dnes
Čtvrtek - snih-dest
7°C
zítra
Pátek - oblacno
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Póózor, borovice jdou k zemi: pražská botanická zahrada pokácí desítky stromů. A vysází nové
Ilustrační foto: sxc.hu

Póózor, borovice jdou k zemi: pražská botanická zahrada pokácí desítky stromů. A vysází nové

Pražská botanická zahrada vykácí 46 stromů, převážně borovic, ale i dubů. Na začátku měsíce získala povolení od radnice v Troji. Místo vykácených dřevin chce zahrada vysázet nové. Proti kácení se v uplynulých týdnech ozývaly hlasy z řad veřejnosti.

„Občas se stane, že nejsou lidé nadšení z kácení v botanické zahradě, protože nedostanou informace a bojí se, že kácíme zbytečně nebo zdravé stromy," uvedla řekla ředitelka zahrady Věra Bidlová.

Podle ní má ale zahrada ke kácení důvody. V případě borovic jde hlavně o snahu zachovat lesní charakter lokality s lepší druhovou skladbou. Borovice tak nahradí šedesátka listnáčů.

Duby letní, které už zaměstnanci pokáceli, zachvátila tracheomykóza, onemocnění cév, které způsobují houby. Takto postižené dřevině usychají větve a postupně uhyne.

Dva duby červené musely být z expozice Severní Ameriky odstraněny kvůli tomu, že jsou údajně nebezpečné. Potvrdily to i posudky arboristů. „Hrozilo, že se rozlomí a padající větev způsobí škody nejen na okolních dřevinách, ale zejména pak může ohrozit procházející návštěvníky, což je pro nás nemyslitelné," sdělila Bidlová.


Další krátké zprávy
Nahoru