Dnes Úterý - skorojasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Botanická zahrada v Troji otevře skleník Fata Morgana, expozice prošly několika změnami
Interiér skleníku Fata Morgana. Foto: BZHMP

Botanická zahrada v Troji otevře skleník Fata Morgana, expozice prošly několika změnami

Botanická zahrada v pražské Troji otevře v úterý 25. května pro návštěvníky tropický skleník Fata Morgana, který je uzavřen kvůli pandemii covidu-19. Ve skleníku během uzavření proběhlo několik rekonstrukcí expozic. 

Největší změna nastala v expozici tropické flóry Jižní Ameriky, kde staré a rozpadající se dřevěné kmeny byly nahrazeny padlými kmeny vytvarovanými z betonu. 

Na nich už se začínají rozrůstat vzdušné zahrádky z bromélií, kapradin, anturií, orchidejí a dalších typických rostlin. Nejcennějším druhem je jediný epifytně rostoucí druh cykasu Zamia pseudoparasitica. 

Je to vzácná rostlina, která v přírodě obývá jen malou oblast v Panamě poblíž hranic s Kolumbií. Její krátký kmínek dorůstá velikosti fotbalového míče a tento cykas přichycený kořeny kolmo na kmenech zdánlivě popírá fyzikální zákony. 

Lidé se do skleníku dostanou novým vstupním areálem, ve kterém bude v brzké době otevřena i restaurace. Kvůli hygienickým opatřením bude moci být ve skleníku v jeden okamžik maximálně 100 návštěvníků.

K prohlídce zvou i další vnitřní expozice botanické zahrady, tedy Svět sukulentů nebo skleníček Emei Shan, který představuje flóru Číny.

„Uplynulé období bylo od slavnostního otevření v roce 2004 tím nejdelším, kdy byl skleník Fata Morgana dlouhodobě nepřístupný pro veřejnost. Uzavřený byl navíc i v době, kdy se pravidelně konají oblíbené akce, jako je výstava orchidejí či exotických motýlů. Ta nakonec bude uspořádána od 9. června. Na orchideje se návštěvníci mohou těšit na podzim,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. 

„Období uzavření posloužilo k dokončení stavebních prací a úprav a příchozí tak nyní mohou plně využít nový moderní vstupní areál, který je bezbariérový,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). 

Do Botanické zahrady Praha lze vstupovat pouze hlavními vchody, které jsou otevřené denně od 9 do 19 hodin. Tropický skleník Fata Morgana bude otevřen vždy od úterý do neděle od 9 do 19 hodin. 

V tomto týdnu se pro návštěvníky také otevřelo posezení u občerstvení, a to jak na vinici sv. Kláry u vinotéky, tak u rostlinného bistra Botanická na talíři.


Autor: red

Letní trhy na náměstí Republiky

Včera v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

13. srpna 2022 ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14 vyhlásila pro nezletilé obyvatele městské části soutěž o elektrokoloběžky

12. srpna 2022 v 16:54

Jsi ve věku od 6 do 16 let, jsi místní, baví tě točit videa a chceš se prohánět na vlastní elektrokoloběžce? Řekni rodičům a společně si prostudujte pravidla soutěže „14 elektrokoloběžek pro Prahu 14“, kterou pro zdejší děti a mládež připravila městská část...

Další články
Nahoru