dnes
Čtvrtek - jasno
2°C
zítra
Pátek - jasno
2°C
pozítří
Sobota - skorojasno
0°C
Trojský skleník představí krásky z Jižní Ameriky, chystá se tradiční výstava orchidejí
Od 3. do 19. března ve skleníku Fata Morgana. Foto: Botanická zahrada

Trojský skleník představí krásky z Jižní Ameriky, chystá se tradiční výstava orchidejí

Skleník Fata Morgana v trojské botanické zahradě zaplaví již za pár týdnů něžné krásky z Jižní Ameriky. Od 3. do 19. března totiž bude hostit tradiční výstavu orchidejí. „Tentokrát se vydejte za orchidejemi do Ameriky se zastávkou na karnevalu v brazilském Riu de Janeiru,“ lákají organizátoři l návštěvě. Součástí výstavy je řada doprovodných akcí, přednášky, rady odborníků a chybět nebude také široký prodej druhů netradičních hybridů orchidejí.

„Jako každé jaro začíná sezóna v botanické zahradě v Troji výstavou orchidejí. V letošním roce jsou akce a další dění v zahradě nasměrovány na stejnou světovou stranu, kam hleděli před staletími španělští mořeplavci, tedy do Ameriky. Návštěvníkům představíme orchideje rostoucí od Aljašky po Patagonii,“ zve na oblíbenou výstavu Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. města Prahy. 

Amerika má nejbohatší orchidejovou květenu světa. V Jižní a Střední Americe se vyskytuje více než 8500 druhů, často opravdové orchidejové skvosty a kuriozity. „Americké orchideje rodu Sobralia vynikají zejména svou výškou. Nejdelší změřený stonek druhu Sobralia altissima byl 13,4 metru dlouhý, běžná je výška kolem pěti metrů. Opačným extrémem jsou orchideje s  drobnými květy. Některé druhy rodů Lepanthes, Pleurothallis a další mají květy o velikosti sotva dva milimetry,“ láká na výstavu Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin. 

Trojská výstava je výjimečná tím, že zde zájemci získají rady a tipy na pěstování těchto oblíbených rostlin přímo od kurátorů pečujících o širokou sbírku botanické zahrady. Pěstování orchidejí bude věnován celý víkend od 4. do 5. března. O týden později budou o víkendu probíhat aranžovací workshopy.

Těšit se můžete také na fotografickou výstavu ve výstavním sále venkovních expozic, která vás zavede do oblastí amerického kontinentu, jež jsou z hlediska pestrosti druhů orchidejí nejzajímavější. Chybět nebude ani přednáška Jana Ponerta o orchidejích z úpatí andských velehor v Peru.

Některé z loni vystavovaných orchidejí

img-7758-nahled

img-7874-nahled

img-7866-nahled

img-7836-nahled

img-7823_2-nahled

img-7803-nahled

img-7787-nahled

img-7867-nahled

img-7889-nahled

img-7879_2-nahled

img-7816-nahled

img-7798-nahled

img-7812_2-nahled

img-7790-nahled


Další články
Nahoru