Dnes Čtvrtek - skorojasno 3°C
Zítra Pátek - oblacno 6°C
Čtvrtek 23. 1. 2025
Svátek má Zdeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Pražská kulturaVýstavy

Bourec v plastiku. Výroba umělých textilních vláken v Československu

Národní technické muzeum představí formou malého výstavního formátu zajímavé téma vývoje a výroby umělých textilních vláken se zaměřením na situaci v Československu. Zpracováním tohoto tématu zároveň připomínáme 110. výročí od narození Otto Wichterleho, který vedl výzkumný tým při vývoji tuzemského polyamidového vlákna, které dostalo dnes již všeobecně známý obchodní název Silon. 

Na zpracování tohoto tématu spojily své síly dvě kurátorky NTM: Lucie Střechová, kurátorka sbírky Textilní výroby, a Gabriela Kopalová,  kurátorka sbírky Chemie. K výstavě uvedly: „Již nějakou dobu jsme uvažovaly o vzájemné spolupráci, protože řada chemických principů a postupů prochází několika technologickými fázemi textilní výroby. Začaly jsme tak u zmapování nejvýraznější oblasti této spolupráce mezi chemií a textilem, a to jsou právě umělá vlákna. Myslíme si, že základním úkolem Národního technického muzea je propojovat oblasti vědy a průmyslu a představovat výsledky tohoto propojení v historickém kontextu v rámci našich oborových sbírek. Doufáme tak, že budeme v tomto směru dále pokračovat, např. zmapováním barvení a vzorování textilií.“

V rámci informativní výstavy, která se skládá z několika tematických a grafických panelů, je připomenut obecný vývoj umělých textilních vláken od těch z přírodních surovin po první vlákna ze syntetických polymerů, tedy vynález amerického Nylonu. Dále je zde popsána průmyslová výroba a užití těchto textilních vláken na území Československa, vývoj prvního tuzemského polyamidového vlákna Silonu a jeho cesta k průmyslové produkci. Druhá část výstavy je věnována zmapování dalších syntetických textilních vláken a jejich užití v druhé polovině 20. století. Závěr výstavy pak dává informaci o trendu současné textilní výroby, kterým jsou nanovlákna.

Textovou a grafickou část výstavy v několika vitrínách doplňuje i malá ukázka konkrétních předmětů, které odkazují jak na samotnou průmyslovou výrobu umělých textilních vláken, tak představují i sortiment konrétních textilních výrobků, které byly z těchto vláken vytvořeny. Nebudou tak chybět typické oděvní součásti, na jejichž produkci se umělé textilní vlákno primárně využívalo, a to jsou dámské punčochy. Právě u nich vzhledem k jejich stoupající produkci a nárůstu textilní výroby obecně bylo nutné nahradit co nejdříve přírodní hedvábí tím umělým. V druhé polovině 19. století se tak řada chemiků snažila přijít na způsob, jak nahradit přírodní kokon bource morušového tím umělým včetně jeho bezkonkurečních vlastností. S výsledky jejich úspěšné práce se každý z nás setkává neustále, ale přijďte k nám do výstavy poznat, jak k nim dospěli a jaké cesty vedly k průmyslové výrobě.

Výstava se koná od 11. října 2023 do 25. února 2024.



Autor: Alo

Kurt Gebauer: Malba, kresba, plastika

Včera v 08:34

Přijďte se podívat na Gebauerovy obrazy z posledních let, ale i celou řadu figurálních prací od těch nejstarších, včetně ikonických Plavkyň a Unikající dívky, až po nejnovější jako Srdce pro Ukrajinu do Galerie Millennium v Praze 1. Pozornost je též věnována kresbám zvířat a cyklu kreseb...

Komentovaná prohlídka výstavy na Chodovské tvrzi

20. ledna 2025 v 15:13

Komentovaná prohlídka výstavy Jiří Anderle & Michael Stránský je připravena na úterý 21. ledna od 18 hodin na Chodovské tvrzi.

V galerii PRE najdete obrazy Vladimíra Halamáska a Tomiho Reidy

19. ledna 2025 v 08:25

Pražská energetika (PRE) po vánoční pauze znovu otevírá brány své firemní galerie a na nové výstavě představuje díla dvou tvůrců. Prvním je již zesnulý Vladimír Halamásek, autor malebných krajinek a obrazů s motivy přírody. Druhým Tomi Reida: malíř, ilustrátor, umělecký samouk, profesí cukrář a...

Pragovka Gallery otevírá sezónu čtyřmi výstavními projekty

19. ledna 2025 v 07:50

Vysočanská Pragovka Gallery zahájí rok 2025 vernisáží čtyř výstav ve čtvrtek 23. ledna od 18 hodin. Skupinová výstava (S)měna pod kurátorským vedením Niny Moravcové spojuje téma oběživa s tématem práce. Ve výstavě Nevidím to tak černě představuje Šimon Chyla dvě monumentální mechanické instalace,...

Koncert: Mistři 18. století

18. ledna 2025 v 10:05

Koncert komorní hudby v obřadní síni radnice Prahy 9 představí Klasické dechové trio: Jiří Šlégl – klarinet, Bohumír Šlégl – klarinet, Jaroslav Kubita – fagot – ve čtvrtek 23. ledna od 19 hodin.

Jazzové večery v Mandragoře

18. ledna 2025 v 09:25

Koncert v rámci festivalu 21. ledna představí výjimečnou jazzovou osobnost Prahy 2 – Veroniku Vítovou.

Den maďarské kultury oslavte v Českém muzeu hudby

18. ledna 2025 v 09:16

Maďarské kulturní centrum v Praze zve na koncert Cimbalomduo v podání dvou mezinárodně uznávaných mistrů cimbálu, Miklóse Lukácse a Kálmána Balogha, který se koná u příležitosti Dne maďarské kultury.

Nové vize, nová fazóna. Výstava studentských prací

17. ledna 2025 ve 22:06

Fazóna, aktuálně probíhající semestrální přehlídka ateliérové tvorby Fakulty architektury ČVUT,  je otevřena do 7. února. Nabízí projekty téměř sedmdesáti ateliérů architektury a urbanismu, krajinářské architektury a designu.  

Obrazárna Pražského hradu slaví 60 let

16. ledna 2025 v 09:21

Poprvé byla otevřena pro veřejnost 15. ledna 1965 a dodnes nabízí unikátní pohled na umělecké poklady z proslulých sbírek císaře Rudolfa II.

Dračí říše v atriu radnice

15. ledna 2025 ve 14:21

Výstavu výtvarného oboru Fakultní základní umělecké školy HAMU v Praze s názvem Dračí říše můžete vidět v atriu radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí. Díla žáků vznikla pod vedením pedagožek Petry Jůzové a Anny Ryantové a budou vystavena do 27. ledna.

Galerie 14 zve na Koncert komorní hudby

15. ledna 2025 v 10:45

Ve středu 22. ledna se uskuteční v Galerii 14 koncert komorní hudby. Vystoupí soubor Quintetto Soffio. Začátek koncertu je v 18:30 hodin, vstup je volný.

Praha 6 zve na výstavu Cena děkana Fakulty architektury ČVUT

15. ledna 2025 v 10:11

Zahájení výstavy ve Skleněném paláci ve spolupráci s Fakultou architektury ČVUT v Praze se koná 22. ledna v 17 hodin.

Tomáš Císařovský: Malba Praha

15. ledna 2025 v 09:21

Vernisáží byla včera zahájena výstava Tomáš Císařovského / Malba Praha. Tomáš Císařovský představuje novou sérii maleb a akvarelů, která otevírá téma zdánlivě tradiční, ale s překvapivým přesahem.

Mnoho důvodů pro vraždu

15. ledna 2025 v 08:15

Pokračování cyklu Příběhy české kriminalistiky vás v úterý 21. ledna v 19 hodin zavede hlouběji do historie do rozmezí let 1870 – 1938. Pět skutečných případů a pět různých motivů činu.

Další články
Nahoru