Včera byla zahájena devátá a zároveň poslední výstava v Galerii Vltavská, která je provozována programem Umění pro město. Autorky Eva Truncová a Monika Přikrylová zde uvedly instalaci Co bude, Vltavská?, která se – stejně jako předchozí zdejší výstavy – vztahuje k místu Vltavské, ale kriticky...

Divadlo Viola oslavilo 60. narozeniny speciálním večerem

24. listopadu 2023 v 08:02

Legendární Viole, „nejmenšímu velkému divadle v Praze“, je letos 60! Oslavy, jejichž součástí byly například tematické výstavy fotografií či pořady České televize a Českého rozhlasu, vyvrcholily v neděli 19. listopadu. Symbolicky přesně 60 let poté, kdy měla ve Viole premiéru slavná Holanova Noc...

Poslední letošní premiéra v divadle Ponec bude o naší kůži

21. listopadu 2023 v 17:45

V závěru listopadu, dvacátého sedmého, od 20 hodin se v divadle Ponec poprvé představí taneční inscenace s prvky detektivního thrilleru Rukavičkářské závody. V této performanci choreografky Terezy Lenerové se fikce prolíná se zážitky s naší vlastní kůží. 

Oceněná inscenace O Pavlovi v Divadle Na zábradlí

21. listopadu 2023 v 08:22

Letošní novinka v repertoáru Divadla Na zábradlí, inscenace O Pavlovi, je sondou do vztahu chartistky Dani Horákové a jejího manžela, filmaře Pavla Juráčka. V hlavní roli Dani exceluje Anežka Kubátová, která za svůj výkon získala Cenu Divadelních novin (kategorie Ženský herecký výkon bez ohledu na...

Galerie 1: Tomáš Jetela X-Hyde Star Ancient Rhymes

19. listopadu 2023 v 10:55

Výstava malíře Tomáše Jetely v Galerii 1 od 29. listopadu.

Výstava: Konečně doma

17. listopadu 2023 v 10:51

Ve dnech 20. listopadu až 10. prosince se na piazzettě Národního divadla uskuteční exteriérová výstava s názvem Konečně doma, jejímž hlavním cílem je přiblížit veřejnosti důležitost náhradní rodinné péče.

Noc divadel 2023 přivede na jeviště Hamlety napříč generacemi

17. listopadu 2023 v 09:00

Letošní Noc divadel v Divadle Na zábradlí v sobotu 18. listopadu od 21 hodin bude mít punc výjimečnosti. Po představení oblíbené inscenace Hamleti se jeviště divadla stane místem setkání největšího počtu žijících představitelů českých Hamletů napříč generacemi. 

Dáša Součková spolu s Lili Marlene oslaví narozeniny v Malostranské besedě

15. listopadu 2023 v 16:06

V Malostranské besedě proběhne 26. listopadu koncert skupiny Lili Marlene spojený s oslavou kulatých narozenin zpěvačky vládnoucí výjimečným hlasem Dáši Součkové.

Hudba v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

15. listopadu 2023 ve 12:43

V pátek 17. listopadu se od 16:30 koná modlitba za vlast, která bude doprovázená varhanní hudbou.

Nové výstavy v Pragovka Gallery pracují s experimentem, krajinou a progresivními přístupy

15. listopadu 2023 v 09:01

Ve čtvrtek 16. listopadu v 18 hodin zahájí Pragovka Gallery v pražských Vysočanech čtyři nové výstavy. Skupinová výstava Experiment – Boudníkova klika představí pod kurátorským vedením Adama Hnojila pětici autorů, jejichž doménou jsou práce na papíře. Duo Ewa a Jacek Doroszenko tvoří intermediální...

Prague Philharmonia Wind Quintet vystoupí v cyklu FOK

14. listopadu 2023 v 11:10

FOK pozval do kláštera sv. Anežky České dechové kvinteto složené z předních hráčů prestižních pražských orchestrů – Prague Philharmonia Wind Quintet. 

Další články
Nahoru