dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Pražská kultura

Brána svaté Anežky doplní vchod do Františkánské zahrady

Kovová reliéfní brána svaté Anežky České doplní vchod do Františkánské zahrady v blízkosti Václavského náměstí. Bude součástí vchodu do zahrady od polikliniky v Palackého ulici.

Autorem brány je Petr Císařovský, který vytvořil na počátku 90. let už bránu z pasáže Alfa. Slavnostně odhalovat by se měla na konci září nebo na začátku října, řekl ČTK Císařovský. Brána o rozměrech 2,2krát 2,5 metru vyjde asi na 875.000 korun.

„Proto jsem iniciativně navrhl, že se pokusím potřebné finance získat od sponzorů. Bohužel jsem od nich obdržel pouhých 40 000 korun,“ uvedl autor brány. Mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková doplnila, že městská část přidá 200 000 korun na instalaci a dopravu brány. „Svatá Anežka zakládala mimo kláštery také špitály a útulky pro staré a nemocné, tak se jeví umístění při vstupu do pasáže s komplexem zdravotních středisek, ambulancí a lékáren přesně zapadající,“ řekl u příležitosti schválení záměru v roce 2012 starosta městské části Oldřich Lomecký (TOP 09).

Kromě brány sv. Františka, která vede do zahrady z pasáže Alfa od Vodičkovy ulice, a nové brány sv. Anežky, by měly v zahradě přibýt ještě brána Karla IV., brána Platónská, brána Živý kříž, Zvěstování a brána Starý a Nový zákon.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru