dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
9°C
Bramboračka v metru? Praha chce povolit cyklistům nastupovat do všech dveří soupravy
Ilustrační foto: archiv

Bramboračka v metru? Praha chce povolit cyklistům nastupovat do všech dveří soupravy

V Praze si koupilo roční kupon na MHD 163 018 cestujících. V porovnání s loňským rokem město zaznamenalo zhruba dvojnásobek držitelů ročních kuponů. Roční kupon letos město zlevnilo o 1100 korun na dnešních 3650 korun. Bezplatnou MHD Praha nyní nezvažuje. V rámci podpory cyklistiky povolí nastupovat s koly do jakýchkoli dveří souprav.

Praha a dopravní podnik spustí na webu kalkulačku, která každému přepočítá, na kolik je vyjde cesta v případě, že jede autem, nebo veřejnou dopravou. „Praha 4, která se stala businessovým centrem, je typickou ukázkou, kdy ten, kdo jede z Budějovické nebo Pankráce do centra vozem, vždy přijede se zpožděním," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Zcela bezplatnou MHD Praha nyní nezvažuje, podle Dolínka na to nemá město dostatek financí.

Ve veřejné dopravě chce město usnadnit i pohyb pro cyklisty, pro něž by měla být doplňkem při jejich cestování po Praze. V první fázi v metru budou moci cyklisté nastoupit do všech dveří vlakové soupravy. Praha spustí v souvislosti s tím infokampaň, která Pražany upozorní, jak mají cestovat s bicyklem v metru, aniž by obtěžovali či ohrožovali ostatní cestující. „Je třeba apelovat na cestující, aby byli ohleduplní," řekl předseda magistrátní komise pro cyklodopravu Stanislav Kozubek.

Jak je to s koly v pražské MHD nyní?

Metro
Mohou být přepravována v každém voze maximálně dvě jízdní kola na každé poslední plošině ve směru jízdy.

Tramvaje
Přeprava jízdních kol zdarma. V tramvaji mohou být jízdní kola přepravována pouze ve vybraných úsecích ve směru z centra, s výjimkou pracovního dne v období od 14 do 19 hodin.

Autobusy
Na lince AE (Airport Express) provozované v trase Hlavní nádraží – Letiště Václava Havla Praha je možná přeprava jízdního kola zabaleného pro leteckou přepravu, a to zdarma. V ostatních autobusech není obecně přeprava jízdních kolo povolena (ani v případě náhradní dopravy).

Přívozy
Přeprava jízdních kol zdarma.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru