
Bolestivě naivní oslava, rýpli si Američané do hodování Pražanů na počest ukončení pandemie
11. října 2020 09:03
„Červnová párty ,Loučení s covidem“ v České republice, kdy tisíce Pražanů večeřelo venku na více než 500 metrů dlouhém stole přes Karlův most, aby oslavili své vítězství nad virem, se nyní, když má země v evropském srovnání nejvyšší počet nemocných na 100 tisíc obyvatel, zdá jako bolestivě naivní,“ uvedla v aktuálním výstupu americká tisková agentura AP.
V článku nazvaném „Ponaučení: Evropa není připravena na zásah druhé virové vlny“, který napsali dopisovatelé agentury napříč Evropou, je ještě jedna zmínka o Česku, a to citace ministra vnitra Jana Hamáčka: „Musím jasně říci, že situace není dobrá."
Slavíme, zpíváme, pijeme, krmíme se navzájem
Připomeňme si červnovou akci na Karlově mostě. Kavárník Ondřej Kobza, který se proslavil instalací pian do ulic a dalšími projekty ve veřejném prostoru, například oživením střechy paláce Lucerna, dokázal přesvědčit pražské politiky, že je dobré dát světu netradiční a mediálně přitažlivou akcí najevo, že se Praha po skončení koronavirové krize opět nadechuje a otevírá světu.

Akci, která trvala čtyři hodiny, přálo počasí, na Karlův most dorazily zhruba dva tisíce lidí. Jedlo se, popíjelo, zpívalo. Nenechaly si to ujít ani osobnosti showbyznysu, přišla řada komunálních politiků, k vidění byly i známé tváře z vysoké politiky.
Hostinu skutečně zaznamenala světová media, ale chválou a obdivem ji nezahrnovala. Ve svých komentářích uváděla, že se jedná o předčasné oslavy, že koronavirová krize není u konce. Všímala si také toho, že většina účastníků neměla roušky, nebyla dodržována hygienická pravidla, lidé se mačkali a nedodržovali rozestupy.
Například britská stanice BBC připomenula, že už při svolávání akci byli lidé povzbuzováni k tomu, aby se dělili se sousedy a družili se. „To je něco, s čím by se lidé v izolovaných zemích mohli jen stěží ztotožnit,“ uvedla BBC. Pražané se podle ní veselili namačkaní vedle sebe v době, kdy Světová zdravotnická organizace varovala, že pandemie ještě zdaleka není u konce.
„Chceme oslavit konec koronavirové krize tím, že umožníme lidem, aby se potkali a ukázali si, že se nebojí se potkávat a nebojí se vzít si od souseda kus sendviče. Společnost se nesmí bát. Jinak budeme mít ekonomickou krizi a depresi, což zasáhne společnost tvrději než covid-19," citovala francouzská tisková agentura AFP Kobzu.