Dnes Pátek - zatazeno 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Botanická zahrada v Troji bude mít od příští sezony nový vstupní areál s restaurací a terasou
Stavba nového přístupového areálu ke skleníku Fata Morgana je v plném proudu. Foto: BZHMP

Botanická zahrada v Troji bude mít od příští sezony nový vstupní areál s restaurací a terasou

V těsné blízkosti skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě vzniká nový rozsáhlý přístupový areál s restaurací a terasou. Dokončení je plánováno na konec letošního roku. 

Ke skleníku Fata Morgana přicházeli návštěvníci patnáct let provizorní cestou. Loni zde odstartovala dlouho plánovaná dostavba areálu Západ, který se nachází mezi skleníkem a budovou ředitelství botanické zahrady.

Po dokončení stavebních prací bude mít zahrada v areálu restauraci, která tam dosud chybí. „Už v roce 2021 projdou návštěvníci mířící do skleníku Fata Morgana zcela novým areálem s pokladnami, sociálním zařízením a restaurací. Ta v letních měsících nabídne slunnou terasu s příjemným posezením a výčepem. Cestu ke skleníku budou lemovat kvetoucí záhony plné pestrobarevných cibulovin, trvalek, keřů a stromů. Chybět nebudou ani vodní prvky,“ uvedl ředitel zahrady Bohumil Černý.

Restaurace s terasou poskytne občerstvení, které v zahradě dlouhodobě chybělo, zároveň se bude moci stát místem soukromých či pracovních setkání uprostřed přírody. Ke skleníku pak návštěvníci vystoupají soustavou teras z gabionových opěrných zdí a venkovních schodišť, míjet přitom budou systém vodních prvků a rozkvetlých záhonů. Schodiště doplní pergoly.

Příchozí tak pohodlně překonají přibližně desetimetrový výškový rozdíl mezi hlavním vstupem a prostorem před skleníkem. Pro osoby se specifickými potřebami a rodiny s kočárky bude k dispozici výtah.

Postupně se již začíná rýsovat hrubá stavba restaurace. Tvoří ji železobetonová konstrukce, která bude ve finální fázi obložena deskami z kortenu. Její plochá střecha bude po dokončení osázena travami, cibulovinami a rostlinami jarního aspektu. Zároveň pokračuje budování kaskádovitých gabionových stěn, výtahové šachty a expozičního jezírka.

Součástí budovaného areálu je také nové pěstební zázemí, nezbytné pro pěstování rostlin.


Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

Dnes v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

Dnes v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Centrum Jednička vznikne na místě bývalé modlitebny

Dnes v 08:13

Historický dům v Praze 1 v Truhlářské ulici 8 již více než rok prochází rozsáhlou rekonstrukcí, které předcházel náročný průzkum za asistence dohledu památkářů. Vzniknout zde má nové centrum Jednička, které poskytne prostor pro trávení volného času všem generacím obyvatel první...

Granty Prahy 1 pomáhají zkrášlovat centrum metropole

Včera v 16:54

Částku přesahující čtrnáct milionů korun obdrží letos přes dvě desítky úspěšných žadatelů z řad SVJ, družstev či soukromých osob, kteří se tak díky tomu mohou pustit do oprav vnějších fasád, výměny oken, oprav střech a dalších venkovních částí objektů.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

Včera ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

PVK: Výluky v dodávkách vody v šestnáctém týdnu

Včera v 10:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 4 plánuje revitalizaci veřejných prostranství v oblasti Pankráce

14. dubna 2021 ve 22:45

Praha 4 si nechala zpracovat studii, která zhodnotila stav a potenciál veřejných prostranství na svém území.  Cílem je na základě jasných kritérií dlouhodobě revitalizovat a rozvíjet veřejná prostranství v závislosti na finančních možnostech městské části a dalších subjektů...

Nová ulice ve Vysočanech ponese jméno Ladislava Hindla

14. dubna 2021 ve 21:04

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Místopisná komise Prahy aby jedna z nových ulic, které vznikají ve Vysočanech, nesla jméno po vysočanském rodákovi, vynikajícím sportovci a vlastenci Ladislavu Hindlovi.

Praha 1: Při rušení nočního klidu volejte Opletalku

14. dubna 2021 v 17:59

Jak postupovat při rušení nočního klidu, v případě hlasité hudby nebo křiku v nočních hodinách, když turisté nerespektují noční klid mezi 22. a 6. hodinou? Volejte „Opletalku“

Další články
Nahoru