dnes
Pondělí - zatazeno
11°C
zítra
Úterý - zatazeno
16°C
pozítří
Středa - polojasno
16°C
Botanická zahrada v Troji bude mít od příští sezony nový vstupní areál s restaurací a terasou
Stavba nového přístupového areálu ke skleníku Fata Morgana je v plném proudu. Foto: BZHMP

Botanická zahrada v Troji bude mít od příští sezony nový vstupní areál s restaurací a terasou

V těsné blízkosti skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě vzniká nový rozsáhlý přístupový areál s restaurací a terasou. Dokončení je plánováno na konec letošního roku. 

Ke skleníku Fata Morgana přicházeli návštěvníci patnáct let provizorní cestou. Loni zde odstartovala dlouho plánovaná dostavba areálu Západ, který se nachází mezi skleníkem a budovou ředitelství botanické zahrady.

Po dokončení stavebních prací bude mít zahrada v areálu restauraci, která tam dosud chybí. „Už v roce 2021 projdou návštěvníci mířící do skleníku Fata Morgana zcela novým areálem s pokladnami, sociálním zařízením a restaurací. Ta v letních měsících nabídne slunnou terasu s příjemným posezením a výčepem. Cestu ke skleníku budou lemovat kvetoucí záhony plné pestrobarevných cibulovin, trvalek, keřů a stromů. Chybět nebudou ani vodní prvky,“ uvedl ředitel zahrady Bohumil Černý.

Restaurace s terasou poskytne občerstvení, které v zahradě dlouhodobě chybělo, zároveň se bude moci stát místem soukromých či pracovních setkání uprostřed přírody. Ke skleníku pak návštěvníci vystoupají soustavou teras z gabionových opěrných zdí a venkovních schodišť, míjet přitom budou systém vodních prvků a rozkvetlých záhonů. Schodiště doplní pergoly.

Příchozí tak pohodlně překonají přibližně desetimetrový výškový rozdíl mezi hlavním vstupem a prostorem před skleníkem. Pro osoby se specifickými potřebami a rodiny s kočárky bude k dispozici výtah.

Postupně se již začíná rýsovat hrubá stavba restaurace. Tvoří ji železobetonová konstrukce, která bude ve finální fázi obložena deskami z kortenu. Její plochá střecha bude po dokončení osázena travami, cibulovinami a rostlinami jarního aspektu. Zároveň pokračuje budování kaskádovitých gabionových stěn, výtahové šachty a expozičního jezírka.

Součástí budovaného areálu je také nové pěstební zázemí, nezbytné pro pěstování rostlin.


Zítra: Svatomichaelská pouť

Dnes v 11:39

Na svátek sv. Michaela u kaple sv. Michaela, která byla postavena na konci 17. století, bude poutní slavnost zahájena divadlem nejen pro děti, představením Perníková chaloupka. U pěti stánků nakoupíte květiny, nejrůznější ozdoby, občerstvíte se doma napečenými dobrotami a na místě uvařenými...

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

Dnes v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 15 zve na výstavu Waldorfských panenek

26. září 2020 v 09:30

Slet panenkářek se koná 17. října v Toulcově dvoře. Od 15 do 18 hodin připravily panenkářky výstavu pro veřejnost, kde představí své panenky a názorně ukážou, jak se vytvářejí, děti navíc naučí zhotovit jednoduché panenky z ponožek. 

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Praha 4 přesunula některé z hromadných akcí

26. září 2020 v 07:41

Místostarosta městské části Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09), který má v gesci kulturní akce, po seznámení s Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 23. září a po poradě s příslušnými odbory rozhodl, že budou zrušeny či přeloženy na neurčito kulturní akce, které se měly konat...

Podívejte se do mikrosvěta hub

25. září 2020 v 18:18

Ode dneška můžete přijít do tropického a subtropického skleníku Botanické zahrady Na Slupi na výstavu fotografií mikrosvěta hub Fungi on metal.

Další články
Nahoru