dnes
Sobota - prehanky-dest
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Botanická zahrada v Troji plánuje řadu novinek, připojení na internet bude v celém areálu
Součástí areálu v Troji je i Japonská zahrada. Foto: archiv

Botanická zahrada v Troji plánuje řadu novinek, připojení na internet bude v celém areálu

Náklady na provoz botanické zahrady v Praze, která letos slaví 45. výročí od založení, se každý rok zvyšují. Vloni metropole na provoz a investice přispěla částkou 84,9 milionu korun.

Zahrada v Troji sklízí úspěchy nejen v oblasti pěstování a výzkumu rostlin. Lidé si ji oblíbili pro možnost relaxovat v zeleni, navštívit řadu kulturních akcí, přednášek a výstav, objevovat neznámé druhy rostlin v unikátním skleníku Fata morgana nebo možnost ochutnat vína z oblíbené vinice svaté Kláry. Do trojské zahrady tak ročně zavítá několik stovek tisíc lidí. Vloni si vstupenku koupilo 290 000 návštěvníků.

„Shrnout všechno to, co se za posledních několik let v zahradě událo do jedné věty, je věc zhola nemožná," řekla ČTK ředitelka zahrady Věra Bidlová. Za zmínku podle ní určitě stojí, že se zahradě v posledních letech daří oslovovat stále širší skupinu návštěvníků.

„Chodí sem nejen za rostlinami a poznáním, ale relaxují u nás na lehátkách, organizují si pracovní schůzky u vína, meditují, děti se mohou vyřádit v lese. Čím dál častěji slýchám, že jsme takovou oázou klidu v rušné metropoli," doplnila.

Chtějí ukázat ještě vstřícnější tvář

Zahrada se může pochlubit 18 000 druhy vzácných rostlin. Odborníci se zabývají publikační činností a výzkumem. Před nedávnem si na účet připsali významný úspěch, při expedici objevili v přírodní rezervaci ve Vietnamu nový druh vanilky.

V letošním roce přibyly na svazích zahrady síťové houpačky, na pivoňkové louce mohou lidé odpočívat v lehátkách, návštěvníci se sluchovými poruchami využívají nový navigační systém, který umožní prohlídku zahrady i jim. Vedení plánuje investice do stavby restaurace a nového sociálního zázemí, které v areálu chybí.

„Na rok 2015 navíc chystáme nové logo, webovky, botanická zahrada dostane úplně novou – moderní, dynamickou a ještě vstřícnější tvář," tvrdí ředitelka. Celá zahrada by měla být pokryta bezplatným připojením na wi-fi.

Vznikne velká expozice medonosných rostlin

Nákladným projektem bude vybudování sítě zálivkové vody z Vltavy. V severní části chce zahrada zpřístupnit novou větev biokoridoru pro pohyb velkých i malých savců, plazů a obojživelníků. Vznikne velká expozice medonosných rostlin a včelařství s výrobou medu a medoviny.

Novinkou podle ředitelky je, že se botanická zahrada bude podílet na vybavení pavilonu České republiky v rámci světové výstavy Expo 2015 v italském Miláně.

Trojská zahrada je největší botanickou zahradou v Praze. Menší zahradu provozuje Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a střední odborná škola v Malešicích.


Další články
Nahoru