dnes
Pátek - obcasny-dest
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Božínku, božínku, podzim klepe na dveře, Toulcův dvůr zve na dožínky
Do Toulcova dvora přijede našňořený žebřiňák s koňmi a chasou. Foto: archiv

Božínku, božínku, podzim klepe na dveře, Toulcův dvůr zve na dožínky

V sobotu 12. září od 10 do 18 hodin se uskuteční v hostivařském Toulcově dvoře oslava dožínek spojená s jarmarkem. Jde o tradiční pozdně letní setkání plné příjemné atmosféry, dobrodružství, folklorních vystoupení, dílniček inspirovaných tématem dožínek a nastávajícího podzimu. Ale i o setkání s tradicí, řemesly, prodejci rodinných farem či drobných dárků vlastní výroby, s výrobci přírodní kosmetiky, ekologické drogerie nebo zdravého mlsání.

Dožínky

Včasné a zdárné sklizení úrody z polí do stodol bylo od pradávna důvodem k jásavé oslavě. Oslava sklizně úrody patřila mezi nejvýznamnější lidové svátky. Úspěšné ukončení této důležité etapy v životě našich předků bylo velmi významné. Všichni se radovali, že obilí je již pod střechou, živobytí na příští zimu je zajištěno a namáhavá práce na polích je konečně ukončena. Slavili Dožínky. Tato velká událost začínala již na poli. Když byla práce hotová, daly se žnečky do zdobení. Nejprve z posledních klasů a polního kvítí upletly pěkný veliký  „dožínkový“ věnec pro hospodáře  a malé věnečky, kterými si ověnčily hlavu. Nakonec ozdobily hrábě a srpy. Za doprovodu muziky a zpěvu se vyjelo na statek.

Samozřejmostí bude dožínkové občerstvení s alkoholickými i nealkoholickými nápoji a burčák. Letos se návštěvníci mohou těšit na různá překvapení. Jedním z nich je návštěva Magdaleny Dobromily Rettigové.

Tato návštěva z minulosti si zaslouží naši pozornost a návštěvníci se mohou těšit i na dílny, které připravila. Součásti jarmarku je i výstava Strašáků do zelí nebo účast flašinetáře.

Sváteční atmosféru dotvoří v 15 hodin vjezd našňořeného žebřiňáku s koňmi a chasou do dvora a poté obřadné předání dožínkového věnce hospodáři. Celou slavnost zajistí folklorní soubor Sluníčko z Rokycan. Při muzice bude možnost si skočit v kole.

Historický dvůr a barokní stáje se obléknou do svátečního a prostory zaplní řemeslníci a prodejci s vlastními výrobky a výpěstky letošní úrody. Návštěvníci si budou mít možnost nakoupit krásné dárečky, ovoce a zeleninu, celozrnné i bezlepkové pečivo, klobásy, čaje, kávu, víno nebo burčák a ochutnat staročeské občerstvení.

Během celého dne budou připravené tvořivé dílny a pohybové hry, které nabídnou zájemcům spoustu zábavy a radosti. Letos budou mít možnost si zahrát i hry, které si hrají děti v Bretani.
Malí i dospělí účastníci se mohou těšit třeba na tradiční výrobu chlebových placek od vymlácení obilí cepem až po pečení na ohni či v peci.

Zúčastnit se kompletní výroby domácího zelí od krouhání až po šlapání v sudu, výroby domácího piva nebo si vlastnoručně vytočit skleničku medu. Poslechnout si pěknou hudbu a pohádky. Jarmareční atmosféru dotvoří flašinetář. Součástí jarmarku je i výstava „Strašáků do zelí“, možnost prohlédnout si .renesanční špýchar a zvířata statku.

dozinky-toulcuv-dvur1-nahled O atmosféru se postarají muzikanti, divadélka a flašinetář. Na hlavním pódiu se bude celý den střídat řada dětských i dospělých souborů. Návštěvníky přijedou potěšit renesanční soubor Villanella z Prahy či folklorní soubory Sluníčko z Rokycan, Kamýčan z Kamýku/Vltavou nebo Vonička z Čestlic a další. My však zahájíme tak trochu netradičně dětským muzikálem, který provede soubor Nedvíďata. Slibují, že zaskotačit si budou mít možnost i děti z řad návštěvníků.

„A o jídlo se postará jak naše zdravá jídelna, tak mnohé výrobky masné, slané i sladké, které budou nabízet zúčastnění prodejci,“ zve hlavní koordinátorka akcí v Toulcově dvoře Marie Moravcová.

„Velmi oblíbené je medování, při kterém si lze vlastnoručně vytočit skleničku medu Zájemci se mohou dílen osobně zúčastnit nebo jen tak přihlížet,“ dodává.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru