dnes
Sobota - oblacno
20°C
zítra
Neděle - polojasno
22°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
22°C
Botanická zahrada bude zalévat vodou z Vltavy, umožní to ukázat dosud nevystavené sbírky
Pivoňková louka v botanické zahradě. Foto: archiv

Botanická zahrada bude zalévat vodou z Vltavy, umožní to ukázat dosud nevystavené sbírky

V příštím roce bude zahájena stavba vodovodu, který bude do Botanické zahrady hl. m. Prahy přivádět vodu na závlahu rostlin z Vltavy. Vodovod z Vltavy znamená pro botanickou zahradu řešení problému se zdrojem vody a zároveň i úsporu spotřeby upravené pitné vody. Důležitým hlediskem je také kvalita dodávané vody. 

V extrémně suchém počasí navíc hrozí nedostatek vodovodní vody a omezení zalévání zahrad, což by mohlo způsobit obrovské a nenapravitelné škody na sbírkách rostlin. Díky zvolenému řešení by mělo dojít k úsporám nákladů a celkově lze projekt označit nejen za ekonomický a ekologický, ale i za vhodný pro rostliny. Stavba by měla být dokončena v průběhu roku 2020.

Pro botanickou zahradu je koncepce čerpání závlahové vody klíčová. Aktuální řešení vychází ze zpracovaného Generelu územního rozvoje botanické zahrady.

„Botanická zahrada v současnosti zalévá drahou pitnou vodou z běžného řadu, což je z hlediska ekonomického velkou zátěží. Celkové náklady budou v letošním roce činit odhadem 3,2 milionu korun a každým rokem ruku v ruce se stoupající cenou vody i rozvojem expozic intenzivně obdělávaných ploch rostou. Právě náklady na vodu byly poslední roky příčinou stagnace rozvoje expozičních celků dle generelu rozvoje botanické zahrady,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Vltavský zdroj infiltračních studní bude takřka nevyčerpatelný. Dostatek vody podle Černého přinese návštěvníkům pohled na dosud nevystavené sbírky a zahrnuje v sobě vlastní potenciál krásně zelených expozic.

Voda z vodovodního řadu má pro pěstitele rostlin mnohá úskalí. Tato voda obsahuje v Praze poměrně vysoké množství rozpuštěných minerálů, což je vhodné pro lidi, ale škodí rostlinám. Dalším problémem je určitá nepředvídatelnost kvality, jelikož voda pochází z více zdrojů, které se svým minerálním složením a tvrdostí výrazně liší.

„Dochází tak k různému působení vody na rostliny a ze zkušenosti již dlouho víme, že z chování rostlin poznáme v řádu týdnů změnu zdroje vody, která teče do botanické zahrady,“ dodal Bohumil Černý.

Pražský magistrát v blízké době vypíše tendr na výstavbu vodovodu a během dvou let bude mít zahrada moderní a ekologické řešení pro čerpání závlahové vody.

„Čerpací stanice bude vybudována v prostoru u bývalé Trojské lávky. Výstavba vodovodu bude probíhat v celkové délce zhruba 860 metrů a uvažovaný profil potrubí je 140 milimetrů. Součástí celé akce je i vybudování vodojemu o celkovém objemu 70 metrů krychlových, který bude umístěn na náhorní plošině areálu botanické zahrady u stávající rozhledny. Na tento přívodní vodovod bude napojen i areál Trojského zámku a jeho zahrady,“ uvedl Václav Jůzko, vedoucí stavebního oddělení Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„Výstavba vodovodu zapadá do celkové koncepce postupného rozvoje botanické zahrady v Troji. Otevírají se tím nové možnosti a jde skutečně o jeden z mimořádně důležitých milníků, který Botanickou zahradu zase posouvá kvalitativně dopředu,“ řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu).


Botič 2019 a Rokytka 2019. Cvičení prověřila připravenost Prahy na povodně

Dnes v 07:21

Jako správci malých vodních toků na území hlavního města zorganizovaly Lesy hl. m. Prahy v polovině května dvě povodňová cvičení. Během nich se prověřovala připravenost obcí a dalších odpovědných subjektů na povodně, které by mohly nastat na vodních tocích Botič a...

Další články
Nahoru