Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Botanická zahrada spouští solární elektrárnu, uspoří za energie
Solární panely na střeše nové budovy v areálu. Zdroj foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

Botanická zahrada spouští solární elektrárnu, uspoří za energie

Botanická zahrada v Troji spouští vlastní solární elektrárnu. Fotovoltaické panely jsou nainstalovány na střeše nového návštěvnického centra, které se veřejnosti otevře v červnu. Energii z panelů bude čerpat i skleník Fata Morgana a další části zahrady. Zahrada díky němu podle nich uspoří za energie a sníží uhlíkovou stopu. Instalaci zajišťuje městská společnost Technologie hlavního města Prahy. Informovali o tom zástupci zahrady a hlavního města.

Botanická zahrada hl. m. Prahy přestavila projekt vlastní fotovoltaické elektrárny v rámci nového areálu návštěvnického centra a výstavního sálu. Využití udržitelných zdrojů energie je součástí projektu ELENA Prague Energy (PENERGY), který se zaměřuje na snižování energetické náročnosti objektů a využití obnovitelných zdrojů energie v budovách ve vlastnictví města. Z tohoto programu plyne i financování a botanická zahrada je jedna z prvních příspěvkových organizací v Praze, která se zapojila.

„Projekt uplatnění alternativních zdrojů energií jsme připravovali již od roku 2021. Jeho součástí je i využití vlastních fotovoltaických elektráren v areálu zahrady, abychom významný podíl spotřeby elektrické energie dokázali pokrýt z vlastních zdrojů a současně využili jedinečnou polohu na slunečném jižním svahu. První fotovoltaické panely jsme nainstalovali na nový objekt zázemí pro zaměstnance, v rámci areálu návštěvnického centra s výstavním sálem, kde udržitelně vyrobená energie najde své využití. Následovat bude další solární elektrárna pro skleník Fata Morgana a pěstební zázemí,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel trojské botanické zahrady.

„Je logickým krokem, že jedním z prvních míst, kde zahajujeme projekt využití udržitelných zdrojů energií, je právě botanická zahrada. Kromě ní se do programu zapojily i další organizace. V podobných projektech tak budeme pokračovat,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Jana Komrsková (Piráti).

„Energetická bezpečnost je pro Prahu naprostou prioritou. Obnovitelné zdroje jsou v tomto ohledu klíčovým doplňkem, který nám tuto bezpečnost, ale i soběstačnost zajistí. Proto se soustředíme na zrychlení instalace solárních elektráren na městských budovách a já jsem rád, že právě botanická zahrada se jako jedna z prvních příspěvkových organizací Prahy do projektu PENERGY zapojila," doplnil pražský radní Prahy pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09).

Metropole podle něj chce dále letos připravit solární panely na padesáti městských budovách a pozemcích. Z větších instalacích to bude například fotovoltaická elektrárna na střechách hal pražské akciové společnosti Pražské služby.

Na výstavbu fotovoltaických elektráren (FVE) má botanická zahrada připravené dva projekty. Prvním z nich je realizace FVE v rámci objektu návštěvnického centra a výstavního sálu v Nádvorní ulici. Dalším plánovaným projektem je FVE u skleníku Fata Morgana. Instalována bude na plochách za skleníkem, které nemohou být využity pro expoziční účely. FVE bude napojena na vnitřní elektrorozvody areálu u skleníku Fata Morgana, tedy pěstebního zázemí a objektu restaurace a pro technologie vodních prvků, a bude používána pro vlastní spotřebu. . V projektu fotovoltaických elektráren v botanické zahradě se počítá s instalací celkem až 222 panelů,“ upřesnil Černý.

Podle něj jen ve skleníku Fata Morgana zahrada nyní vynaloží zhruba tři miliony korun ročně za elektřinu, díky solárním panelům by to mělo klesnout zhruba na 900 000 korun. V létě spotřebovávají energii chlazené skleníky, zatímco v zimě se rostlinám musí svítit či vytápět

Projekt fotovoltaiky v areálu botanické  zahrady realizuje městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která je mimo jiné správcem sítě veřejného osvětlení a servisním partnerem další technologické infrastruktury.

„Výstavba solárních elektráren je jednou z našich činností v oblasti obnovitelných energií a chytrých řešení pro Prahu. V letošním roce předpokládáme realizaci zhruba pěti desítek instalací FVE na střechách budov v majetku hlavního města o celkovém instalovaném výkonu zhrina 1 MW. Výstavbou panelů pro nás projekt nekončí, jako obchodník s elektrickou energií umožníme zapojení vyrobené energie do spotřeby města nejen v rámci botanické zahrady,“ uvedl Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.


Autor: Jan Puci

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru