dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Bouří se proti koncentraci bezdomovců, dočasné zařízení totiž funguje u magistrály už deset let
Na parkovišti v ulici U Bulhara byly před časem přistaveny autobusy coby možnost noclehu i kulturního vyžití pro lidi bez přístřeší. Foto: Eva Himplová

Bouří se proti koncentraci bezdomovců, dočasné zařízení totiž funguje u magistrály už deset let

Od roku 2006 se opakovaně vrší výjimky umožňující provizorní provoz zařízení pro bezdomovce v ulici U Bulhara. „Praha problém nijak neřeší, pouze ho odkládá,“ upozorňuje společenství občanů z ulice U Bulhara.

Na konci dubna magistrát znovu prodlouží spolku Naděje možnost dočasného užívání obytných buněk sloužících jako útočiště pro lidi bez domova.

Úřady přitom už v roce 2006 podle společenství občanů slibovaly, že jde o přechodné řešení maximálně na dva roky. Na konci dubna se ale znovu chystají výjimku prodloužit.

„Nejde nám o to, aby zařízení úplně zmizelo. Chápeme, že pomoc je potřeba. Není ale možné, aby se problémy z celé Prahy koncentrovaly ve stále větším množství na jediném místě,“ sdělil za společenství občanů z ulice U Bulhara Radek Martínek.    

„Je to mimochodem i obrázek, který si o Praze odnášejí turisté. V blízkém okolí je množství luxusních hotelů, ulice U Bulhara je i přirozená spojnice mezi Hlavním nádražím a Masarykovým nádražím, kudy denně projde množství lidí,“ dodal.  

Před deseti lety magistrát deklaroval, že „lokalita je v památkové rezervaci, která je od roku 1993 prohlášena za památku světového kulturního dědictví UNESCO. Na tomto území lze objekt sestavený z obytných buněk s ohledem na umístění pod tělesem magistrály i jeho sociální účel tolerovat, ovšem pouze jako provizorní, dočasné řešení.“  

Dočasná stavba z celkem 24 stavebních buněk je však na místě doposud a neustále získává od pražských úřadů nové výjimky a povolení.

„Lidé v místě marně opakovaně poukazují na zhoršené hygienické i bezpečnostní podmínky. Současný stav navíc zcela popírá i schválenou koncepci magistrátu o tom, jak zajistit péči o bezdomovce,“ uvedlo společenství občanů z ulice U Bulhara v tiskovém prohlášení.

Oficiální dokument, „Koncepce návrhů řešení problematiky bezdomovectví v Praze v letech 2013 – 2020“, zdůrazňuje nutnost decentralizace péče a za mezní hranici toho, kolik lidí bez domova může být v jeden čas na jednom místě, stanovuje maximálně na 50.  

„Sociální služby pro bezdomovce by měly mít ideální kapacitu 30 uživatelů. Maximální kapacita 50 uživatelů na jednom místě,“ stojí v koncepci. Nastíněnou ideální variantu skutečnost v ulici U Bulhara převyšuje sedminásobně. Na místo každý den dorazí až 350 lidí.
 
„Situace je opravdu neúnosná, politici ale problém nechtějí vidět, natož aby měli vůli jej řešit. Proto se dvouleté dočasnost změnila na deset let a má trvat i déle. Tenhle problém se ale sám nevyřeší,“ zdůrazňuje Radek Martínek.

Další prodloužení provizoria, platné od počátku května, pražští radní jednomyslně schválili letos 5. dubna.


Další články
Nahoru