dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Brána do vesmíru: Na interaktivní výstavě se budete moci vžít do kůže kosmonautů
Výstava Brána do vesmíru začne už za dva měsíce. Představí se i kosmické skafandry, z nichž některé budou originály. Foto: archiv JVS GROUP

Brána do vesmíru: Na interaktivní výstavě se budete moci vžít do kůže kosmonautů

Vyzkoušet si, jak vypadá výcvik kosmonautů nebo si prohlédnout makety ve skutečné velikosti známých kosmických lodí či originální skafandry budou moci návštěvníci výstavy Brána do vesmíru (Gateway to Space). Putovní zahraniční expozici viděli lidé už v Kodani, odtud přijede do Prahy.

Podle pořadatelů zapůjčila exponáty i americká vesmírná agentura NASA. výstava se uskuteční na holešovickém výstavišti v Křižíkových pavilonech B a C, začne 12. března a potrvá do června. Jde o unikátní projekt, který se v Česku zatím neuskutečnil.

brana-do-vesmiru-clanek2-nahled „Jsem přesvědčený, že návštěvníci získají nezapomenutelné zážitky a osobně se nejvíce těším na ohlasy na interaktivní exponáty, na simulátory a trenažéry," uvedl novinář a propagátor kosmonautiky Pavel Toufar, který je odborným garantem expozice.

Interaktivní exponáty mají návštěvníkům přiblížit pocity kosmonautů při výcviku i kosmickém letu. Jde například o zařízení nazvané Multi-Axis Trainer umožňující rotaci ve všech osách nebo letecké pilotní simulátory stíhačky F 15 a simulátor přistání raketoplánu.

Mezi nejcennější předměty patří kámen z Měsíce a návštěvníci se ho budou skrz vitrínu dotýkat prsty. Lidé si budou také moct projít funkční maketu simulátoru pilotní kabiny amerického raketoplánu STS, podle pořadatelů si vyzkouší přistání jako při skutečném návratu z oběžné dráhy.

brana-do-vesmiru-clanek-nahled Nahlédnout mohou i do průchozí makety modulu orbitální stanice, který jim umožní představit si, jak se žije a pracuje na oběžné dráze. K vidění budou i makety kosmické lodi Sojuz se základním ruským blokem Zarja-FGB, základního bloku orbitální stanice MIR, zjednodušená maketa návratové kabiny americké kosmické lodi nebo doposud nejsilnější nosná raketa Saturn V. Ta umožnila USA zajistit přistání člověka na Měsíci a na oběžnou dráhu vynesla rozměrnou orbitální stanici Skylab.

Na výstavě bude zmenšená maketa, protože raketa byla vysoká přes 110 metrů. Navrhli ji ve vědeckém středisku Marshall Space Flight Center americké NASA v Huntswille v Alabamě, kde se nachází i U.S. Space and Rocket Center, a kde vyrobili také tuto maketu.

brana-do-vesmiru-clanek3-nahled Raketový obr odstartoval na oběžnou dráhu naposledy v roce 1973. Představí se ale i originály, jako například ruský kosmický skafandr Sokol, americký skafandr EMU pro výstup do volného kosmu i skafandr prvního kosmonauta Jurije Gagarina.

Lístky vyjdou na 300 korun. České vědecké instituce jako třeba Astronomický ústav Akademie věd ČR či Česká kosmická kancelář zatím přizvány ke spolupráci nebyly. Mluvčí ústavu Pavel Suchan považuje akci spíše za komerční. „Je ale dobře, že to u nás bude. Snad to bude i kvalitní," řekl ČTK.


Další články
Nahoru