Dnes Pátek - prehanky-dest 30°C
Zítra Sobota - polojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kulturaVýstavy

Bourec v plastiku. Výroba umělých textilních vláken v Československu

Národní technické muzeum představí formou malého výstavního formátu zajímavé téma vývoje a výroby umělých textilních vláken se zaměřením na situaci v Československu. Zpracováním tohoto tématu zároveň připomínáme 110. výročí od narození Otto Wichterleho, který vedl výzkumný tým při vývoji tuzemského polyamidového vlákna, které dostalo dnes již všeobecně známý obchodní název Silon. 

Na zpracování tohoto tématu spojily své síly dvě kurátorky NTM: Lucie Střechová, kurátorka sbírky Textilní výroby, a Gabriela Kopalová,  kurátorka sbírky Chemie. K výstavě uvedly: „Již nějakou dobu jsme uvažovaly o vzájemné spolupráci, protože řada chemických principů a postupů prochází několika technologickými fázemi textilní výroby. Začaly jsme tak u zmapování nejvýraznější oblasti této spolupráce mezi chemií a textilem, a to jsou právě umělá vlákna. Myslíme si, že základním úkolem Národního technického muzea je propojovat oblasti vědy a průmyslu a představovat výsledky tohoto propojení v historickém kontextu v rámci našich oborových sbírek. Doufáme tak, že budeme v tomto směru dále pokračovat, např. zmapováním barvení a vzorování textilií.“

V rámci informativní výstavy, která se skládá z několika tematických a grafických panelů, je připomenut obecný vývoj umělých textilních vláken od těch z přírodních surovin po první vlákna ze syntetických polymerů, tedy vynález amerického Nylonu. Dále je zde popsána průmyslová výroba a užití těchto textilních vláken na území Československa, vývoj prvního tuzemského polyamidového vlákna Silonu a jeho cesta k průmyslové produkci. Druhá část výstavy je věnována zmapování dalších syntetických textilních vláken a jejich užití v druhé polovině 20. století. Závěr výstavy pak dává informaci o trendu současné textilní výroby, kterým jsou nanovlákna.

Textovou a grafickou část výstavy v několika vitrínách doplňuje i malá ukázka konkrétních předmětů, které odkazují jak na samotnou průmyslovou výrobu umělých textilních vláken, tak představují i sortiment konrétních textilních výrobků, které byly z těchto vláken vytvořeny. Nebudou tak chybět typické oděvní součásti, na jejichž produkci se umělé textilní vlákno primárně využívalo, a to jsou dámské punčochy. Právě u nich vzhledem k jejich stoupající produkci a nárůstu textilní výroby obecně bylo nutné nahradit co nejdříve přírodní hedvábí tím umělým. V druhé polovině 19. století se tak řada chemiků snažila přijít na způsob, jak nahradit přírodní kokon bource morušového tím umělým včetně jeho bezkonkurečních vlastností. S výsledky jejich úspěšné práce se každý z nás setkává neustále, ale přijďte k nám do výstavy poznat, jak k nim dospěli a jaké cesty vedly k průmyslové výrobě.

Výstava se koná od 11. října 2023 do 25. února 2024.Autor: Alo

Koncert klasické hudby s romskými prvky

Včera v 10:50

Praha 14 zve na koncert v sobotu 29. června od 19 hodin v KD Kyje.

Výstava na radnici: Unfocused

Včera v 09:01

Studenti Univerzity třetího věku z oboru Digitální fotografie a pod vedením Ladislava Hovorky vytvořili velmi osobitou a rozmanitou výstavu fotografií.

Letní slavnosti staré hudby

Včera v 08:31

Festival Letní slavnosti staré hudby začne za necelý měsíc v Praze. Od 16. července do 6. srpna opět rozezní historické sály i kostely hudbou dávno minulých staletí. Nabídne poklady z hudebních archivů, netradiční hudební nástroje i strhující hudební kreativitu.

České mozky léčí svět

Včera v 07:37

Výstava s názvem České mozky léčí svět přibližuje inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání informací. Národní technické muzeum představuje výběr předmětů ze své sbírky zdravotnické...

Zen Elements: Nová japonská a současná hudba

19. června 2024 v 09:17

Trio japonských virtuózů a nová česká freejazzová formace KlangWesen rozezní Velký sál Novoměstské radnice 26. června v 19:30 hodin.

Výstava Historie a současnost Prahy 4 putuje po základních školách

19. června 2024 v 08:14

Výstava nazvaná Historie a současnost Prahy 4, jejíž vernisáž se uskutečnila v loňském roce v budově Úřadu městské části Praha 4, putuje nyní po základních školách Prahy 4. Aktuálně je k vidění v Základní škole Jižní.

Koncert na Hradčanském náměstí

19. června 2024 v 06:52

Open Air koncert České filharmonie už tradičně zakončuje koncertní sezonu na Hradčanském náměstí a je pro všechny zdarma.

Praha 10: Letní scéna na Skalce

18. června 2024 ve 21:19

V parčíku u Aldašínské sev rámci Letní scény Prahy 10 můžete těšit na hudbu a divadlo pro děti. 

Startuje letní kino na Pragovce. Sezónu zahájí filmem Daaaaaalí!

17. června 2024 ve 13:37

V úterý 18. června zahájí Pragovka Gallery sedmou sezónu letního kina filmem Quentina Dupieuxe Daaaaaalí! Každé úterý po setmění bude Pragovka opět patřit filmům.

Letní scéna Prahy 10: Tento týden v Malešicích

17. června 2024 v 08:13

Hudbu a divadlo pro děti nabízí Praha 10. Ve čtvrtek 20. června hraje Radka Hronovská a v neděli 23. června uvidí děti pohádku.

Circus Brothers vystoupí v Praze 15

14. června 2024 v 17:01

Jako každý rok se mohou zájemci těšit na hudební večery na zahradě pivovaru Hostivar H2. Již nyní je známa první hudební hvězda – kapela Circus Brothers.

Výstava: Koblen & Lazar

14. června 2024 v 17:01

Výstava Koblen & Lazar nabízí pohled na tvorbu dvou výrazných osobností současného umění – Karolíny Koblen a Romana Lazara. Výstava inspirovaná ikonickým partnerstvím Andyho Warhola a Jeana-Michela Basquiata zkoumá paralely mezi jejich díly a odhaluje společná témata...

Florea Theatrum v létě ožije dvojicí výpravných historických baletů

14. června 2024 ve 12:32

Hudební ansámbl Musica Florea a Helena Kazárová, přední historička, režisérka a choreografka, připravují pro letošní letní sezónu obnovenou premiéru dvou baletů z poloviny 18. století. Na prkna převozního barokního divadla Florea Theatrum na nádvoří Lichtenštejnského paláce, sídla Hudební a...

Další články
Nahoru