Dnes Pátek - zatazeno -1°C
Zítra Sobota - oblacno -4°C
Pátek 15. 1. 2021
Svátek má Alice
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Bolestivě naivní oslava, rýpli si Američané do hodování Pražanů na počest ukončení pandemie
Na Karlově mostě hodovalo v červnu naráz mnoho lidí. Slavili uvolnění pandemických opatření. Foto: Facebook P1

Bolestivě naivní oslava, rýpli si Američané do hodování Pražanů na počest ukončení pandemie

Když kavárník Ondřej Kobza prezentoval záměr uspořádat poslední červnový den na Karlově mostě hostinu na oslavu odeznění opatření souvisejících s pandemií onemocnění covid-19, svěřil se novinářům, že pokud o akci nebudou referovat světová média, bude to neúspěch. Přání se mu splnilo, ale nešlo o reakce, které by si asi přál. Někteří zahraniční novináři psali, že se jedná o předčasné slavení, což se ve světle současného dění potvrdilo. Kritické hlasy se ozývaly také od některých epidemiologů. A tradiční americká tisková agentura AP si nyní, s odstupem více než čtvrt roku, ve svém článku do pražské oslavy také rýpla.

„Červnová párty ,Loučení s covidem“ v České republice, kdy tisíce Pražanů večeřelo venku na více než 500 metrů dlouhém stole přes Karlův most, aby oslavili své vítězství nad virem, se nyní, když má země v evropském srovnání nejvyšší počet nemocných na 100 tisíc obyvatel, zdá jako bolestivě naivní,“ uvedla v aktuálním výstupu americká tisková agentura AP.

V článku nazvaném „Ponaučení: Evropa není připravena na zásah druhé virové vlny“, který napsali dopisovatelé agentury napříč Evropou, je ještě jedna zmínka o Česku, a to citace ministra vnitra Jana Hamáčka: „Musím jasně říci, že situace není dobrá."

Slavíme, zpíváme, pijeme, krmíme se navzájem

Připomeňme si červnovou akci na Karlově mostě. Kavárník Ondřej Kobza, který se proslavil instalací pian do ulic a dalšími projekty ve veřejném prostoru, například oživením střechy paláce Lucerna, dokázal přesvědčit pražské politiky, že je dobré dát světu netradiční a mediálně přitažlivou akcí najevo, že se Praha po skončení koronavirové krize opět nadechuje a otevírá světu.

Bylo mu povoleno uspořádat v úterý 30. června hostinu na Karlově mostě na půl kilometru dlouhém stole, který se táhl od jedné mostecké věže ke druhé. „Na 515 metrů dlouhém Karlově mostě vytvoříme 515 metrů dlouhý stůl s bílými ubrusy a květinami ve vázách. K této tabuli pozveme hosty. Může přijít kdokoliv, vstupné se neplatí. Podmínkou ale je, aby každý něco donesl. Někdo třeba napeče bábovku, koláče, nebo třeba husu. Jiný host – a zároveň hostitel – připraví jednohubky. Někdo přinese růži do vázy. Nebo třeba jen hroznové víno. Anebo vezme kytaru a zazpíváme si ,Na tom pražským mostě, rozmarýna roste…,“ uvedl při představení v rychlosti připraveného projektu. Zároveň novinářům řekl, že pokud se s akcí nedostane na titulní strany světových medií, bude to neúspěch.

Akci, která trvala čtyři hodiny, přálo počasí, na Karlův most dorazily zhruba dva tisíce lidí. Jedlo se, popíjelo, zpívalo. Nenechaly si to ujít ani osobnosti showbyznysu, přišla řada komunálních politiků, k vidění byly i známé tváře z vysoké politiky.

Hostinu skutečně zaznamenala světová media, ale chválou a obdivem ji nezahrnovala. Ve svých komentářích uváděla, že se jedná o předčasné oslavy, že koronavirová krize není u konce. Všímala si také toho, že většina účastníků neměla roušky, nebyla dodržována hygienická pravidla, lidé se mačkali a nedodržovali rozestupy.

Například britská stanice BBC připomenula, že už při svolávání akci byli lidé povzbuzováni k tomu, aby se dělili se sousedy a družili se. „To je něco, s čím by se lidé v izolovaných zemích mohli jen stěží ztotožnit,“ uvedla BBC. Pražané se podle ní veselili namačkaní vedle sebe v době, kdy Světová zdravotnická organizace varovala, že pandemie ještě zdaleka není u konce.

„Chceme oslavit konec koronavirové krize tím, že umožníme lidem, aby se potkali a ukázali si, že se nebojí se potkávat a nebojí se vzít si od souseda kus sendviče. Společnost se nesmí bát. Jinak budeme mít ekonomickou krizi a depresi, což zasáhne společnost tvrději než covid-19," citovala francouzská tisková agentura AFP Kobzu.


Praha 4 pomáhá seniorům zvládnout systém očkování

Dnes v 09:34

V Praze 4, která je nejlidnatější městskou částí v hlavním městě, žije 8612 seniorů starších 80 let. Radnice před spuštěním očkování proti covid-19, aktuálně právě u seniorů nad 80 let, kontaktuje nejvíce ohrožené seniory a poskytuje pomoc těm, kteří nemají blízké příbuzné nebo známé, kteří by jim...

Praha 2: Seniorům 80+, kteří se chtějí nechat očkovat, pomůže radnice

Dnes v 09:06

Senioři, kteří by se chtěli nechat očkovat proti nemoci covid-19, je jim 80 let a více a žijí na Praze 2, se mohou obrátit na radnici.

Praha pomůže seniorům s registrací a případnými dotazy k očkování

Dnes v 08:23

Linka 800 160 166 bude dnešního dne od 12 hodin sloužit pro pomoc seniorům nad 80 let s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému a operátoři zde budou také vyřizovat případné dotazy k očkování.

Pomozte svému seniorovi s registrací, vyzývá Praha 10

Dnes v 08:13

Praha 10 spustila výzvu ve které na své občany apeluje, aby pomohli příbuzným, sousedům a známým ve věku 80 let a víc, kteří se mohou registrovat na očkování proti covid-19. Vzhledem k tomu, že přihlásit se je možné pouze elektronicky, bude řada z nich potřebovat...

Praha 6 pomáhá seniorům s registrací na očkování

Dnes v 06:05

Dnes začínají registrace k očkování proti covid-19 pro osoby starší 80 let. Centrální registrace organizuje ministerstvo zdravotnictví.

Praha 3 spustí registrace na očkování ve Vinohradské nemocnici

Včera v 17:02

Registrace se týká seniorů nad 80 let.

innogy dál pokračuje v pomoci s trasováním

Včera ve 14:42

Po krátké vánoční pauze pokračuje innogy v pomoci s trasováním v systému eRouška. Vzhledem k přetrvávající vážné epidemiologické situaci energetická skupina prodloužila smlouvu se státem a znovu vyčlenila část kapacit svého call centra pro pomoc v boji proti šíření nemoci covid-19. Za dva měsíce...

Praha 15 zřídí speciální telefonní linky a informační letáky do schránek

12. ledna 2021 ve 13:39

Starosta Prahy 15 Milan Wenzl včera svolal operativní skupinu Krizového štábu, která na svém jednání za přítomnosti odborníků z řad zdravotnictví a sociální péče přijala koordinační koncepci.

Praha 8: Telefonní linky pomohou při potížích s registrací při očkování

12. ledna 2021 ve 12:22

Praha 8 v rámci první vlny pandemie covid-19 zprovoznila telefonní linky pro seniory. Na základě dobré zkušenosti z jejich využívaním je v plném rozsahu obnovuje.

Další články
Nahoru