Dnes Středa - jasno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Boží muka na Vyšehradě jsou zrestaurována, požehnal jim děkan Michal Němeček

Boží muka na Vyšehradě jsou zrestaurována, požehnal jim děkan Michal Němeček

Za přítomnosti ředitele Národní kulturní památky Vyšehrad Petra Kučery a místostarosty Prahy 2 pro kulturu a sport Jaroslava Šolce požehnal dnes dopoledne děkan Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Michal Němeček vyšehradským božím mukám, které byly v září odhaleny po kompletní restaurátorské obnově.

Zřejmě vůbec nejstarší z menších objektů v místním parku byl vztyčen u staré táborské cesty vedoucí přes Vyšehrad patrně již před rokem 1685. NKP Vyšehrad přistoupila k restauraci nejen z důvodu špatného stavu božích muk, ale také u příležitosti zářijového výročí 1100 let od smrti sv. Ludmily. V lunetách čtyřboké kapličky, stojící na obíleném pískovcovém sloupu, jsou totiž skleněné mozaiky z počátku 20. století, které znázorňují české zemské patrony: Václava, Vojtěcha, Prokopa a právě Ludmilu.

Během restauračních prací, které probíhaly letos na jaře a v létě, dostala boží muka novou střechu z ručně vyrobených dlaždic, povrch památky byl opraven a barevně sjednocen a kompletní opravy a doplnění se dočkaly i mozaiky světců.

Díky archivním dokumentům a fotografiím byl navíc správně otočen a umístěn dvojitý zlatý kříž na vrcholku jehlancové střechy.

bozi-muka-2 Božím mukám na Vyšehradě požehnal děkan Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Michal Němeček. Foto: P2

 

bozi-muka-3

Místostarosta Prahy 2 pro kulturu a sport Jaroslav Šolc přivítal přítomné. Foto: P2


Autor: TZ, red

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

30. září 2022 v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

30. září 2022 v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

30. září 2022 v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

Další články
Nahoru