Dnes Pondělí - obcasny-dest 2°C
Zítra Úterý - zatazeno 2°C
Pondělí 12. 4. 2021
Svátek má Julius
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Bolestivě naivní oslava, rýpli si Američané do hodování Pražanů na počest ukončení pandemie
Na Karlově mostě hodovalo v červnu naráz mnoho lidí. Slavili uvolnění pandemických opatření. Foto: Facebook P1

Bolestivě naivní oslava, rýpli si Američané do hodování Pražanů na počest ukončení pandemie

Když kavárník Ondřej Kobza prezentoval záměr uspořádat poslední červnový den na Karlově mostě hostinu na oslavu odeznění opatření souvisejících s pandemií onemocnění covid-19, svěřil se novinářům, že pokud o akci nebudou referovat světová média, bude to neúspěch. Přání se mu splnilo, ale nešlo o reakce, které by si asi přál. Někteří zahraniční novináři psali, že se jedná o předčasné slavení, což se ve světle současného dění potvrdilo. Kritické hlasy se ozývaly také od některých epidemiologů. A tradiční americká tisková agentura AP si nyní, s odstupem více než čtvrt roku, ve svém článku do pražské oslavy také rýpla.

„Červnová párty ,Loučení s covidem“ v České republice, kdy tisíce Pražanů večeřelo venku na více než 500 metrů dlouhém stole přes Karlův most, aby oslavili své vítězství nad virem, se nyní, když má země v evropském srovnání nejvyšší počet nemocných na 100 tisíc obyvatel, zdá jako bolestivě naivní,“ uvedla v aktuálním výstupu americká tisková agentura AP.

V článku nazvaném „Ponaučení: Evropa není připravena na zásah druhé virové vlny“, který napsali dopisovatelé agentury napříč Evropou, je ještě jedna zmínka o Česku, a to citace ministra vnitra Jana Hamáčka: „Musím jasně říci, že situace není dobrá."

Slavíme, zpíváme, pijeme, krmíme se navzájem

Připomeňme si červnovou akci na Karlově mostě. Kavárník Ondřej Kobza, který se proslavil instalací pian do ulic a dalšími projekty ve veřejném prostoru, například oživením střechy paláce Lucerna, dokázal přesvědčit pražské politiky, že je dobré dát světu netradiční a mediálně přitažlivou akcí najevo, že se Praha po skončení koronavirové krize opět nadechuje a otevírá světu.

Bylo mu povoleno uspořádat v úterý 30. června hostinu na Karlově mostě na půl kilometru dlouhém stole, který se táhl od jedné mostecké věže ke druhé. „Na 515 metrů dlouhém Karlově mostě vytvoříme 515 metrů dlouhý stůl s bílými ubrusy a květinami ve vázách. K této tabuli pozveme hosty. Může přijít kdokoliv, vstupné se neplatí. Podmínkou ale je, aby každý něco donesl. Někdo třeba napeče bábovku, koláče, nebo třeba husu. Jiný host – a zároveň hostitel – připraví jednohubky. Někdo přinese růži do vázy. Nebo třeba jen hroznové víno. Anebo vezme kytaru a zazpíváme si ,Na tom pražským mostě, rozmarýna roste…,“ uvedl při představení v rychlosti připraveného projektu. Zároveň novinářům řekl, že pokud se s akcí nedostane na titulní strany světových medií, bude to neúspěch.

Akci, která trvala čtyři hodiny, přálo počasí, na Karlův most dorazily zhruba dva tisíce lidí. Jedlo se, popíjelo, zpívalo. Nenechaly si to ujít ani osobnosti showbyznysu, přišla řada komunálních politiků, k vidění byly i známé tváře z vysoké politiky.

Hostinu skutečně zaznamenala světová media, ale chválou a obdivem ji nezahrnovala. Ve svých komentářích uváděla, že se jedná o předčasné oslavy, že koronavirová krize není u konce. Všímala si také toho, že většina účastníků neměla roušky, nebyla dodržována hygienická pravidla, lidé se mačkali a nedodržovali rozestupy.

Například britská stanice BBC připomenula, že už při svolávání akci byli lidé povzbuzováni k tomu, aby se dělili se sousedy a družili se. „To je něco, s čím by se lidé v izolovaných zemích mohli jen stěží ztotožnit,“ uvedla BBC. Pražané se podle ní veselili namačkaní vedle sebe v době, kdy Světová zdravotnická organizace varovala, že pandemie ještě zdaleka není u konce.

„Chceme oslavit konec koronavirové krize tím, že umožníme lidem, aby se potkali a ukázali si, že se nebojí se potkávat a nebojí se vzít si od souseda kus sendviče. Společnost se nesmí bát. Jinak budeme mít ekonomickou krizi a depresi, což zasáhne společnost tvrději než covid-19," citovala francouzská tisková agentura AFP Kobzu.


Praha 7 se zapojí do pilotního projektu PCR pooling testování

Dnes v 16:55

Praha 7 ve spolupráci s hl. m. Prahou spouští v ZŠ Fr. Plamínkové pilotní testování metodou PCR poolingu. Systém průkazných a spolehlivých PCR testů nabízí možnost návratu všech dětí do škol při testování bezpečnou a šetrnou formou, cenově srovnatelnou se současnými antigenními...

Podnikatelé sídlící v prostorách hl. m. Prahy mohou žádat o slevu na nájemném

Včera v 08:38

Pražští podnikatelé sídlící v objektech hlavního města mohou nově podat až do konce května elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“. 

Praha 6 nabízí dětem šetrné testování

Včera v 08:01

První možnost testování před návratem dětí do školy již dnes odpoledne.

Zpravodaj k očkování do schránek Pražanů

10. dubna 2021 v 07:30

Magistrát v těchto dnech rozesílá všem obyvatelům metropole speciální zpravodaj s aktuálními informacemi k očkování proti onemocnění covid-19. Cílem je doručit skutečně všem Pražanům objektivní a ověřené informace o očkování.

Praha 9: Ochranné pomůcky pro seniory

8. dubna 2021 v 09:18

Praha 9 rozdává každé pondělí seniorům ochranné pomůcky proti covidu-19.

Praha 9 chce jít vlastní cestou testování

7. dubna 2021 v 18:31

Praha 9 vyzkoušela v pilotním projektu všechny dostupné antigenní testy pro potřeby škol a školek. Jedinou spolehlivou a zároveň ekonomicky přijatelnou metodou je takzvané poolováni, vyhodnocování pomocí kolektivního testování PCR. Spolupráce probíhala s renomovanou českou laboratoří, tak byla...

V úterý přibylo 465 případů koronaviru, nejméně ve všední den od poloviny prosince

7. dubna 2021 v 11:37

V metropoli v úterý přibylo 465 potvrzených případů koronaviru, je to nejnižší nárůst ve všední den od 14. prosince. Počet zemřelých s onemocněním covid-19 od začátku epidemie v hlavním městě stoupl na 2500, uvedla ČTK.

Praha 6: Roušky na poliklinice Pod Marjánkou

7. dubna 2021 v 09:53

Praha 6 opět vydává roušky na poliklinice Pod Marjánkou. 

Pražští sociální pracovníci pečující o potřebné budou očkováni

7. dubna 2021 v 07:08

Registrace sociálních pracovníků a dalších pečovatelů, kteří pomáhají ohroženým skupinám obyvatel v každodenním životě, bude spuštěna ve středu 7. dubna.

Další články
Nahoru