dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - oblacno
2°C
Psycholog boří teorie o sovách a skřivanech. Tyto kategorie jsou jen v našich hlavách, říká
Ilustrační foto: freeimages.com

Psycholog boří teorie o sovách a skřivanech. Tyto kategorie jsou jen v našich hlavách, říká

Rádi si přispíte a v noci ožíváte? Jste typická sova. Jako ranní ptáče dál doskáčete a večer doskotačíte nanejvýš tak do postele? Typický skřivan. Čím je to dáno? Budíkem v hlavě? A je toto dělení opravdu reálné?

„Kolik je hodin?“ ptám se. Lenka pohlédne na hodinky. „Deset. Já jdu spát.“ Doprovázíme ji k pokoji, ordinujeme rum, pak přibouchneme dveře, klika je jen zevnitř, klíč si odnáším. Ulice před hotelem je plná bryček. Na stříškách mají lapmičky, dožkaři řídí vestoje, halekají. Vozíky směřují k parku, a pak ho závodivě objíždějí. Zřejmě pravidelná večerní zábava…

Úryvek je z knihy spisovatelky Lenky Procházkové Za Fidelem na Kubu. Po Ostrově svobody cestovala s kamarádkou – taktéž Lenkou, fotografkou. Skřivanem, který chodí brzy spát a ráno brzy vstává. Oproti tomu Lenka spisovatelka je sova, ráno si ráda přispí, v noci bývá čilá. Vyhověly si, cestu zvládly bez problémů. Jedna Lenka ráno třeba fotila, druhá Lenka v noci často psala… A přes den jim to nebránilo ve společném programu.

Někdo zadání dokáže využít, jiný nikoli…

Jaké výhody je být skřivanem – vstávat brzy a nejvíce práce udělat ráno? Jaké výhody je být sovou – rád si přispat a nejvíce práce udělat v noci? A jaké to má naopak nevýhody?

S těmito dotazy se Pražský patriot obrátil na psychologa, psychoterapeuta a hypnoterapeuta Jakuba Juru, který vykonává praxi v pražských Vinohradech. Výhody, zmíněné v otázkách, potvrdil. „Tak nějak jste si odpověděla. Někdo svého zadání využít dokáže, jiný spíše nikoliv…,“ řekl.

Čtěte také: Mýty o spánku a bdění. Kdo hodně spí, tloustne? 

Ve vedrech je efektivnější pracovat v noci 

„A teď, když jsou vedra, zdá se být efektivnější pracovat v noci nebo nad ránem, když je chladněji, a přes den spát. Ale v prosinci jsou tendence úplně jiné. Stále se přizpůsobujeme,“ uvedl. „A pokud by platila takzvaná drsná hypotéza, vysvětlující proč sov s věkem ubývá, tak to je nevýhoda,“ dodal.

„Tato hypotéza říká, že s nočním životem je spojen rizikovější a nezdravější životní styl, a proto sov v populaci s věkem ubývá. Ale seriózně ověřená ani vyvrácená myslím není,“ vysvětlil.

Ideál: Sova se živí překlady, skřivan ve státní správě

„Jsem typická sova, i proto jsem ráda, že se živím překlady. Přes den si přispím a pak klidně do tří do rána překládám. Vyhovuje mi to. Jiný rytmus by mě zničil. Neumím si představit ráno vstát, být výkonná a večer do deseti hodin ulehnout,“ uvedla pro Pražský patriot Jana ze Smíchova.

Jinak to má Petr z Karlína. „Každý den vstávám v šest, od 7.45 pracuji ve státní správě. Nejvíc toho udělám dopoledne, i když ani odpoledne nezahálím. Jak se ale blíží večer, jsem kaput. Málokdy zajdu s kamarády na pivo, protože prostě usínám. Spát chodím kolem desáté,“ řekl.

Ani jeden z nich problémy spojené s tím, že jsou sova, či skřivan, nepociťují. Zvykli si, dalo by se říci. Prostě tomu přizpůsobili práci i osobní život. Někdo je ovšem sovou „z donucení"– třeba taxikáři, kteří si víc vydělají v noci. Například popeláři si zase chtě nechtě musejí přivstat…

Ovlivňuje sovy a skřivany budík v mozku?

A je něčím to, zda je člověk skřivan, či sova, dáno? Nebo je to náhoda a individuální? „Jsou na to nějaké teorie vycházející z neurobiologie. Podílí se na tom hypothalamické ncl. suprachiasmaticus, což je takový neurální budík v našem mozku (teda spíše hodiny),“ řekl Jura.

„Akorát prý není nastaven na 24hodinový cyklus, ale spíše na větší – což potom hypoteticky může dělat ty sovy a skřivany. Ale jak moc seriózně je tato teorie ověřena nevím,“ doplnil psycholog.

Čtěte také: Nespavost – fenomén dnešní doby. Jak vám může škodit?

Kategorie jsou v našich hlavách, reálně neexistují

On sám se nikdy nesetkal s tím, že by k němu přišel někdo s prosbou o pomoc právě proto, že je buď skřivan, nebo sova, a stěžoval si na nějaké potíže spojené s tím, že je hodně čilý buď jen ráno, či pouze v noci… „Tohle jsem nikdy neřešil,“ uvedl Jura.

A musí každý člověk do jedné z těchto kategorií patřit, nebo ne? „Samozřejmě, že nemusí. Ty kategorie jsou jen v našich hlavách a na papírech, ale reálně neexistují. Je to otázka poznání, nikoli skutečnosti,“ dodal.


Autor: Anna Skálová

Saunia připravila vánoční akci, hodinovou masáž zdarma

Včera ve 12:47

Saunový svět Saunia připravil vánoční akci 2+1 zdarma na masáže v Saunii. Co to znamená? Pokud si pořídíte 2 poukazy na masáž v délce 60 minut, dostanete třetí poukaz na masáž v hodnotě 400 korun zdarma.

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Další články
Nahoru