dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Pražský život

Bojujeme s viry. Festival vědy nabídne interaktivní expozice a naučné přednášky

Festival vědy, který se uskuteční ve středu 7. září na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích, má v letošním roce velké ambice. Organizátoři chtějí překonat magickou hranici 15 000 návštěvníků a zažehnout v nich zájem o techniku a přírodní vědy. Pro účastníky akce bude připraveno více než 70 interaktivních a zábavných expozic a 7 populárně naučných přednášek. Téma festivalu „Bojujeme s viry“ připomíná nedožité 80. narozeniny profesora Antonína Holého, který patřil mezi nejznámější a nejuznávanější české vědce mezi laickou i odbornou veřejností.

V současné době se v médiích mluví o „bronzovém úspěchu“ českých olympioniků v Riu de Janeiru a nutné podpoře mladých sportovních talentů. Totéž však platí i pro technické a přírodovědné obory. Mladé české vědecké naděje také pravidelně vozí medaile z mezinárodních chemických, matematických a fyzikálních olympiád, a aby tomu tak mohlo být i v budoucnu, je potřeba u jejich nástupců rozvíjet chuť objevovat tajemství a zákonitosti světa kolem nás.

V popularizaci vědy sice Česká republika zaostává např. za Velkou Británií, některé aktivity si však již našly své pevné místo, čas i návštěvníky. Jednou z takových akcí je zářijové setkání v pražských Dejvicích, které zábavu a poučení nabídnou letos již po šesté. Festival vědy bude probíhat celý den na Vítězném náměstí na Praze 6 a doprovodný program v Národní technické knihovně.

„Navazujeme na jarmarky, které jsme v Dejvicích pořádali již od roku 2011. Akci jsme rozšířili o doprovodný program z přednášek a videí, které rozvíjí ústřední téma festivalu – viry,“ sdělil rektor VŠCHT Praha Karel Melzoch. K očekávané 15 tisícové účasti dodává: „Snad nejznámější světový vědecký festival v britském Cheltenhamu má návštěvnost až 60 tisíc lidí za 6 dní, takže je zřejmé, že věda má potenciál zaujmout. Dopoledne Dejvický areál zaplní tradičně školy a já doufám, že odpoledne přijdou také rodiče nebo prarodiče s dětmi.“

Program probíhá od 8:30 do 17:30 a vstup je na něj zdarma. Doprovodný program je umístěn do Ballingova sálu Národní technické knihovny a pro jednotlivce je přístupný bez registrace. Více informací, seznam stánků i přednášek a dopravní spojení naleznete na www.festival-vedy.cz.


Další články
Nahoru