dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Boxy pro děti se osvědčily, tvrdí „babydědek“
Babyboxy Ludvíka Hesse pomáhají v Praze už osmým rokem. Foto: archiv

Boxy pro děti se osvědčily, tvrdí „babydědek“

V Praze fungují tři babyboxy – v Hloubětíně, na Vinohradech a v Dejvicích. Hloubětínský babybox byl vůbec prvním, který byl v ČR instalován. Zachránil již sedmnáct dětí. Zakladatel babyboxů Ludvík Hess se snaží i o to, aby matkám, které těžká životní situace nutí dítě do babyboxu odložit, nabídl pomoc. V Praze proto staví azylový dům.

Bude to bezmála osm let, kdy Ludvík Hess, který je veřejností vnímám jako nevlastní dědeček odložených dětí, instaloval první babybox. Při příležitosti Mezinárodního dne dětí – 1. června 2005 – vyrostla první vyhřívaná bedýnka v Gyn Centru v pražském Hloubětíně.

„Z minuty na minutu jsem se domluvil se spoluvlastníky Gyn Centra, doktory Petrem Píchou a Zdeňkem Mayerem. Bylo to po roce a půl marného snažení zřídit babybox na První gynekologicko-porodnické klinice Všeobecné Fakultní nemocnice v pražské Apolinářské ulici, kde všichni lékaři byli pro, ale vedení proti,“ uvedl Ludvík Hess, přezdívaný „babydědek“.

V republice již 54 babyboxů

Dnes fungují v Praze už tři babyboxy – vedle hloubětínského jsou instalovány také na budovách radnic Prahy 2 a Prahy 6. „Na budově radnice Prahy 2 si babybox vyžádala starostka Jana Černochová z ODS. Motivována byla tím, že v parku na Karlově náměstí našla uklízečka živé dítě – holčičku Terezku,“ uvedl Hess.

Na budově radnice šesté městské části si babybox vyžádal zase někdejší starosta a nynější ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). V Praze 2 byl babybox instalován na Mezinárodní den žen – 8. března 2010, v Praze 6 v létě 2010.

V Praze se díky babyboxům podařilo zachránit už 17 dětí – všechny byly nalezeny v hloubětínské bedýnce, do dalších dvou zatím žádné dítě odloženo nebylo. „Ačkoli je Gyn Centrum nepříliš výhodně položeno, tamější babybox se osvědčil,“ řekl Hess.

Jelikož v zařízení není dětské oddělení, všechny děti jsou sanitkou odváženy do První gynekologicko-porodnické kliniky v Apolinářské ulici. V celé republice, kde k dnešnímu dni funguje 54 babyboxů (a brzy budou instalovány další například ve Vyškově, Prostějově, Valašském Meziříčí, Šternberku či Českém Těšíně), bylo zachráněno již 81 dětských životů.

Rozestavěný dům

„Počet nalezených dětí mě netěší. Na všechny babyboxy jsem proto umístil cedulku, že než maminka odloží dítě, ať mi zavolá. Vypsal jsem svůj mobilní telefon. A nemá-li kde přespat, že v budoucnu bude moci najít pomoc v mém azylovém domě, který stavím na svém pozemku v Praze 10 na Hájku. Azylový dům je rozestavěný, dokončen by měl být letos,“ říká Hess.

Rád tam ubytuje jak maminku či tatínka s děťátkem, tak třeba i babičku a dědečka, které na ulici vyhodí majitelé domů. „Na mobil už mi lidé volali mnohokrát, měl jsem i osobní návštěvu,“ dodal.

Azylový dům by mohl podle plánů Hesse v budoucnu pomoci potřebným lidem a dětem s bydlením a třeba i s jídlem. Původní obrázek domu načrtl akademický sochař Milan Vácha. „Babydědkovi“ se trefil do vkusu. Posléze do sochařova ateliéru vstoupil bývalý Váchův žák, architekt Rostislav Říha.

„Když uviděl projekt nakreslený tužkou na rýsovacím prkně, nabídl svoji pomoc. Vzápětí ve svém architektonickém studiu vytvořil se svými spolupracovníky několik počítačových verzí azylového domu,“ uvedl Hess. Zájemci mohou vzniku azylového domu pomoci darem, prací nebo materiálem.

 


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru