Bourec v plastiku. Výroba umělých textilních vláken v Československu
10. října 2023 17:08
Na zpracování tohoto tématu spojily své síly dvě kurátorky NTM: Lucie Střechová, kurátorka sbírky Textilní výroby, a Gabriela Kopalová, kurátorka sbírky Chemie. K výstavě uvedly: „Již nějakou dobu jsme uvažovaly o vzájemné spolupráci, protože řada chemických principů a postupů prochází několika technologickými fázemi textilní výroby. Začaly jsme tak u zmapování nejvýraznější oblasti této spolupráce mezi chemií a textilem, a to jsou právě umělá vlákna. Myslíme si, že základním úkolem Národního technického muzea je propojovat oblasti vědy a průmyslu a představovat výsledky tohoto propojení v historickém kontextu v rámci našich oborových sbírek. Doufáme tak, že budeme v tomto směru dále pokračovat, např. zmapováním barvení a vzorování textilií.“
V rámci informativní výstavy, která se skládá z několika tematických a grafických panelů, je připomenut obecný vývoj umělých textilních vláken od těch z přírodních surovin po první vlákna ze syntetických polymerů, tedy vynález amerického Nylonu. Dále je zde popsána průmyslová výroba a užití těchto textilních vláken na území Československa, vývoj prvního tuzemského polyamidového vlákna Silonu a jeho cesta k průmyslové produkci. Druhá část výstavy je věnována zmapování dalších syntetických textilních vláken a jejich užití v druhé polovině 20. století. Závěr výstavy pak dává informaci o trendu současné textilní výroby, kterým jsou nanovlákna.
Textovou a grafickou část výstavy v několika vitrínách doplňuje i malá ukázka konkrétních předmětů, které odkazují jak na samotnou průmyslovou výrobu umělých textilních vláken, tak představují i sortiment konrétních textilních výrobků, které byly z těchto vláken vytvořeny. Nebudou tak chybět typické oděvní součásti, na jejichž produkci se umělé textilní vlákno primárně využívalo, a to jsou dámské punčochy. Právě u nich vzhledem k jejich stoupající produkci a nárůstu textilní výroby obecně bylo nutné nahradit co nejdříve přírodní hedvábí tím umělým. V druhé polovině 19. století se tak řada chemiků snažila přijít na způsob, jak nahradit přírodní kokon bource morušového tím umělým včetně jeho bezkonkurečních vlastností. S výsledky jejich úspěšné práce se každý z nás setkává neustále, ale přijďte k nám do výstavy poznat, jak k nim dospěli a jaké cesty vedly k průmyslové výrobě.
Výstava se koná od 11. října 2023 do 25. února 2024.