dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Bouře na magistrátu: zastupitelé se budou hádat o peníze i funkce. Pod kým se kýve židle?
Jednací sál pražského zastupitelstva. Ilustrační foto: archiv

Bouře na magistrátu: zastupitelé se budou hádat o peníze i funkce. Pod kým se kýve židle?

Dění kolem tunelového komplexu Blanka, rozpočet na příští rok, dotace pro městské části, rozdělování peněz z hazardu. Tyto a mnohé další body čekají pražské zastupitele na zítřejším a možná i pátečním jednání. Nelze také vyloučit, že se bude hrát o osud jednoho či více představitelů vedení města.

Informaci o současném právním i faktickém stavu budování tunelového komplexu Blanka by měl ve čtvrtek zastupitelům přednést náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). Je pravděpodobné, že se kolem Blanky strhne ostrá diskuse – především s ohledem na to, že primátor Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09) nedávno prohlásil, že smlouva na Blanku neplatí, práce byly zastaveny a strhla se lavina diskusí, kdo za co může.

Bouřlivý průběh lze očekávat i u dalších bodů zítřejšího zasedání pražského zastupitelstva, které je posledním v tomto roce. Může se i protáhnout a pokračovat v pátek, na což upozorňuje i pozvánka zveřejněná na webu města.

Rozpočet, dotace pro městské části

Zastupitelé se budou zabývat například návrhem rozpočtu na příští rok, i dotačními vztahy k jednotlivým městským částem. Řešit budou rozpočtový výhled až do roku 2019. A jak známo, peníze jsou až na prvním místě. Je tedy nepravděpodobné, že by se návrh rozpočtu obešel bez delší diskuse.

Emoce zřejmě vzbudí i rozdělování peněz z loterií a podobných her. Podle metodiky, pro kterou se hlavní město rozhodlo, totiž nejvíc mají dostat ty městské části, které mají na svém území nejvíce hracích automatů. Ty, které se rozhodly pro nulovou toleranci hazardu, naopak nedostanou nic.

Zůstane Vorlíčková? Co změny územního plánu?

Očekávat lze i pokusy na odvolání radní Evy Vorlíčkové (TOP 09), zodpovědné mimo jiné za IT. Jedni tvrdí, že je neschopná, protože kvůli jejímu návrhu jsou radní stíhání v kauze Opencard, jiní ji naopak hájí tím, že městu údajně ušetřila 600 milionů korun, protože prosadila levnější veřejné zakázky. Na její obhajobu vznikla dokonce i petice.

Radní každopádně odstoupit nehodlá. „Jsem přesvědčena, že práci dělám dobře, jen jsem někomu sáhla na finanční zdroje. Nedělám nic jiného, než se bráním nařčením, která nemají žádné opodstatnění " říká k tomu Vorlíčková. ČTK uvedla, že tlaky vůči ní prý den ode dne sílí.

Zastupitelstvo má na svém programu také mnoho změn územního plánu a je možné předpokládat, že zástupci jednotlivých městských částí a nevládních organizací k některým změnám řeknou své. Změny má hájit především primátor Hudeček, který je zastupitelstvu předkládá. I když k tomu nejsou žádná oficiální prohlášení, nelze také vyloučit takovou eskalaci jednání zastupitelstva, na jejímž konci by bylo Hudečkovo odvolání.

K tomu nedojde, pokud budou kluby TOP 09 a ČSSD držet pohromadě, ale takový postup není jistý. „Předem nelze nic stoprocentně potvrdit, ani vyloučit. Na zastupitelstvu se to bude mlít, nechme se překvapit,“ tvrdí zdroj.

Prodej domu na Václavském náměstí

Celá řada navržených bodů programu se týká prodeje či bezúplatného převodu pozemků ve vlastnictví hlavního města. Také tady lze čekat, že k některým proběhne diskuse. Zastupitelé mají například rozhodnout o případném prodeji sedmi osmin domu na Václavském náměstí 39, jehož osminu vlastní soukromá firma. Nájemníci se prodeji, ke kterému se přiklonila městská část Praha 1, brání.

Zastupitelé se budou zabývat například i návrhem na uplatnění předkupního práva k prodeji podílu v akciové společnosti Pražská plynárenská Holding či stanovení paušální hodinové částky pro náhradu výdělku ušlého v souvislosti s výkonem funkce neuvolněného zastupitele.

Digitální mapa, znalosti taxikářů i interpelace

Diskutovat budou například i zadávací dokumentaci k veřejné zakázce na realizaci digitální mapy veřejné správy hlavního města. Zabývat se budou i vyhláškou týkající se znalostí řidičů taxislužby, návrhem personálních změn ve výborech či aktualizací cenové mapy stavebních pozemků na území hlavního města pro příští rok.

Nechybět budou ani interpelace občanů i zastupitelů, na což je přesně vyhrazený čas. Zastupitelé mají na pořadu necelou padesátku bodů, z nichž mnohé mají plno podbodů. Nechme se překvapit, jak rychle či spíš pomalu to zvládnou, a jak bude vypadat personální složení vedení města v pátek nebo už ve čtvrtek večer.

Poslední jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy začíná v magistrátní budově (Nová radnice) na Mariánském námětí ve čtvrtek 12. prosince v 9 hodin. Server Pražský patriot bude celému jednání přítomen, průběžně o něm bude informovat ZDE a také ZDE.


Autoři: Anna Skálová, Redakce
Další články
Nahoru